stroiki bożonarodzeniowe

Stroiki bożonarodzeniowe – skąd pochodzą? Jak zrobić stroik?

Stroiki bożonarodzeniowe, czyli znak rozpoznawczy świąt Bożego Narodzenia. Świąteczne ozdoby to podstawa uwielbianego przez większość i jedynego w swoim rodzaju klimatu. Już od początku grudnia zdobią sklepowe witryny, drzwi wejściowe do mieszkań, jak i ich wnętrza oraz stanowią nieodłączny element wigilijnego stołu. Najpiękniejsze stroiki świąteczne przyciągają oko, lecz równie ciekawa jest ich historia i to skąd przywędrowały do Polski.
Reklama

Stroiki świąteczne – skąd pochodzi tradycja bożonarodzeniowych ozdób

Na ten temat zdążyło się już pojawić wiele rozmaitych teorii, które mówią o tym, że stroiki świąteczne przywędrowały do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Ta teza nie ma jednak nic wspólnego z prawdą, gdyż ozdoby świąteczne tak samo jak tradycja strojenia iglastego drzewka przyszła do Polski z Niemiec.

Kto wymyślił bożonarodzeniowe dekoracje

Prekursorem tradycji stroików i pomysłu na stroik bożonarodzeniowy był ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, który w pierwszą niedzielę adwentu w 1839 r. wykorzystał gałązki iglaków oraz świece do zrobienia wieńców. Duchowny ozdobił nimi świetlicę w przytułku dla sierot chcąc tym samym wprowadzić ciekawe urozmaicenie dla dzieciaków czekających na Boże Narodzenie. Tak narodziła się tradycja wieńców adwentowych, która bardzo szybko obiegła całe Niemcy i w równie szybkim tempie rozprzestrzeniła się we wszystkich krajach europejskich. W Niemczech i krajach skandynawskich zwyczaj odpalania świec na wieńcach jest praktykowany do dziś. W Polsce z kolei konwencja nie przyjęła się aż tak mocno. Na przestrzeni lat wieniec adwentowy przekształcił się w stroik świąteczny i na stałe wpisał się w bożonarodzeniową tradycję.
Reklama

Stroik bożonarodzeniowy – czym różni się od wieńca adwentowego

Wieniec adwentowy to również bardzo popularna ozdoba świąteczna. Jednak z uwagi na podobny wygląd bardzo często mylony jest on ze stroikiem na Boże Narodzenie. Według tradycji są to całkowicie różne ozdoby o odmiennym znaczeniu liturgicznym. Warto zatem wiedzieć, jaka jest różnica między tymi dekoracjami. Pierwsza z nich oprócz gałązek iglaków i innych kojarzonych ze świętami elementów składa się także z czterech świec, które symbolizują cztery niedziele adwentu. Tradycja nakazuje, aby w każdą adwentową niedzielę odpalać kolejne świece. Typowy stroik świąteczny może świecę posiadać, lecz nie musi. Nowoczesne ozdoby bożonarodzeniowe bardzo często robione są jedynie z gałązek drzewa iglastego oraz minimalistycznych dodatków.

Jak zrobić stroik świąteczny na Boże Narodzenie

Bożonarodzeniowe elementy dekoracyjne mają jeden wspólny mianownik w kompozycji – gałązki drzew iglastych, które same w sobie są już wystarczającą dekoracją. Dzięki temu ich wykonanie nie jest w żaden sposób skomplikowane.
Reklama
Jedynym ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia. Przygotowaliśmy kilka ciekawych inspiracji, czyli najciekawsze naszym zdaniem stroiki świąteczne, które oprócz choinki również powinny znaleźć się w każdym domu.
stroik bożonarodzeniowy w szkle
canva.com

Stroik świąteczny w szkle

To sposób dający szerokie pole manewru jeśli chodzi o ciekawe kompozycje z wykorzystaniem szyszek, bombek, kory brzozy, lampek choinkowych, czy też waty, która doskonale imituje śnieg. Stroik bożonarodzeniowy idealny na stół, bardzo mocno wyróżnia się na tle pozostałych ozdób. Robiąc dekoracje w szkle wykorzystaj ich potencjał do końca. Uwolnij wodzę fantazji i stwórz oryginalną kompozycję. Samo wsypanie do szklanej misy cienkiej warstwy kory, przymocowanie do niej świecy i ułożenie dookoła kilku szyszek lub gałązek już jest czymś wyjątkowym. To samo możesz przygotować w doniczce. Jeśli dysponujesz większym przezroczystym naczyniem ze szkła, to wypełnij je np. watą, posyp brokatem i uzupełnij wnętrze srebrnymi bombkami (możesz zamienić je na szyszki), wykorzystaj błyszczące gwiazdki lub małe figurki związane ze świątecznym klimatem.
Reklama
Na konie szklany słój możesz obwiązać czerwonymi wstążkami z kokardami, które jeszcze bardziej podkreślą bożonarodzeniową atmosferę.
ozdoby świąteczne na drzwiach
canva.com

Stroiki świąteczne na drzwi

Dekorowanie drzwi wejściowych na święta Bożego Narodzenia to zwyczaj bardzo mocno rozpowszechniony w amerykańskiej popkulturze, jednak coraz częściej zielone wieńce z bombkami przywieszane są także na drzwiach polskich domów. Splecionej z gałązek sosny dekoracji mogą towarzyszyć kolorowe bombki, szyszki, czy też wstążki, które z łatwością przymocujesz za pomocą kleju na ciepło lub sznurka. Spryskanie gałązek sztucznym śniegiem wprowadzi do kompozycji bardziej naturalny klimat.
Reklama
Tak przygotowany stroik świąteczny to fantastyczny element dekoracji drzwi zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Świetnym uzupełnieniem kompozycji może być także dodanie kilku gałązek jemioły lub plasterków suszonych owoców (pomarańczy, cytryny, jabłka).
stroik bożonarodzeniowy na kawałku drewnianej deski
canva.com

Stroiki bożonarodzeniowe na drewnie

Kawałek drewnianej deski kupisz w większości marketów budowlanych, gdzie przy zakupie możesz poprosić o docięcie jej na konkretny kształt, jak i wymiar. Pomaluj ją farbą w spreju na interesujący kolor lub bejcą w klasycznym odcieniu drewna. Gdy drewno przeschnie to przy pomocy kleju na gorąco przymocuj do niego bombki, gałązki drzewa iglastego, laski cynamonu, szyszki, czy też większą świecę. Stwórz wyjątkowy stroik, który będzie pewnego rodzaju odwzorowaniem tego, które świąteczne symbole są Twoimi ulubionymi.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama