Różne metody antykoncepcji. Na jaką się zdecydować?

Różne metody antykoncepcji. Na jaką się zdecydować?

Prawda jest taka, że nie ma pewnej, 100 proc. skutecznej metody antykoncepcyjnej. Należy jednak wiedzieć, że są metody mniej lub bardziej skuteczne, a nie wszystkie posiadają jednakową wartość skuteczności. Co więcej, metod antykoncepcji jest naprawdę sporo, więc każda z nas wybrać może opcję najlepiej nam odpowiadającą.

1. Prezerwatywy

Prezerwatywy są najbardziej popularnym rodzajem antykoncepcji. Kupić można je w każdym miejscu – w kiosku, sklepie czy w całodobowo czynnych stacjach benzynowych. Z tego powodu, to jedna z najlepiej dostępnych metod antykoncepcji. Ceny prezerwatyw wahają się pomiędzy wartością 4-5 zł do nawet 20 zł – za opakowanie od 3 do 10 sztuk. Niektóre prezerwatywy zawierają środki plemnikobójcze. W czasie stosunku może jednak dojść do zerwania prezerwatywy, a wtedy będzie on stosunkiem całkowicie niezabezpieczonym. Wskaźnik Pearla wynosi od 2 do 15.

2. Stosunek przerywany

Przez niektórych stosunek przerywany nie jest zaliczany do metod antykoncepcji. Polega on na „przerywaniu” miłości, wtedy, kiedy mogłoby dojść do kontaktu plemników z wewnętrznymi narządami rodnymi kobiety. Skuteczność tego sposobu, jest zależna w głównej mierze od mężczyzny i jego możliwości. Wskaźnik Pearla wynosi od 8 do 17.

3. Antykoncepcja hormonalna

Jedna z popularniejszych metod polegająca na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych zapisywanych przez lekarza ginekologa. Trudność w stosowaniu tej metody to przymus wizyty u ginekologa, cena tabletek oraz przymus stosowania ich codziennie. Tabletki sprawiają również dodatkowe problemy np. odpowiedzialne są za tycie. Wskaźnik Pearla wynosi od 0,05 do 0,3.

4. Wkładki domaciczne

Ta metoda antykoncepcji wiąże się również z wizytą u lekarza specjalisty. Wymagana jest interwencja specjalisty i umieszczenie w macicy wkładki czy spirali, która uniemożliwiać będzie plemnikom drogę do zapłodnienia jaja. Plusem metody jest to, że raz założona wkładka spełnia swoją rolę przez około 5-10 lat. W pierwszych tygodniach po umieszczeniu wkładki, mogą wystąpić nieregularne krwawienia. Wskaźnik Pearla wynosi 0,1 do 0,2.

5. Metody naturalne

Naturalne metody planowania ciąży i antykoncepcji skupiają się na prowadzeniu kalendarzyka miesięcznego oraz obserwacji swojego ciała przez kobietę. Kobieta powinna codziennie mierzyć temperaturę, zapisywać informacje o wyglądzie śluzu, i wykonywać inne dodatkowe obserwacje. Metoda ta zalecana jest przez Kościół Katolicki. Wskaźnik Pearla wynosi od 6 do 25. Im większy wskaźnik Pearla, przy opisywanej metodzie, tym większa „szansa” na zajście w ciążę. Większy wskaźnik wiąże się więc z mniejszą skutecznością wybranej metody.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Najskuteczniejsze sposoby antykoncepcji - poznaj je wszystkie
Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny seks, którzy rzeczywiście nie wiązałby się z żadnymi kłopotami, jak np. nieplanowana ciąża czy problemy zdrowotne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Prawda jest taka (wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę!), że współżycie zawsze może wiązać się z pewnymi „powikłaniami”. Dlatego też, podejmując tak ważną decyzję, trzeba ją dobrze przemyśleć i liczyć się z jej ewentualnymi konsekwencjami. Aby ograniczyć je do minimum, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Czy wiesz, jakie są obecnie dostępne metody antykoncepcji? Już teraz poznaj je wszystkie i wybierz tę, która najbardziej wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom i wymaganiom!
Krążek hormonalny - najbardziej bezpieczna, nowoczesna forma antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej stosowaną formą antykoncepcji. Zazwyczaj lekarze polecają tabletki. Jednak nie każdy wie, że o wiele bezpieczniejszym środkiem może okazać się tak zwany krążek hormonalny. Jest on doskonałą alternatywą dla kobiet, które mają problemy z pamiętaniem o zażyciu kolejnej tabletki. Może się to wiązać z obniżoną skutecznością preparatu.
Tabletki hormonalne – co musisz o nich wiedzieć
Tabletki hormonalne najczęściej nazywane pigułą antykoncepcyjną to jedna z najchętniej stosowanych metod antykoncepcji. Pigułka jest wygodna w użyciu i skuteczna. Zobacz co jeszcze warto o niej wiedzieć.