Sposoby na nieświeży oddech

Sposoby na nieświeży oddech

Występowanie nieświeżego oddechu to spory dyskomfort. Jeśli oczywiście o tym wiemy. Zdarza się, że niektórzy nie zauważają u siebie problemu dopóki ktoś życzliwy nie zwróci im na to uwagi. Oczywiście stanowi to spory problem w kontaktach międzyludzkich, gdyż z całą pewnością jest zauważane przez naszych rozmówców.
Reklama
Jeśli już wiemy o tym, że pojawia się u nas problem nieświeżości oddechu najczęściej decydujemy się na rozwiązania dające rezultaty jedynie doraźnie – częstsze mycie zębów, używanie płynów do płukania ust czy też spraye odświeżające, miętowe gumy do żucia czy co raczej najgorsze cukierki o miętowym smaku. Oczywiście zadziałają chwilowo. Jednak najważniejsze aby uchwycić przyczynę pojawiania się u nas nieprzyjemnego zapachu z ust i jej wyeliminowanie, aby na przyszłość nie trzeba było już się martwić i borykać z tym wstydliwym problemem.

Skąd się bierze nieświeży oddech?

Przyczyn może być naprawdę wiele. Najlepiej jej poszukiwania rozpocząć od wizyty w gabinecie dentystycznym – próchnica nazębna stanowi jeden z powodów występowania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Reklama
Jeśli to wykluczymy udajmy się do lekarza rodzinnego i dokładnie się przebadajmy – choroba, również może uwidaczniać się nieświeżym oddechem. Wśród innych czynników wymienia się : złe nawyki żywieniowe, niewłaściwy styl życia, nadmierna suchość w ustach. Przyczyna może być bardzo prozaiczna – tytoń, alkohol, kofeina, słodzone napoje.

Co robić gdy oddech jest nieświeży?

  • Owoce cytrusowe – zjedzenie jednego z nich lub wypicie soku pomoże pozbyć się uczucia suchości w ustach, co doprowadzi do usunięcia nieświeżego oddechu, dodatkowo pozostawią one przyjemny delikatny zapach.
  • Soda oczyszczona – jest środkiem „wielofunkcyjnym” sprawdza się w wielu sytuacjach. Również pomocna gdy borykamy się z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Zęby i język myjemy niewielką ilością sody oczyszczonej lub pastą do zębów, która zawiera ją w składzie, następnie dokładnie płuczemy usta wodą. Soda blokuje rozwój bakterii, które nieprzyjemnie pachną. Wyczyszczenie języka również jest konieczne, gdyż właśnie na nim gromadzą się resztki pokarmowe i osad.
  • Czarna i zielona herbata – wbrew pozorom ciepła herbata jest świetnym napojem na upały. Świetnie gasi pragnienie i likwiduje suchość w ustach. Dodatkowo badania naukowe udowadniają iż przeciwutleniacze zawarte w tych napojach zmniejszają poziom rozmnażania się bakterii w jamie ustnej, które powoduje nieświeży oddech.
  • Płyn do płukania jamy ustnej – jednak tylko taki który w swoim składzie nie zawiera alkoholu oraz posiada jony cynku. Alkohol potęguje suchość ust i jest jedną z przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu w ustach. Natomiast cynk wpływa na neutralizację substancji odpowiedzialnych za tę przypadłość.
  • Zioła – naszej jamie ustnej nie sprzyjają guma do żucia czy cukierki miętowe, w wyniku ich stosowania pojawia się osad na zębach a nawet próchnica, która może powodować problem. Zamiast tego poleca się rzucie listków świeżych ziół (mięta zielona, mięta pieprzowa, estragon, rozmaryn, bazylia czy pietruszka).
  • Naturalne płukanki – dodaj do szklanki wody niewielką ilość soli i płucz nią usta lub rozpuść w wodzie kilka kropli oleju z drzewa herbacianego. Roztwory te wpłyną na świeżość oddechu jak również wykażą działanie antybakteryjne na migdałki i gardło.
Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama