berberys thunberga

Berberys thunberga w ogrodzie – wymagania, pielęgnacja, odmiany

Berberys thunberga (Berberis thunbergii) to bardzo popularny krzew ogrodowy z rodziny berberysowatych. Naturalnym środowiskiem rośliny jest Japonia, natomiast w Polsce oraz na całym świecie uprawia się go jak ozdobny krzew ogrodowy, który osiąga maksymalnie ok. 2 m wysokości. Niewielkie wymagania pielęgnacji sprawiają, iż jest bardzo lubiany przede wszystkim przez osoby niemające doświadczenia ogrodniczego. Zobacz jak uprawiać berberys thunberga i poznaj jego popularne odmiany.
Reklama

Berberys thunberga w ogrodzie – wymagania

Uprawa berberysu w ogrodzie nie wymaga znajomości żadnych specjalistycznych zagadnień z dziedziny ogrodnictwa. Krzew jest mało wymagający, a co najważniejsze przepięknie się prezentuje. Stanowisko dla berberysu thunberga powinno być mocno nasłonecznione, lecz roślina równie dobrze poradzi sobie także w półcieniu. Żyzne i stało wilgotne podłoże to warunki wręcz idealne, ale berberys zniesie praktycznie każdy rodzaj gleby. To samo tyczy się suszy, ponieważ nie robi ona na krzewie większego wrażenia. Roślina nie wymaga także stałego nawożenia, lecz warto oczywiście wspomagać ją standardowymi mieszankami dla krzewów ogrodowych. Berberys thunberga cechuje się wysoką odpornością na mróz.
Reklama
Nie ma nawet potrzeby okrywania go w czasie zimy, czy też podsypywania korzeni korą ogrodową tak jak w przypadku tamaryszka. Nawet jeśli przy bardzo silnych mrozach jakiś pęd przemarznie, to w wyjątkowo krótkim czasie jest w stanie się zregenerować. Bardzo dobrze reaguje na przycinanie. Zabieg ten zaleca się wykonywać w celu zagęszczenia krzewu, co też poprawi jego atrakcyjność.
bordowa odmiana berberysu
canva.com

Berberys thunberga – odmiany

Krzew ozdobny liczy kilkanaście najróżniejszych odmian, które różnią się od siebie wzrostem, ale i również ubarwieniem liści.
Reklama
Dzięki temu możesz dowolnie mieszać kolory i dopasowywać je do pozostałych roślin w ogrodzie. Najczęściej spotykanym w przydomowych ogródkach jest berberys o bordowych liściach, który doskonale komponuje się z krzewami takimi jak, chociażby trzmielina.

Karłowe odmiany berberysu thunberga

 • Bagatelle – liście w kolorze purpurowo–brązowym, które jesienią barwią się na jaskrawą czerwień
 • Tiny Gold – żółte liście, które z daleka sprawiają wrażenie pozłacanych
 • Anna – żółte liście z pomarańczowym obramowaniem
 • berberys w ogrodzie

  Wysokie odmiany berberysu thunberga

 • Atropurpurea – liście w kolorze ciemnej czerwieni, jeden z najszybciej rosnących krzewów
 • Harlequin – bordowe liście, które czasem zyskują bardzo ciekawe tony
 • Rose Glow – liście w kolorze bordowym
 • Kelleris – zielone liście z białymi kropkami, ta odmiana również cechuje się wysokim wzrostem
 • Orange Dream – liście pomarańczowe, które czasem występują z domieszką czerwonych - daje to bardzo ciekawy wizualnie efekt
 • Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama