Jak płacić mniej za leki? – 5 sposobów
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak płacić mniej za leki? – 5 sposobów

Ceny leków w Polsce nadal są naprawdę wysokie. Chociaż rząd, co roku, planuje zmniejszenie ceny wielu leków, szczególnie tych najbardziej przydatnych emerytom i rencistom, to jednak nadal średnia emerytura czy renta nie wystarcza na spokojne zakupienie wszystkich potrzebnych medykamentów.

1. Jak kupować leki taniej?

Warto przeglądać i śledzić wykazy leków, do których dopłaca NFZ. Nowe listy publikowane są, co dwa miesiące. Obecnie na liście znajdują się dwa bardzo ciekawe leki, dla osób walczących z nowotworami oraz dla osób chorych na niewydolność serca. Pozostałe leki są odpowiednikami leków będących na liście od dawna.

Niestety, z końcem 2013 roku z list zniknęło 297 potrzebnych lekarstw. Stało się to przez wygaśnięcie decyzji refundacyjnych i braku ich odnowy.

2. Ubezpieczenie – czyli jak dogadać się z pracodawcą

Wszyscy posiadający dobre relacje ze swoimi szefami, mogą poprosić ich o wykupienie specjalnej polisy lekowej. Niestety, wiąże się to z pewnym wydatkiem, ale ostatecznie – jeśli wydajemy całkiem sporo na leki – pieniądze zwrócą się z nawiązką. Niestety, polisy takiej nie możemy wykupić sami. Ubezpieczać może tylko pracodawca.

Obniżki na leki obowiązują tylko wtedy, kiedy rocznie nie wydamy na nie powyżej dwóch i pół tysiąca, a więc średnio po dwieście złotych miesięcznie.

3. Jak rozmawiać z farmaceutami w aptece?

Kupując leki w aptece warto spytać farmaceutę lub farmaceutkę o tańszy zamiennik potrzebnego nam leku. Jeśli lek wykupujemy na receptę, przygotujmy się już wcześniej i to właśnie lekarza poprośmy o wypisanie recepty na najtańszych z leków z potrzebną nam substancją czynną. Dzięki temu zaoszczędzić można nawet kilkadziesiąt złotych na jednym zakupie.

4. Wybranie najlepszej opcji

Apteki także prowadzą trwałe lub czasowe promocje. Żeby jak najlepiej zaoszczędzić na kupowanych lekach, warto zawczasu dowiedzieć się, w której aptece lek taki sprzedawany jest po najniższej cenie. Warto sprawdzić również oferty aptek internetowych. W nich również możemy zakupić leki na receptę, wysyłając otrzymaną receptę np. pod podany adres e-mail, do weryfikacji.

5. Krwiodawcy mają taniej

Zasłużeni Honorowi Krwiodawcy mają możliwość dostania pewnych leków za darmo, a innych za niewielką opłatę lub z wysokim rabatem. Listę leków oferowanych znaleźć można w Internecie.

Zasłużonym Honorowym Krwiodawcą zostaje mężczyzna po oddaniu, co najmniej 6 litrów krwi lub kobieta po oddaniu, co najmniej 5 litrów krwi.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie