Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Andrzejki są w naszym kraju niezwykle popularnym świętem. Obchodzone przez małych i trochę większych. Jest czasem wspólnych spotkań i wieczorów spędzonych przy dobrej zabawie, a przypadku dorosłych – przy lampce wina, w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Wróżby andrzejkowe szczególnie popularne są wśród kobiet, które chyba lubią bawić się w gusła i tajemnicze zabawy. Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada.

Dlaczego to zabawa dla kobiet?

Babski wieczór andrzejkowy to przymus każdego roku. Sama historia tego święta łączy się właśnie z kobietami. Niegdyś miało ono charakter typowo matrymonialny. Młode dziewczyny dowiedzieć się mogły, kiedy wyjdą za mąż, ile będą posiadać dzieci i jak przedstawiać się będzie ich domowa przyszłość.

Andrzejkowe wróżby dla wszystkich:

1. Wróżba mało znana w dzisiejszych czasach. Na jej odczytanie poczekać trzeba do Bożego Narodzenia. W dniu Andrzejek należy zerwać gałązkę wiśni lub czereśni, a następnie zasadzić ją w domu. Jeśli sadzonka się przyjmie i zakwitnie w czasie Bożego Narodzenia, to znak, że panna rychło wyjdzie za mąż.

2. Topimy wosk w garnku. Następnie przez dziurkę od klucza wlewamy go do naczynia z wodą. Powstały, zastygły kształt, odczytujemy wedle uznania. Wyjść nam mogą naprawdę różne kształty, które powinny być wspólnie omawiane.

3. Losowanie przedmiotów. Należy przygotować różaniec czy krzyżyk, obrączkę lub pierścionek i listek. Ten ostatni oznacza staropanieństwo, różaniec – zakon, obrączka – ślub.

4. Każda z dziewczyn zdejmuje swojego buta. Ustawiamy je jeden po drugim od danego miejsca. Który z nich pierwszy przekroczy próg drzwi, ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż.

5. Na kartce piszemy imiona wybranków – najlepiej jak największą ich liczbę. Następnie każda z dziewczyn przebija igiełką kartkę – patrząc od niezapisanej strony. Na które imię trafi, takie imię będzie nosił jej przyszły małżonek.

6. Obieramy jabłko, a obierek rzucamy za siebie. Po odwróceniu się, wszyscy próbują odgadnąć, w jaką literę układa się kawałek skórki jabłka. Litera ta jest pierwszą z imienia przyszłego ukochanego.

7. Przygotowujemy 5 kubeczków. Pod każdy z nich wkładamy jedną rzecz – pierścionek, monetę, zabawkę auto, cukierek i kluczyk. Wylosowanie pierścionka oznacza zamążpójście, zabawki – podróż, cukierka – udane i słodkie życie, kluczyka – piękny dom, monety – bogactwo.

8. Wróżba z monetą. Każdy bierze jedną monetę, w odległości paru metrów ustawiamy miskę lub kubek. Należy pomyśleć sobie życzenie, a następnie spróbować trafić monetą do kubka/miski. Jeśli to się uda – życzenie spełni się do końca bieżącego roku.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie