O co spytać pracodawcę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

O co spytać pracodawcę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko czekanie na pytania, to także, a może przede wszystkim, czas na zadanie swoich własnych pytań. Kto pyta, nie błądzi. A odpowiednio zadane pytanie w tym czasie może w przyszłości mocno zaprocentować. Rozmowa kwalifikacyjna to czas, w którym my również dowiadujemy się wielu rzeczy o naszym przyszłym pracodawcy oraz o samym miejscu pracy. Warto więc pytać, zwłaszcza mądrze.
Reklama

Jakie pytania należy zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Warto zapytać o rodzaj podpisywanej umowy. Czy będzie to umowa okresowa, czy pełna. Czy jesteśmy przyjmowani tylko na okres próbny, czy już na pełen etat – a jeśli ani na to, ani na to, to czy będziemy pracować na pół etatu czy jeszcze w mniejszym wymiarze godzinowym. 2. Jeśli początkowo pracować będziemy na okres próbny, to warto zapytać, ile będzie on trwał. Dopytajmy również, czy po okresie próbnym zostaniemy od razu zatrudnieni na umowę o pracę, czy pracodawca może to rozwiązać inaczej. 3. Jeśli pracodawca sam nie zapyta nas o preferowaną pensję, sami musimy podjąć ten temat. Warto od razu nie podawać konkretnej sumy, tylko czekać aż pracodawca podpowie nam, na ile go „stać”. W ten sposób łatwiej nam będzie „manewrować” i ugrać, jak najwyższą stawkę. 4.
Reklama
Zapytajmy o pełen zakres naszych obowiązków. Czym będziemy się musieli zajmować i, jak długo. Czy obecnie przejmiemy jakieś zlecenia i zadania innego lub innych pracowników, już rozpoczęte, czy całą pracę rozpoczynamy od zera. 5. Poznajmy ludzi, z którymi będziemy pracować. Warto więc zadać pytanie o cały team. Kto pracuje w firmie, w jakim zakresie obowiązków i z kim będziemy musieli się na co dzień kontaktować. 6. Ważne pytanie dotyczy również tego, czy dostaniemy własne biuro, czy umieszczeni zostaniemy w pokoju z innymi osobami. Jeśli tak, to z jakimi? Czym one się będą zajmować, jakimi są ludźmi? 7. Zapytajmy również czy bezpośrednio nad nami mamy jakiegoś bossa. Czy nasze stanowisko jest samodzielne, czy raczej zależne od kogoś „powyżej”. Warto od razu poznać hierarchię w firmie, żeby później nie być zaskoczonym. 8.
Reklama
Warto zapytać również o oczekiwania pracodawcy względem nas samych i wykonywanej pracy. Jak pracodawca widzi rozwiązywanie problemów na tym stanowisku, w jaki sposób chciałby, abyśmy pracowali – a wreszcie, jak pracować by dostać pełen etat – ogólnie: czego się od nas oczekuje długoterminowo. 9. Przy pytaniach nie pomijajmy tych odnoszących się do gwarantowanych przez firmę szkoleń. Czy takie szkolenia są możliwe? Czy my będziemy mogli w nich brać udział? Czy firma zapewni nam odpowiedni rozwój? Czy są one płatne? 10. Ostatecznie warto zapytać również o płatności za nadgodziny, a przy tym dopytać się, czy takie wypadają często w tygodniu. Może to być bardzo istotna informacja, szczególnie dla osób z napiętym grafikiem i posiadających dzieci.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama