Różne metody antykoncepcji. Na jaką się zdecydować?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Różne metody antykoncepcji. Na jaką się zdecydować?

Prawda jest taka, że nie ma pewnej, 100 proc. skutecznej metody antykoncepcyjnej. Należy jednak wiedzieć, że są metody mniej lub bardziej skuteczne, a nie wszystkie posiadają jednakową wartość skuteczności. Co więcej, metod antykoncepcji jest naprawdę sporo, więc każda z nas wybrać może opcję najlepiej nam odpowiadającą.

1. Prezerwatywy

Prezerwatywy są najbardziej popularnym rodzajem antykoncepcji. Kupić można je w każdym miejscu – w kiosku, sklepie czy w całodobowo czynnych stacjach benzynowych. Z tego powodu, to jedna z najlepiej dostępnych metod antykoncepcji. Ceny prezerwatyw wahają się pomiędzy wartością 4-5 zł do nawet 20 zł – za opakowanie od 3 do 10 sztuk. Niektóre prezerwatywy zawierają środki plemnikobójcze. W czasie stosunku może jednak dojść do zerwania prezerwatywy, a wtedy będzie on stosunkiem całkowicie niezabezpieczonym.

Wskaźnik Pearla wynosi od 2 do 15.

2. Stosunek przerywany

Przez niektórych stosunek przerywany nie jest zaliczany do metod antykoncepcji. Polega on na „przerywaniu” miłości, wtedy, kiedy mogłoby dojść do kontaktu plemników z wewnętrznymi narządami rodnymi kobiety. Skuteczność tego sposobu, jest zależna w głównej mierze od mężczyzny i jego możliwości.

Wskaźnik Pearla wynosi od 8 do 17.

3. Antykoncepcja hormonalna

Jedna z popularniejszych metod polegająca na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych zapisywanych przez lekarza ginekologa. Trudność w stosowaniu tej metody to przymus wizyty u ginekologa, cena tabletek oraz przymus stosowania ich codziennie. Tabletki sprawiają również dodatkowe problemy np. odpowiedzialne są za tycie.

Wskaźnik Pearla wynosi od 0,05 do 0,3.

4. Wkładki domaciczne

Ta metoda antykoncepcji wiąże się również z wizytą u lekarza specjalisty. Wymagana jest interwencja specjalisty i umieszczenie w macicy wkładki czy spirali, która uniemożliwiać będzie plemnikom drogę do zapłodnienia jaja. Plusem metody jest to, że raz założona wkładka spełnia swoją rolę przez około 5-10 lat. W pierwszych tygodniach po umieszczeniu wkładki, mogą wystąpić nieregularne krwawienia.

Wskaźnik Pearla wynosi 0,1 do 0,2.

5. Metody naturalne

Naturalne metody planowania ciąży i antykoncepcji skupiają się na prowadzeniu kalendarzyka miesięcznego oraz obserwacji swojego ciała przez kobietę. Kobieta powinna codziennie mierzyć temperaturę, zapisywać informacje o wyglądzie śluzu, i wykonywać inne dodatkowe obserwacje. Metoda ta zalecana jest przez Kościół Katolicki.

Wskaźnik Pearla wynosi od 6 do 25.

Im większy wskaźnik Pearla, przy opisywanej metodzie, tym większa „szansa” na zajście w ciążę. Większy wskaźnik wiąże się więc z mniejszą skutecznością wybranej metody.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie