róża chińska

Róża chińska (Hibiskus domowy) – pielęgnacja, wymagania, podlewanie

Róża chińska (Hibiscus) to roślina doniczkowa znana również jako hibiskus doniczkowy i ketmia. Naturalnie występuje w Azji, lecz obecnie uprawia się ją już na całym świecie. Przepiękne kwiaty oraz krzewiasty wygląd sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie. Pielęgnacja hibiskusa wymaga nieco więcej uwagi. Wyjaśniamy jak uprawiać różę chińską w domu.
Reklama

Hibiskus domowy – wymagania i pielęgnacja

Róża chińska dobrze czuje się w miejscach z dużym dostępem światła rozproszonego. W uprawie domowej najlepszym miejscem będzie to zlokalizowane minimum metr od okna. Warto także wspomnieć, iż hibiskus nie lubi chłodnych przeciągów, więc nie warto stawiać go w pobliżu często uchylanego okna. Latem roślinę może być wystawiana na parapet lub balkon, lecz z zachowaniem szczególnej ostrożności. Intensywne promienie słoneczne mogą powodować poparzenie liści. Z kolei zbyt częsta relokacja doniczki z rośliną może skutkować zrzucaniem kwiatów. Optymalna temperatura uprawy hibiskusa doniczkowego powinna wynosić 20-25 stopni C. W czasie spoczynku (od października do marca) zaleca się przeniesienie doniczki do nieco chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura oscyluje w okolicach 18 stopni C. Równie istotnym aspektem uprawy jest także wilgotność powietrza, która powinna być utrzymana na wysokim poziomie.
Reklama
Latem warto zraszać roślinę miękko wodą przy użyciu butelki z atomizerem.
róża chińska z żółtymi kwiatami uprawiana w doniczce
canva.com

Jaka ziemia dla róży chińskiej?

Hibiskus domowy bardzo dobrze będzie rozwijał się w uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych. Najlepszym wyborem będzie ziemia z domieszką piasku lub torfu o odczynie wskazującym 6–6,5 pH.

Róża chińska – podlewanie i nawożenie

Podlewanie hibiskusa uprawianego w domu wymaga dość niestandardowej uwagi oraz precyzji.
Reklama
W okresie od wczesnej wiosny do końca października roślina potrzebuje obfitego podlewania. Róża chińska lubi stale wilgotne podłoże. Należy jednak kontrolować, aby ziemia nie była przemoczona. Od listopada do połowy marca zabieg nawadniania powinien być przeprowadzany mniej więcej co 12 dni. Nawożenie róży chińskiej jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i atrakcyjnego wyglądu. Deficyt składników odżywczych może przyczynić się do ubogiej produkcji kwiatostanów, które bezsprzecznie są największym atutem krzewu. Najlepszym nawozem dla ketmii będzie uniwersalna mieszanka dla roślin kwitnących rozpuszczalna w wodzie. Nawożenie warto rozpocząć wiosną w chwili wypuszczenia przez roślinę pierwszych pąków kwiatowych i kontynuować do końca sierpnia.
Reklama
czerwony kwiat róży chińskiej
canva.com

Róża chińska – przycinanie i przesadzanie

Hibiskus jak każdy krzew doniczkowy potrzebuje odpowiedniego przycinania. Zabieg ten jest niezbędny dla prawidłowego rozkrzewiania się nowych pędów. Cięcie rośliny wykonuj na przełomie grudnia i stycznia. Pędy należy skracać mniej więcej o połowę ich całkowitej długości. Róża chińska nie przepada za częstym przesadzaniem. Zmianę doniczki na większą warto przeprowadzać co 2 lata wczesną wiosną.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama