6 sposobów na jąkanie

6 sposobów na jąkanie

Jąkanie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych zaburzeń mowy. Osoby z tym problemem często powtarzają niektóre sylaby lub dźwięki również je przedłużając. Mogą dodatkowo zawahać się chwilę przed wypowiedzeniem sylaby czy wyrazu, lub co chwila pauzować swoją wypowiedź. Oczywiście, wszystkim nam zdarza się powiedzieć coś właśnie w taki sposób, jednak jąkanie diagnozuje się tylko wtedy kiedy mocno zaburza ono płynność mowy.
Reklama

Leczenie jąkania domowymi ćwiczeniami

Osoba jąkająca się, która ma duże problemy w porozumieniu się z innymi, powinna niezwłocznie zasięgnąć porady logopedy. Jąkanie posiada kilka podtypów, w tym rozwojowych i nabytych. Rożne również są jego przyczyny, które rozróżniają się na psychiczne i patofizjologiczne. Samo jąkanie jest zmienne i posiada różne cechy, może na przykład być płynne lub niepłynne. Ze względu na tak wielkie zróżnicowanie schorzenia wymagana jest specjalistyczna wiedza, aby podjąć leczenie. Jeśli jednak współpracujemy z logopedą i dodatkowo chcemy spróbować sposobów alternatywnych – nic nie stoi na przeszkodzie.

1. Odnalezienie grupy wsparcia

Bardzo przydatne, szczególnie w przypadku leczenia dorosłych, są grupy wsparcia. Grupy dla jąkających zwane są klubami „J” i obecnie prowadzone w kilku największych miastach Polski. Klub pomoże w zaakceptowaniu efektów jąkania, poprawi samopoczucie i pewność siebie.
Reklama
Ludzie, którzy do niego należą mogą podać nam przykłady ćwiczeń, które będzie można stosować w domu. Interakcja z innymi jąkającymi się pomaga w wymianie wspólnych doświadczeń i emocji towarzyszących schorzeniu.

2. Dbałość o otoczenie

Szczególnie w przypadku dzieci, które zaczynają się jąkać, ważne jest aby odpowiednio stymulować jego mowę. Również dorośli mogą poprosić osoby ze swojego najbliższego otoczenia, żeby mówiły przy nich wolno, wyraźnie i dokładnie. Warto poprosić znajomych, żeby nigdy nie kończyli za nas lub za dzieci zdania, nie przerywali naszej lub dziecka wypowiedzi. Dajmy sobie również możliwość wypowiedzenia się, nie oddawajmy „pałeczki” komuś innemu, szczególnie w większej grupie osób.
Reklama
Jeśli w domu jąka się dziecko należy poświęcić mu wiele troski i własnego czasu. Zwrócić uwagę również na to, aby nie wstydziło się tej przypadłości i dać mu możliwość swobodnego wypowiadania się.

3. Treningi wolniejszej mowy

Najbardziej popularnym sposobem leczenia jąkania się są treningi wolniejszej mowy. Należy starać się mówić znacznie wolniej, dokładnie i skupiając się na każdej wypowiadanej sylabie. Można przedłużać wypowiadane sylaby lub głoski, robić dłuższe naturalne przerwy – nie spontanicznie, a z własnej woli.

4. Mówienie na wydechu

Starając się oduczyć jąkania należy mówić jedynie na wydechu, nigdy na wdechu. Pierwsze dni można ćwiczyć tylko przed lustrem, w domu z najbliższymi. Niech zwracają nam uwagę za każdym razem kiedy łapiąc powietrze jednocześnie chcemy coś powiedzieć – oczywiście jąkając się wtedy.
Reklama

5. Echokorektor – sposoby podobne

Echokorektor jest jednym z urządzeń, które pomaga osobom jąkającym się. Jeśli jednak nie uczęszczamy na zajęcia korekcyjne ani nie mamy dostępu do takiego urządzenia, to wystarczy po prostu nauczyć się odpowiednio wystukiwać rytm, ćwiczyć z metronomem albo w inny wybrany sposób synchronizować swoją własną mowę. Mogą do tego posłużyć na przykład darmowe programy do ćwiczenia gry na gitarze z wbudowanym metronomem.

6. Eliminacja współruchów

Ważna jest również praca nad współruchami towarzyszącymi jąkaniu. Próbując je wyeliminować, zmniejsza się również częstotliwość jąkania. Najpierw ćwiczmy bez mówienia przed lustrem, później dodając pojedyncze wyrazy, a wreszcie całe zdania.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama