Zaskórniki – dlaczego powstają? Jak pozbyć się zaskórników?
Udostępnij Google News
Uroda

Zaskórniki – dlaczego powstają? Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki to koszmar niejednej kobiety. Są mało estetyczne i zdarza się, że ich występowanie ujmuje paniom pewności siebie. Jednak czym one właściwie są? Dlaczego powstają i jak radzić sobie z zaskórnikami?

Czym są zaskórniki i jak powstają?

Zaskórniki, inaczej nazywane także i wągrami, są niezapalnymi wykwitami skórnymi. Powstają przez nadprodukcję tłuszczu przez gruczoły łojowe, a także przez niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka. Sebum zatyka ujścia mieszków włosowych i w ten sposób tworzą się właśnie zaskórniki. Wyróżniamy dwa ich rodzaje — zamknięte i otwarte.

Powstawanie wągrów nasila się w czasie okresu dojrzewania. Jednak mogą wystąpić w każdym wieku. Warto dodać, że u osób dorosłych zaskórniki pojawiają się na przykład na plecach.

Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte są wykwitami o jasnym zabarwieniu. Powstają z powodu zatkania ujścia gruczołu i nagromadzeniu warstwy rogowej. Mają one postać grudek. Nazywa się je często "kaszką". Na początku nie rzucają się w oczy, jednak później mogą przyczyniać się do powstawania zmian ropnych. Najczęściej pojawiają się w tak zwanej "strefie T".

Pamiętaj, że ich pozbycie się wcale nie jest łatwe. Aby to zrobić, musisz poznać przyczynę ich powstawania. Może ona polegać na źle dobranych kosmetykach lub wynikać z braku regularnego używania peelingu.

kobieta w niebieskiej koszulce wyciska zaskórnika przed lustrem zdjęcie ilustrujące/Canva

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte są wykwitami skórnymi o ciemnym zabarwieniu. Powstają w wyniku zastoju wydzieliny warstwy łojowej, rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej (właśnie przez to przybierają ciemny kolor). Mogą niekiedy powodować wystąpienie torbieli z ropą.

Powstają one także wskutek nadkażenia bakteriami, a także i złej pielęgnacji lub zatykania porów źle dobranymi kosmetykami. Konieczne jest ich usuwanie, aby uniknąć rozwoju powikłań. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej robić to u specjalisty.

Jak pozbyć się zaskórników – domowe sposoby

Z zaskórnikami możesz walczyć specjalistycznymi kosmetykami, ale i za pomocą domowych sposobów. Jednak pamiętaj, aby nigdy nie wciskać ich na własną rękę, ponieważ może to znacznie pogorszyć sytuację. Jak radzić sobie z wągrami w domu?

  • Maseczka z jajka — ubij białko i piankę nałóż na twarz. Ten domowy kosmetyk ma działanie ściągające, co sprawia, że świetnie zwęża pory. Oczywiście maseczka ta niestety nie oczyści skóry ze wszystkich wykwitów, ale jej regularne stosowanie z pewnością da widoczne efekty
  • Żelatyna — rozpuść żelatynę w niewielkiej ilości wody i nałóż na miejsca z zaskórnikami. Poczekaj, aż zaschnie i zdejmij ją jak maseczkę typu "peel-off". Uważaj jednak na ten sposób, jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej

A jakie Wy macie sposoby na walkę z zaskórnikami?

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie