Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, domowe leczenie i zapobieganie

Zapalenie mieszków włosowych to bardzo powszechna przypadłość. Częściej dotyka panie, ale zdarza się także u panów. Może do niej dojść przez zakażenie bakteryjne, jak i poprzez nieprawidłową higienę w czasie depilacji. Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych i jak je leczyć?
Reklama

Zapalenie mieszków włosowych — co to jest?

Zapalenie mieszków włosowych jest infekcją, która może mieć podłoże bakteryjne, ale nie tylko. Występuje bardzo powszechnie. W dodatku dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jak dochodzi do zakażenia? Bakterie np. gronkowca dostają się do mieszka włosowego przez ujście gruczołów łojowych. Prowadzi to do powierzchniowego lub też głębokiego zakażenia. Powinnaś wiedzieć, że do infekcji dochodzi najczęściej w tych miejscach na ciele, które ocierają się o ubrania, np. kark. Później zakażenie może objąć kolejne sąsiadujące mieszki włosowe. Pamiętaj, że należy jak najszybciej reagować, ponieważ stan zapalny mieszków włosowych może spowodować powstanie czyraka.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Przyczyn zapalenia mieszków włosowych może być wiele. Niektóre z nich mają podłoże infekcyjne, a inne nie.
Reklama
  • postać nieinfekcyjna — mogą ją powodować kosmetyki, które zawierają dużo substancji zapachowych lub barwników czy też leki, np. te sterydowe. Co więcej, może pojawić się w wyniku przebywania na słońcu, a także z golenia lub depilacji, jak również kontaktu z ubraniem
  • postać infekcyjna — powodują ją najczęściej bakterie — gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny. Jednak zdarza się, że do zakażenia dochodzi z powodu pałeczki ropy błękitnej czy wirusa opryszczki lub dermatofitów
kobieta goli nogi niebieską maszynką do golenia
zdjęcie ilustrujące/Canva

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Zapalenie mieszka włosowego może mieć dwie postaci – powierzchniowej krosty lub też zapalnego guzka, który otacza włos. Najczęściej objawia się wykwitami skórnymi wypełnionymi płynem surowiczym lub ropą, które zlokalizowane są wokół mieszków włosowych. Zdarza się, że wykwity te się zlewają i tworzą skupiska grudek lub krostek. Zazwyczaj są niebolesne, ale niektóre mogą powodować świąd, a nawet i ból. Pamiętaj, że jeśli średnica guzka przekracza rozmiar wiśni to jest to już czyrak. Jak dokładnie wygląda? Ma postać wyraźnego i tkliwego guzka zapalnego. Najczęściej pojawia się na szyi, twarzy czy na pośladkach. Z czasem zmienia się on w krostę o średnicy od 5 mm do nawet 3 cm.
Reklama
Z kolei na środku pojawia się widoczne ognisko martwicy, które ostatecznie oddziela się od reszty w postaci czopa ropnego.

Leczenie domowymi sposobami i zapobieganie

W celu zapobiegania zapalenia mieszków włosowych należy dbać o właściwą higienę w czasie depilacji czy golenia. Warto też regularnie złuszczać naskórek i stosować balsamy zmiękczające oraz nawilżające skórę. W domowym leczeniu zapalenia mieszków włosowych najważniejsze jest to, abyś przestała używać preparatów natłuszczających na bazie wazeliny. W tym czasie dozwolone są wyłącznie lekkie kremy. Należy też pamiętać o oczyszczaniu skóry spirytusem salicylowo-rezorcynowym minimum 2 lub 3 razy dziennie. Nie zapominaj jednak, że najważniejsza jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Tylko on może zalecić właściwą terapię.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama