Tabu - co zrobić gdy rodzic w podeszłym wieku wymaga stałej opieki?

Tabu - co zrobić gdy rodzic w podeszłym wieku wymaga stałej opieki?

Zachodnie standardy opieki nad osobami starszymi są w naszym kraju nadal tematem tabu. Wynika to z naszej kultury i wychowania w świadomości, że jeszcze nie tak dawno wszyscy bliscy żyli w wielopokoleniowych domach, gdzie starsze panie dopóki mogły pomagały przy dzieciach, a następnie młodsze osoby zajmowały się nimi gdy niedołężały. Często wydaje nam się, że tak musi być i nie chcemy słyszeć o żadnym innym rozwiązaniu, nie bierzemy jednak pod uwagę kilku aspektów, które uległy przez lata zmianie:
1. Miejsce zamieszkania – dawniej życie toczyło się na wsiach, niemal każdy posiadał dom, w którym zamieszkiwała cała rodzina i pozostawało w nim dla wszystkich miejsce. Obecnie najczęściej mieszkamy w miastach, nasze mieszkania są różnej wielkości, jednak nie posiadamy warunków, umożliwiających opiekę nad osobą starszą. 2. Długość emerytury – dawniej poziom opieki medycznej pozostawał na stosunkowo niskim poziomie, więc i wiek jakiego dożywali starsi bywał krótszy. W dzisiejszych czasach medycyna może bardzo wiele, czasem odpowiednio dobrane leki opanowują chorobę, która dawniej była śmiertelna, na wiele lat. Opieka nad osobą starszą przez 25-30 lat w pojedynkę z lub z pomocą niektórych członków rodziny może być niezwykle wyczerpująca. Nie mówimy tu jedynie o zmęczeniu fizycznym ale również psychicznym, a niekiedy również finansowym. 3. Interesująca jesień życia – starsi ludzie nawet jeśli wiele czynności wykonują wolniej czy potrzebują przy nich pomocy to również mają swoje potrzeby i upodobania. Zapewnienie im godnej starości i możliwości spacerów wymaga od nas wielu poświęceń oraz zgłębiania nowej wiedzy. Nie jesteśmy ani pielęgniarzami ani nie potrafimy zapewnić rozrywki w tych ostatnich latach życia. A na zamknięcie w czterech ścianach w bloku raczej mało kto jest gotowy.

Jakie mamy możliwości w kwestii opieki nad osobami starszymi?

1. Pozostawienie osoby chorej w domu w mieszkaniu w bloku – tutaj problemów jest wiele, jeśli dany człowiek ma problemy z samodzielnym poruszaniem się to aby mógł wyjść na świeże powietrze potrzebuje pomocy gdyż musi pokonać schody na klatce. Konieczne jest również zapewnienie wszelkich posiłków i podawanie ich w pokoju, który taka osoba powinna mieć oddzielny nie dzielony z nikim z rodziny. Jeśli dużą część dnia spędza w fotelu lub łóżku należy otoczyć opieką – zapewnić maty i materace przeciw odleżynom, oraz kremy i maści, pomagać w higienie aby nie powstawały zmiany na skórze trudne w leczeniu, podawać wszystkie leki o właściwych porach. 2. Opieka we własnym domu – jeśli posiadamy dom z ogrodem i mieszka w nim więcej osób opieka może być mniej uciążliwa. Jednak nadal bardzo obciążająca. Będziemy musieli zadbać między innymi o to aby zawsze ktoś był w domu w razie gdyby potrzebna była pomoc, aby podać posiłek i dotrzymać towarzystwa. Ułatwieniem jest tu przebywanie na świeżym powietrzu gdyż można uniknąć chodzenia po schodach i posiedzieć w ogrodzie. 3. Dom seniora - dom opieki nad osobami starszymi to nadal temat tabu. Wielu osobom kojarzy się jedynie z ubezwłasnowolnieniem. Owszem dawniej tak było, że osoba starsza, która zamieszkała w takim miejscu była zmuszana do przestrzegania wszelkich reguł tam panujących. Jednak powstające obecnie domy opieki spełniają zupełnie inne standardy, pochodzące z zachodnich krajów. Seniorzy mają w nich możliwość wpływu i decydowania o tym jak będzie wyglądał ich pobyt w danym miejscu i spędzenie jesieni życia. Organizowane są liczne zajęcia, które dają możliwość realizowania hobby, rozwijania różnych umiejętności oraz spędzania czasu w gronie innych osób. Posiłki są oczywiście dostosowywane do wymagań dietetycznych wynikających z różnego rodzaju schorzeń, jednak najczęściej przygotowywane są albo przez znajdującą się na miejscu kuchnie bądź zewnętrzny catering. W miejscach takich funkcjonuje również opieka medyczna, odbywają się konieczne wizyty lekarskie i w razie problemów można liczyć na pomoc wyspecjalizowanej pielęgniarki czy np. psychologa. Ośrodki te przygotowane są na przyjęcie osób starszych o najróżniejszych upodobaniach i wymaganiach. Oferują wysoką jakość usług i możliwość ciekawego spędzenia jesieni życia.

Problemy

1. Koszty – utrzymanie w prywatnym domu opieki bywa kosztowne i nie zawsze emerytura starszych osób pokrywa całość potrzeb. Pamiętajmy, że poza lekami i wyżywieniem oferowane są zajęcia aktywizujące oraz szeroka opieka. Zdarza się, ze bliscy muszą dopłacać. Jednak może się okazać, że koszty pozostawienia takiej osoby w domu będą jeszcze większe, gdyż np. zajdzie konieczność wynajęcia pielęgniarki, opiekunki. 2. Osamotnienie – na pewno nie będziecie w stanie odwiedzać takiej osoby każdego dnia, jednak nie czyni to z was gorszych dzieci i niewdzięcznych. Zastanówcie się czy gdy ta osoba była jeszcze w pełni sił spędzaliście z nią czas codziennie? W takim miejscu na pewno zostanie zapewniona jej rozrywka i towarzystwo innych mieszkańców, z którego mogą wywiązać się nawet przyjaźnie. 3. Pomoc od państwa- państwo w opiece nad osobami starszymi nie pomaga gdyż martwi się innymi dziedzinami – zapewnienie świadczeń emerytalnych – stale rośnie ilość osób uprawnionych do ich pobierania a maleje ilość osób pracujących i odprowadzających składki. Tak więc w tej kwestii wiele nie zdziałamy. Marta
Udostępnij artykuł