Sztuka podejmowania decyzji – co zrobić aby podejmować właściwe decyzje, których nie będziemy żałować?

Sztuka podejmowania decyzji – co zrobić aby podejmować właściwe decyzje, których nie będziemy żałować?

Życie składa się właściwie z samych wyborów. Mniejszych, większych, mniej lub bardziej ważnych i decydujących. Decyzje podjęte raz, mogą stanowić o całym naszym przyszłym życiu. Mają wpływ na naszą teraźniejszość i przyszłość, dalszą oraz bliższą. Sztuka podejmowania decyzji powinna zostać okiełznana przez każdego z nas. Choćby po to, aby decyzji podjętych w przeszłości, po prostu nie żałować.
Reklama

Jak wybierać, aby wybrać dobrze? Sztuka podejmowania dobrych decyzji

1. Naucz się klasycznej metody analizy decyzji. Zajęcia z takiego przedmiotu prowadzone są nawet na studiach. Swoich studentów szkolił w tym między innymi badacz Peer Soelberg, pracujący na MIT Sloan School of Management. Strategia racjonalnego wyboru, bo w ten sposób nazywa się tę metodę, polega na zidentyfikowaniu wszystkich możliwości. Następnie możliwości te ocenia się oraz dobiera im następne metody samej oceny. Oceny dzieli się, dodając im wymiary, a następnie dokonuje się ocen poszczególnych wyborów. Ostatnim krokiem, jest wybór najliczniej i najlepiej ocenionego punktu. 2. Lepiej kierować się racjonalnym myśleniem czy własną intuicją? To już zależy od naszych możliwości w przypadku jednego i drugiego postępowania. Jeśli nasza intuicja jest dość silna i często „zgadujemy” dobre rozwiązania – możemy podążać za jej głosem, podejmowanie dobrych decyzji mamy „we krwi”.
Reklama
Jeśli jednak wolimy chłodne kalkulacje, od sercowych rozterek – bierzmy wszystko na logikę. Matematyka może nam wychodzić lepiej, niż emocjonalne podjęcie szybkiej decyzji. 3. Wybierając, zawsze uzasadniajmy swój wybór. Choćby na kartce, dla samego siebie. Lepiej napisać sobie coś, niż tylko powiedzieć w głowie. Wtedy naprawdę zauważymy, czy coś porywa nas w 100 proc., czy jesteśmy tym tylko trochę zaabsorbowani. Klasyczną metodą, która zawsze działa, jest spisanie plusów i minusów danego wyjścia z obecnej sytuacji. Chociaż niektórzy potępiają tego typu wyjście, to wydaje się, że krytycy po prostu pozbawieni są wyobraźni. Wszyscy uczeni postępowali w ten sam sposób – wymyślając ideę kierujemy się systematycznym myśleniem, od „a do z” – kroki „karteczek” i plusów i minusów właśnie takie są.
Reklama
Pozwalają zobaczyć nam, jaką wiedzę mamy sami na temat danego zjawiska, i czego tak naprawdę – nie tyle pragniemy – co potrzebujemy. 4. Dokonując ważnego wyboru, warto zapytać samej siebie, czy po jego dokonaniu będziemy bardziej szczęśliwi. Czy długoterminowo przyniesie to same pozytywy do naszego życia, sprawi, że wreszcie poczujemy „to coś”, że to będzie właśnie ten wybór. Jeśli w tym punkcie mamy jakiekolwiek wątpliwości i obiekcje – chyba nie warto podejmować tej decyzji… Może warto zaczekać na lepsze wiatry? 5. Najważniejsze to nie podejmować decyzji w pośpiechu, pod presją czasu. Nad wszystkim warto zastanowić się trzy razy – przemyśleć wady i zalety, znaleźć dobre i złe strony wyjścia. Można także skonsultować się z przyjaciółmi i rodziną, lub z kimś, kto „siedzi” w temacie – opinia innych zawsze jest pomocna w podjęciu ostatecznej decyzji.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama