Rozszerzanie diety dziecka  -  7 najlepszych zup

Rozszerzanie diety dziecka - 7 najlepszych zup

Zupa to jedno z najlepszych dań dla malucha. Znajduje się w niej całe mnóstwo warzyw, trochę tłuszczu, mięska oraz kasza, ryż lub makaron, które dostarczą dobrych węglowodanów. Podawanie dziecku zupy zapewni mu pełny i pełnowartościowy posiłek. Zaś pośród wielu, które mama może ugotować z pewnością znajdzie się taka ulubiona, którą maluch chciałby jeść przez cały dzień na okrągło. Zupa rozgrzeje i odpowiednio nawodni – to jeden z najlepszych posiłków.
Reklama

Jakie zupy przygotować dla maluszka? Oto nasze propozycje.

1. Krupnik – to idealna zupa na kłopoty brzuszkowe maluchów. Jednak podawaj ją od około 10 miesiąca życia. Niezwykle wartościowa jest zawarta w nim kasza jęczmienna, w której znajdują się pokłady rozpuszczalnego błonnika. Dzięki niemu dziecko będzie łatwiej się wypróżniało, pozbędzie się nagromadzonych gazów, a procesy trawienne się usprawnią. Dodaj do tej zupki delikatne mięso (cielęcina), oraz posyp ją natką pietruszki, która wspomoże wchłanianie żelaza. 2. Rosół – podawaj dziecku na wzmocnienie od około 11 miesiąca życia. Przygotuj wywar z chudego mięsa i dużej ilości warzyw. Tłuszcz w rosole nie jest specjalnie wartościowy dlatego najlepiej go usunąć.
Reklama
3. Pomidorówka – często jedna z ulubionych maminych zupek. Dziecko może zacząć ją kosztować od około 9 miesiąca życia. Jest ona wartościowa dla dzieciaczków jak i dla mam. Przypadłości związane z drogami moczowymi dotykają zarówno małe dzieci jak i kobiety. Z tego powodu warto postawić na zupę z pomidorów, które zawierają w sobie wysokie ilości potasu, który oczyszcza nerki. 4. Marchwianka – zupka, w której znajdują się przede wszystkim marchew oraz ryż. Świetna w leczeniu problemów biegunkowych u dzieci. Mogą ją jeść maluchy już od 5 miesiąca życia, gdyż jej składniki niezwykle rzadko powodują jakiekolwiek alergie. Pamiętajmy jednak aby nie dawać jej dzieciakom, u których występują zaparcia, gdyż problem może stać się znacznie dotkliwszy.
Reklama
5. Jarzynowa – w tej zupce znajdziemy mnóstwo warzyw, które dostarczą naszej pociesze wielu witamin oraz mikroelementów. Jej podawanie można rozpocząć już około 8 miesiąca życia. Jest to zupa bardzo wszechstronna gdyż możemy w niej umieścić najróżniejsze warzywa, zależnie od tego co lubimy my i nasze dziecko. Można ją również zagęścić np. dodając zmiksowanego ziemniaka, mleko modyfikowane, kaszkę kukurydzianą lub gdy dziecko osiągnie 11 miesięcy śmietanę. 6. Ogórkowa – wbrew pozorom może się okazać, że twoje dziecko przepada za kwaśnym smakiem ogórków w tej zupie. Jej dodatkowym atutem jest że poprawia apetyt. Pierwsze zupy ogórkowe najlepiej przygotować z ogórków kiszonych wykonanych samodzielnie.
Reklama
Są znacznie zdrowsze od tych sklepowych, które w niektórych przypadkach są zakwaszane octem, a jest niezdrowe dla dziecka. 7. Barszcz czerwony – tą zupę podajemy od około 8 miesiąca życia. Buraki wspomogą krew malucha żelazem jednocześnie zapobiegając anemii. Doskonale sprawdza się również w walce z zaparciami. Dziecku które nie ukończyło roku podajemy zupkę bez śmietany, może być również barszcz ukraiński jednak zamiast grochu powinna się w nim znaleźć fasolka szparagowa. Małe dzieci nie powinny również zjadać zupki zakwaszanej octem. Można do tego wykorzystać cytrynę jednak również po skończeniu przez malucha roku. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama