kamień w czajniku

Kamień w czajniku – jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

Kamień w czajniku powstaje, jeśli woda jest twarda. Jednak z pewnością nie jest to powód do obaw, bo oznacza to, że znajdują się w niej cenne dla Twojego zdrowia pierwiastki, takie jak magnez i wapń. Niestety zakamieniony czajnik nie wygląda estetycznie. Jak zatem pozbyć się kamienia z czajnika?
Reklama

Kamień w czajniku – skąd się bierze?

Kamień w czajniku powstaje w wyniku podgrzewania wody, w której znajdują się związki wapnia oraz magnezu. Jak się okazuje, woda o wyższym stopniu twardości występuje w około 80% gospodarstw domowych. Czym dokładnie jest ten kamień, który osadza się w czajniku? To po prostu nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu. Jeśli martwisz się, że twardsza woda może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia, to przestań. Dwa wspomniane wcześniej pierwiastki pełnią ważną funkcję w naszym organizmie. A jak się okazuje, coraz więcej osób cierpi na ich niedobory. Pamiętaj również i o tym, że kamień osadzający się w czajniku nie będzie osadzał się w Twoim organizmie.

Jak wyczyścić kamień w czajniku?

Mimo że twarda woda wcale nie jest niebezpieczna dla człowieka, to jednak kamień, który osadza się po jej gotowaniu, może być problematyczny i mało estetyczny.
Reklama
Na szczęście jest kilka sposobów, które z łatwością pomogą się go pozbyć. Jak zatem szybko i skutecznie usunąć kamień z czajnika?
srebrny czajnik stojący na płycie indukcyjnej
zdjęcie ilustrujące/Canva

Odkamienianie czajnika octem

Do czajnika wlej szklankę octu oraz pół szklanki wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez chwilę. Następnie całość pozostaw w naczyniu jeszcze przez godzinę. Po tym czasie wylej. Pamiętaj, że ten sposób czyszczenia czajnika może pozostawić w naczyniu drażniący octowy zapach.
Reklama
Dlatego najlepiej na koniec umyj wodą z płynem do naczyń, a na koniec zagotuj czystą wodę i wylej.

Kamień w czajniku – sok z cytryny

Sok z cytryny jest zdecydowanie łagodniejszym odkamieniaczem niż ocet. Dlatego używaj go raczej wtedy, gdy warstwa osadu nie jest zbyt gruba. Jak odkamienić czajnik za pomocą cytryny? Wlej do środka szklankę soku i odczekaj godzinę. Po tym czasie dokładnie umyj naczynie.

Kamień w czajniku - soda oczyszczona

Wymieszaj dwie szklanki wody z czterema łyżkami sody oczyszczonej. Następnie zagotuj roztwór w czajniku. Po tych czynnościach odczekaj około pół godziny i wylej wszystko. Na koniec dokładnie umyj naczynie wodą z płynem do naczyń.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama