lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna – uprawa w doniczce, w ogrodzie. Wymagania lawendy

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to wyjątkowa roślina o niesamowitych właściwościach. Naturalne występuje w regionach basenu Morza Śródziemnego, natomiast od lat uprawia się ją praktycznie na całym świecie. Uprawa lawendy w Polsce cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Sadzonki lawendy zdobią nie tylko przydomowe ogrody, ale i również balkony oraz wewnętrzne parapety. Zobacz jak wygląda uprawa lawendy krok po kroku.
Reklama

Lawenda wąskolistna w doniczce – jak uprawiać, pielęgnacja, wymagania

Wymagania lawendy bezsprzecznie można zaliczyć do niewielkich, jednak by cieszyć się jej wyjątkowym wyglądem, należy zastosować się do kilku podstawowych wskazówek uprawy. Lawenda w doniczce to piękna ozdoba balkonu, która podobnie jak komarzyca posiada właściwości odstraszające uprzykrzające balkonowy relaks komary. Stanowisko dla lawendy musi być mocno nasłonecznione, ponieważ w innym wypadku roślina nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Ziemia do lawendy powinna być lekka i dobrze przepuszczalna oraz charakteryzować się dużą zawartością wapnia. Kwaśne podłoże może niestety zaszkodzić roślinie, dlatego też najlepszym wyborem będzie ziemia o odczynie o pH 6,5–8,0).
Reklama
Roślina jest bardzo podatna na przelanie, więc konieczne jest przygotowanie również odpowiedniego drenażu oraz wycięcie otworów w donicy, które odprowadzą nadmiar wody.
fioletowe kwiaty lawendy z bliska
canva.com

Jak podlewać lawendę?

Podlewanie lawendy powinno odbywać się maksymalnie 1 raz na tydzień. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przesuszenie podłoża, niżeli jego przelanie. Lawenda z uwagi na przystosowanie do trudnych warunków uprawy dobrze poradzi sobie z chwilową suszą.
Reklama
Nawożenie lawendy nie jest konieczne. Śródziemnomorska roślina nie ma dużego zapotrzebowania na składniki mineralne. Jeśli już zdecydujesz się na aplikacje nawozu, to najlepszym wyborem będzie płynny wolno działający nawóz o niskim stężeniu odżywczym.

Lawenda wąskolistna – w ogrodzie

Lawenda w ogrodzie to bardzo popularny widok. Idealnie prezentuje się wśród pozostałych roślin ogrodowych takich jak: świerk serbski, tuja szmaragdowa, czy trzmielina. Wytrzymała roślina jest także bardzo odporna na mróz tak samo jak, chociażby równie popularna juka ogrodowa. Ujemne temperatury nie są jej straszne pod warunkiem, że naziemny pióropusz lawendy zostanie okryty materiałem ogrodniczym.

Lawenda – kiedy sadzić, kiedy przycinać?

Najlepszym momentem na sadzenie lawendy jest oczywiście wiosna lub jesień (maksymalnie do połowy października).
Reklama
Jeśli sadzisz lawendę w ogrodzie, to otwory powinny mieć co najmniej 40 cm głębokości. W doniczce natomiast sadzonkę trzeba umieścić w dziurze odpowiadającej połowie głębokości naczynia. Przycinanie lawendy jest koniecznym zabiegiem dla uzyskaniu jej atrakcyjnego wyglądu oraz prawidłowego wzrostu. Przycięta roślina szybciej wypuści kolejne pędy. Tym prostym zabiegiem w bardzo szybkim czasie uzyskasz niesamowicie gęsty i bujny krzew. Operację przycinania najlepiej wykonywać na przełomie marca i kwietnia.
kwiaty lawendy wąskolistnej z zielonymi łodygami
canva.com

Lawenda – odmiany, najpopularniejsze gatunki

Jak większość darów natury również i roślina z fioletowo-niebieskim kwiatostanem dzieli się na kilkadziesiąt różnych gatunków.
Reklama
Warto podkreślić, iż nie wszystkie odmiany charakteryzują się fioletowymi kwiatostanami. Najpopularniejsze odmiany lawendy to:
 • wąskolistna (Lavandula angustifolia)
 • francuska (Lavandula stoechas)
 • wełnista (Lavandula lanata)
 • pośrednia (Lavandula x intermedia)
 • spika (Lavandula latifolia)
 • wielodzielna (Lavandula multifida)
 • Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama