Choinka z bombkami.

Kiedy jest Wigilia? Czy trwa cały dzień?

Wigilia wypada zawsze dzień przed Bożym Narodzeniem, 24 grudnia. Jest to jedna z najbardziej znanych dat, ale każdego roku to inny dzień tygodnia. To wyjątkowe święto, niezwykle rodzinne i pełne radości. Wieczorem ludzie spotykają się z bliskimi w wysprzątanych, udekorowanych domach i zajadają pyszne potrawy. A w jaki dzień tygodnia wypada to święto w tym roku? Kiedy jest Wigilia?
Reklama

Kiedy wypada Wigilia w 2021 roku?

W tym roku Wigilia odbędzie się w piątek. To bardzo dobra wiadomość. Dla wielu osób oznacza to wolne w tym dniu. Dlaczego? Czy Wigilia jest ustawowo wolna od pracy? Nie, ale wolne jest Boże Narodzenie, które tym razem wypada w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy muszą oddać za nie jeden dzień. Kiedy święto jest w weekend, trzeba zwrócić za nie wolny dzień w tygodniu. Wiele pracowników będzie chciało wykorzystać w ramach oddanego dnia właśnie w wigilijny piątek. Niestety prawda jest taka, że nie wszystkim uda się skorzystać z wolnego w Wigilię, plus Święta wypadają w weekend. Dla niektórych osób to będzie całkiem zwyczajny tydzień.
Prezenty na Wigilię.
Canva

Czym dokładnie jest Wigilia?

Wigilia to wieczór poprzedzający Boże Narodzenie.
Reklama
Obchodzi się go w wyjątkowy sposób. Są kolędy, prezenty, świąteczne dekoracje i masa jedzenia. Dla niektórych ten magiczny czas staje się ważniejszy od samych Świąt. Organizowane są wigilie firmowe, szkolne czy nawet dla znajomych. Ludzie wymieniają się wtedy upominkami, odłączają od świata zewnętrznego i po prostu są razem. Taka wigilia dla osób spoza rodziny możne się odbyć tak naprawdę każdego dnia. W tym momencie nie liczy się ani data, ani godzina. Ba, zdarza się, że niektóre rodziny nie będą w stanie spędzić razem Gwiazdki. Wtedy decydują się na wyprawianie rodzinnej wigilii w terminie innym niż oficjalny.
Reklama
Dekoracje świąteczne i gałęzie choinki.
Canva

Jakie są wigilijne tradycje?

Czasem, to kiedy odbędzie się wigilia to sprawa drugorzędna. Dobrze jednak zadbać o niektóre tradycje związane z jej świętowaniem. Pięknym zwyczajem jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie wzajemnie życzeń. Dużo radości daje choinka i wzajemne upominki. Odpowiednia muzyka, w tym kolędy też uprzyjemnią spotkanie. No i oczywiście jedzenie. Czerwony barszcz, pierogi, śledź. Trzeba jednak pamiętać o jednym — to nie tradycje są najważniejsze a bliscy. I spędzenie z nimi czasu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama