Polipy w nosie

Polipy w nosie – objawy, przyczyny, leczenie. Czy polip w nosie jest groźny?

Polipy w nosie — czym są? To pytanie nurtuje każdą osobę, która otrzyma taką diagnozę. Jak się okazuje, są to zazwyczaj niegroźne zmiany powstające z błony śluzowej. Jednak powodują one wiele uciążliwych dolegliwości. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich usunięcie. Jak pozbyć się polipów z nosa lub zatok? Czy potrzebne jest specjalistyczne leczenie?
Reklama

Czym są polipy?

Polipy to określenie, którego używa się do zmiany zrostowej o określonym kształcie, widocznej gołym okiem lub też makroskopowo. Są to twory, które wywodzą się z błony śluzowej. Wyróżniamy dwa rodzaje polipów. Pierwszy z nich to polipy uszypułowane (posiadają swego rodzaju szpulkę czy też nóżkę, na której wyrastają) oraz polipy płaskie (kuliste twory, które delikatnie wyrastają ponad powierzchnię podłoża).

Polipy w nosie – objawy

Polipy w nosie nie są groźne same w sobie. Bezsprzecznie powodują jednak znaczny dyskomfort, a czasami też i poważniejsze problemy zdrowotne. Są również przyczyną niedrożności nosa. Inne ich objawy to:
  • zaburzenia węchu
  • chrapanie
  • nocne bezdechy
  • wodnista lub ropna wydzielina z nosa
  • spływanie wydzieliny po gardle
  • trud w oddychaniu
  • ból wewnątrz nosa
  • bóle głowy
  • kichanie
  • uczucie zatkanego nosa
zbliżenie na twarz kobiety i męskie ręce w niebieskich rękawiczkach
zdjęcie ilustrujące/Canva

Przyczyny powstawania polipów nosa

Wiele wskazuje na to, że nie da się określić jednoznacznej przyczyny wystąpienia polipów u danego pacjenta. Najczęściej jednak za bezpośrednią przyczynę powstania polipowatego zrostu uznaje się stan zapalny śluzówki. Zwłaszcza jeśli znacząco się on przedłuża. Z tego powodu najbardziej narażeni na rozwój polipów w nosie są pacjenci, którzy cierpią na chroniczny nieżyt nosa, a także i alergicy. Jednak to nie jedyne grupy ryzyka.
Reklama
Zauważa się je też u chorych na astmę, uczulonych na niesteroidowe leki przeciwzapalne czy u osób z obniżoną odpornością. Co więcej, wystąpienie polipów często stwierdza się u tych, u których w rodzinie wystąpiły podobne problemy.

Polipy w nosie – leczenie i usuwanie

Leczenie polipów w nosie zależne jest od ich rodzaju. Na początku jednak zazwyczaj stosuje się miejscowo lub też doustnie kortykosteroidy. Jednak ta terapia jest możliwa wyłącznie, jeśli jest choć umiarkowany dostęp do zmiany. Ten rodzaj może przyczynić się do znacznego lub nawet całkowitego zniknięcia polipów. Niestety bardzo często zdarza się, że wracają one już niedługo po zakończeniu terapii kortykosteroidami. Dlatego najskuteczniejszą metodą jest przeważnie usunięcie polipów metodą chirurgiczną.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama