zaskórniki

Zaskórniki – dlaczego powstają? Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to koszmar niejednej kobiety. Są mało estetyczne i zdarza się, że ich występowanie ujmuje paniom pewności siebie. Jednak czym one właściwie są? Dlaczego powstają i jak radzić sobie z zaskórnikami?
Reklama

Czym są zaskórniki i jak powstają?

Zaskórniki, inaczej nazywane także i wągrami, są niezapalnymi wykwitami skórnymi. Powstają przez nadprodukcję tłuszczu przez gruczoły łojowe, a także przez niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka. Sebum zatyka ujścia mieszków włosowych i w ten sposób tworzą się właśnie zaskórniki. Wyróżniamy dwa ich rodzaje — zamknięte i otwarte. Powstawanie wągrów nasila się w czasie okresu dojrzewania. Jednak mogą wystąpić w każdym wieku. Warto dodać, że u osób dorosłych zaskórniki pojawiają się na przykład na plecach.

Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte są wykwitami o jasnym zabarwieniu. Powstają z powodu zatkania ujścia gruczołu i nagromadzeniu warstwy rogowej. Mają one postać grudek.
Reklama
Nazywa się je często "kaszką". Na początku nie rzucają się w oczy, jednak później mogą przyczyniać się do powstawania zmian ropnych. Najczęściej pojawiają się w tak zwanej "strefie T". Pamiętaj, że ich pozbycie się wcale nie jest łatwe. Aby to zrobić, musisz poznać przyczynę ich powstawania. Może ona polegać na źle dobranych kosmetykach lub wynikać z braku regularnego używania peelingu.
kobieta w niebieskiej koszulce wyciska zaskórnika przed lustrem
zdjęcie ilustrujące/Canva

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte są wykwitami skórnymi o ciemnym zabarwieniu.
Reklama
Powstają w wyniku zastoju wydzieliny warstwy łojowej, rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej (właśnie przez to przybierają ciemny kolor). Mogą niekiedy powodować wystąpienie torbieli z ropą. Powstają one także wskutek nadkażenia bakteriami, a także i złej pielęgnacji lub zatykania porów źle dobranymi kosmetykami. Konieczne jest ich usuwanie, aby uniknąć rozwoju powikłań. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej robić to u specjalisty.

Jak pozbyć się zaskórników – domowe sposoby

Z zaskórnikami możesz walczyć specjalistycznymi kosmetykami, ale i za pomocą domowych sposobów. Jednak pamiętaj, aby nigdy nie wciskać ich na własną rękę, ponieważ może to znacznie pogorszyć sytuację.
Reklama
Jak radzić sobie z wągrami w domu?
  • Maseczka z jajka — ubij białko i piankę nałóż na twarz. Ten domowy kosmetyk ma działanie ściągające, co sprawia, że świetnie zwęża pory. Oczywiście maseczka ta niestety nie oczyści skóry ze wszystkich wykwitów, ale jej regularne stosowanie z pewnością da widoczne efekty
  • Żelatyna — rozpuść żelatynę w niewielkiej ilości wody i nałóż na miejsca z zaskórnikami. Poczekaj, aż zaschnie i zdejmij ją jak maseczkę typu "peel-off". Uważaj jednak na ten sposób, jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej
A jakie Wy macie sposoby na walkę z zaskórnikami?
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama