palma areka

Palma areka – pielęgnacja, podlewanie, wymagania. Jak dbać o arekę?

Palma areka (Areca) to popularna roślina doniczkowa, która doskonale wpisuje się w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Naturalnie występuje na południowo-wschodnich terenach Azji i liczy ponad 50 różnych gatunków. Umiarkowane wymagania areki mogą sprawić problem domowym ogrodnikom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żywymi kwiatami doniczkowymi. Wyjaśniamy jak dbać o palmę arekę, aby cieszyć się jej wyjątkowym tropikalnym wyglądem.
Reklama

Palma areka – pielęgnacja i wymagania

Areca jak większość palm doniczkowych wymaga bardzo jasnego stanowiska. Duża ilość światła rozproszonego jest niezbędna do prawidłowego rozwoju rośliny. Miejsce objęte bezpośrednim nasłonecznienie może powodować poparzenie liści. Optymalna temperatura do uprawy palmy areki powinna oscylować w okolicach 23 stopni C. Tropikalna roślina uwielbia ciepłe powietrze, dlatego też wartość wskazywana przez termometr w jej otoczeniu nie powinna spadać poniżej 18 stopni C. Oprócz ciepła areka wymaga także wysokiej wilgotności powietrza (optymalnie ok. 60%). Zraszanie rośliny zmiękczoną wodą lub zastosowanie nawilżacza powietrza jest jak najbardziej wskazane. O niewystarczającej wilgotności palma poinformuje Cię suchymi końcówkami liści.
Reklama
Brak podjęcia odpowiednich działań może skutkować ich całkowitym usychaniem.
duże liście palmy areki
canva.com

Jaka ziemia dla areki?

Podłoże do uprawy palmy powinno być żyzne i mocno przepuszczalne. To jeden z najważniejszych czynników wpływających na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Dedykowana ziemia do palm z domieszką piasku lub torfu będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Równie istotna w uprawie areki w doniczce jest solidna warstwa drenażu na dnie naczynia, która zapewni prawidłowe odprowadzanie nadmiaru wody.
Reklama

Palma areka – podlewanie i nawożenie

Jak podlewać arekę, aby jej nie przelać? Z uwagi na fakt, iż roślina jest mocno wrażliwa zarówno na przelanie, jak i przesuszenie podłoża konieczne jest jego stałe kontrolowanie. Ziemia w doniczce powinna być przez cały czas wilgotna, ale nie przemoczona. Podlewanie areki wiosną i latem powinno odbywać się minimum 2 razy w tygodniu, natomiast jesienią i zimą raz na 10 dni. Uwaga! Do nawadniania palmy w doniczce używaj tylko i wyłącznie wody przegotowanej lub odstanej (tzw. woda miękka). Jeśli chodzi o nawożenie areki, to nie jest ono czynnikiem znaczącym w jej domowej uprawie. Zabieg ten najlepiej wykonywać raz na 6 tygodni dedykowanym nawozem do palm.
Reklama
palma areka w białej wysokiej donicy
canva.com

Areka – przesadzanie

Palmę arekę najlepiej przesadzić zaraz po zakupie do nieco większej doniczki. Ponowne przesadzanie powinno nastąpić dopiero gdy układ korzeniowy zacznie przebijać się przez dziurki na dnie pojemnika lub gdy ziemia w doniczce zostanie przemoczona. Przesadzając roślinę unikaj doniczek, które ciasno przylegają do osłonek. Brak cyrkulacji powietrza może doprowadzić do gnicia układu korzeniowego.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama