Bugenwilla

Bugenwilla – uprawa, wymagania, pielęgnacja, zimowanie, przesadzanie

Bugenwilla (Bougainvillea) to roślina ozdobna znana również jako kącicierń należąca do rodziny roślin dziwaczkowatych. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne kwiaty, które pojawiają się na całej długości pędu. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej gdzie w ciepłym klimacie przybiera formę kwitnącego pnącza, tak samo jak w klimacie śródziemnomorskim. W klimacie umiarkowanym uprawa bugenwilli odbywa się głównie w donicy zarówno w domu jak i w ogrodzie.
Reklama

Odmiany bugenwilli

Bugenwilla liczy kilkadziesiąt różnych odmian i gatunków. Najpopularniejsze z nich, które uprawia się jako ozdobne rośliny doniczkowe to:
 • bugenwilla gładka
 • peruwiańska odmiana bugenwilli
 • bugenwilla okazała
 • krzew Bugenwilla z pomarańczowymi kwiatami
  canva.com

  Bugenwilla – uprawa i wymagania

  Roślina wymaga stanowiska słonecznego - im więcej światła, tym kwiaty bugenwilli będą piękniejsze. Absolutnym minimum dziennej ekspozycji w pełnym słońcu to 5 godzin. Kolorowy krzew uwielbia słońce i wysokie temperatury.
  Reklama
  Ziemia dla bugenwilli powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko próchnicza. Bugenwilla w donicy wymaga solidnej warstwy drenażu na dnie naczynia, który uchroni korzenie przed zalaniem. Do jego przygotowania najlepiej wykorzystać żwirek lub keramzyt ogrodniczy.

  Szkodniki i choroby

  Szkodniki atakujące bugenwillę to przede wszystkim: przędziorek chmielowiec, mączniak prawdziwy jak i mączniak rzekomy. Oczywiście im szybciej zauważysz nieproszonych gości, tym większe szanse na uratowanie rośliny.

  Zimowanie bugenwilli

  Jak większość roślin bugenwilla zimą również przechodzi w stan spoczynku. Aby przebiegał on prawidłowo konieczna jest rośliny do jasnego miejsca, gdzie panująca temperatura będzie oscylować w przedziale 10-12 stopni C.
  Reklama
  Zimowanie bugenwilli to także czas, w którym należy ograniczyć podlewanie, lecz z zachowaniem ostrożności przed znacznym przesuszeniem bryły korzeniowej.
  kwiaty Bugenwilli o różowym odcieniu
  canva.com

  Przesadzanie bugenwilli

  Młode krzewy do pięciu lat zaleca się przesadzać do większej doniczki po każdej zimie na przełomie marca i kwietnia. Jednak według niektórych teorii im mniejsza donica, tym szybciej naziemna część rośliny wypuszcza nowe pędy.
  Reklama

  Bugenwilla – podlewanie i nawożenie

  Prawidłowe nawadnianie roślin to jeden z najważniejszych elementów uprawy. Podlewanie bugenwilli nie powinno być jednak zbyt obfite, ponieważ roślina jest bardzo wrażliwa na przelanie co w konsekwencji prowadzi do gnicia układu korzeniowego. Najlepszą praktyką jest stała kontrola wilgotności podłoża. W okresie mocnych upałów zabieg nawadniania powinien być przeprowadzany po zachodzie słońca minimum 3 razy w tygodniu. Natomiast w okresie spoczynku rośliny (od końca października do końca stycznia) – 1 raz na tydzień. Nawożenie bugenwilli powinno odbywać się tylko w czasie jej wysokiej aktywności, czyli od kwietnia do końca sierpnia. Zalecaną dawkę nawozu do roślin kwitnących stosuj co 14 dni.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama