Sypialnia utrzymana w szarościach z łóżkiem tapicerowanym w centralnym punkcie

Łóżko z palet czy klasyczny stelaż – co wybrać?

Jak zadbać o efektywny sen i budzić się wypoczętym każdego dnia? Czy wystarczy tylko właściwie dobrany materac czy potrzebne jest też łóżko ze stelażem? Jeśli zastanawiasz się nad wstawieniem do sypialni łóżka wykonanego z palet, sprawdź, czy takie rozwiązanie będzie miało dobry wpływ na Twój sen.
Reklama

Łóżko z palet – dlaczego nie warto?

Meble z palet doskonale wpisują się w industrialny styl wystroju wnętrza. I chociaż można je wykorzystać do wykonania kawowego stolika, szafki, czy kanapy na taras, zupełnie nie nadają się jako baza pod materac. Na łóżku zrobionym z palet po prostu nie powinno się spać. Dlaczego?

Insekty domowe uwielbiają w nich przebywać

Palety są pełne szczelin, w których świetnie się czują wszelkie domowe insekty. W takiej kryjówce mają one doskonałe warunki do tego, żeby się rozmnażać. Kiedy kładziesz materace na paletach, po pewnym czasie możesz się spodziewać inwazji nieproszonych gości. Może niech powiedzenie „pchły na noc, karaluchy pod poduchy” pozostanie tylko zabawnym wieczornym pożegnaniem?  

Odymianie jest dobre dla palet, ale niekoniecznie dla Ciebie

Czasami przy przewożeniu towarów wymagane jest dezynfekowanie palet dymem. Odymianie wykonuje się z użyciem bromku metylu – bardzo toksycznego związku chemicznego.

Reklama

Nawet niewielkie ilości tego środka w dłuższej perspektywie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Podobnie ma się sytuacja z innymi chemikaliami stosowanymi do zabezpieczania palet. Cząsteczki szkodliwych substancji mogą przenikać do materaca, a następnie do Twojego ciała.

Palety mogą mieć na sobie pleśń

Jeśli jako stelaż łóżka wykorzystasz palety stojące np. przez dłuższy czas na zewnątrz, bez ochrony przed wilgocią, może się zdarzyć, że będzie na nich pleśń. Z drewna trudno ją skutecznie usunąć środkami obojętnymi dla zdrowia – do tego celu najczęściej stosuje się bardzo silnie toksyczne substancje. Oprócz tego, że na paletach może gromadzić się pleśń, drewno może być też mokre (do robienia palet wykorzystuje się drewno świeżo ścinane i niesuszone). Takie drewno będzie oddawać wilgoć do materaca.

Reklama

Łóżko z palet nie ma odpowiedniej elastyczności

Stelaż zrobiony z palet nie współpracuje z materacem. Ze względu na sztywność desek, materac nie pracuje, a przez to też nie zapewnia odpowiedniego komfortu snu.

Zobacz także: Czy łóżko z palet to dobry pomysł?

Łóżko ze stelażem – jakie wybrać?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, do jakiego wystroju wnętrz chcesz dopasować mebel do spania oraz jakie potrzeby ma Twój kręgosłup. Do wyboru masz stelaże statyczne oraz regulowane. Stelaż łóżka powinien zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, a jego elementy sprężynowe powinny dawać możliwość indywidualnej regulacji twardości. Dzięki temu położony na nich materac będzie współgrał z Twoim kręgosłupem i zapewniał Ci komfortowy sen. Na stelaż regulowany zdecyduj się wtedy, kiedy zależy Ci na możliwości ustawiania kąta nachylenia łóżka.

Reklama

Przy takiej konstrukcji możesz unieść np. górną lub dolną część stelaża i ustawić idealną dla siebie pozycję do odpoczynku.

Łóżka tapicerowane

Łóżka tego rodzaju z wbudowanym pojemnikiem na pościel lub z wolną przestrzenią pod łóżkiem stanowią elegancki element wystroju sypialni. Charakteryzują się tapicerowanym wezgłowiem wykonanym z przyjemnej i delikatnej w dotyku tkaniny. Takie łóżko ze stelażem cechuje solidna podstawa z wbudowanymi sprężynami kieszeniowymi lub z elastycznym stelażem listwowym. Obydwa rozwiązania zapewniają odpowiednie podparcie materaca i właściwą cyrkulację powietrza.

Zobacz także: Wysokiej jakości stelaże do łóżek

Jakie łóżko wybrać dla siebie?

Wiesz już, że materace kładzione na paletach to niekoniecznie zdrowe i bezpieczne rozwiązanie. Ucierpi na nich nie tylko Twój kręgosłup, ale może pogorszyć się też Twoje ogólne samopoczucie. Toksyczne substancje użyte do dezynfekowania i zabezpieczania palet będą przez dłuższy czas (a nawet stale) przenikać do materaca i do Twojego organizmu (będziesz wdychać cząsteczki chemikaliów).

Reklama

Meble z palet najlepiej sprawdzą się na tarasie lub w ogrodzie – unikaj stawiania ich w domu (chyba, że zrobisz swoje własne palety z desek dobrze wysuszonych i nieoczyszczanych toksycznymi środkami).

W swojej sypialni ustaw zaś łóżko ze stelażem – tapicerowane lub z prostą konstrukcją bez wezgłowia. To, na jaki model się zdecydujesz zależy w dużej mierze od wielkości sypialni i wystroju wnętrza, jaki chcesz uzyskać. Łóżka tapicerowane doskonale pasują też do stylu industrialnego. Jeśli traktujesz łóżko jako mebel służący Ci np. do popołudniowego relaksu z książką, zdecyduj się na stelaż regulowany. Dzięki niemu ustawisz materac w najwygodniejszej dla siebie pozycji.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama