Połóg bez tajemnic - co powinnam wiedzieć o tym okresie - 23 porady
Połóg to okres tuż po porodzie. Ogólnie określa się, że po naturalnym urodzeniu dziecka trwa on około 4 tygodni zaś po cesarskim cięciu około 6 tygodni. Zdajemy sobie dokładnie sprawę, że gdy na świat przyjdzie nasze dziecko powinnyśmy na siebie bardzo uważać i dbać o nasz organizm aby miał możliwość szybkiej regeneracji i dojścia do siebie po wyczerpującym porodzie. Bardzo często w tym czasie tatusiowie korzystają z możliwości specjalnego urlopu w pracy aby być w domu i pomóc partnerce w opiece nad dzieckiem i wszystkich obowiązkach. Jest to bardzo ważne gdyż pomaga się zregenerować i odprężyć – wówczas kobiety nie zostają od razu same w domu w zupełnie nowej sytuacji.
Reklama
No dobrze ale co właściwie wiemy o okresie połogu i co powinnyśmy o nim wiedzieć? Przedstawiamy opis tego czasu dzięki, któremu z pewnością dowiesz się już wszystkiego.
1. Po urodzeniu dziecka początkowo będziesz się czuła bardzo zmęczona i obolała. Lekarze nie zalecają jednak stałego pozostawania w łóżku. Dawniej sądzono, ze tak właśnie powinno być. Dziś wiemy natomiast, że już krótko po porodzie można wstać i zacząć powoli wracać do bieżących czynności. Długie leżenie w łóżku mogło dawniej skutkować pojawieniem się rożnych groźnych dolegliwości takich jak zakrzepowe zapalenie żył.
2. Ruch to zdrowie – jest to szczególny okres powolnego wracania do formy. Nie warto się nad sobą użalać, już w szpitalu można powoli spacerować z dzieckiem, a po powrocie do domu rozpocząć wychodzenie na krótkie spacery. Wskazane są też delikatne ćwiczenia okolic macicy i mięśni brzucha, pozwolą jej na szybszą regenerację, a nam na powrót do formy i przyspieszą pozbywanie się nadprogramowych kilogramów.
3. Nie wolno dźwigać - jeśli w czasie naturalnego porodu dokonano u ciebie szycia krocza lub miałaś cesarskie cięcie to szwy zostaną ci usunięte po około 5-7 dniach. Nie oznacza to jednak całkowitego zagojenia, które potrwa kilka tygodni. W tym czasie nie powinnaś absolutnie podnosić cięższych przedmiotów i uważać nawet podczas baniana ręce swojej nowonarodzonej pociechy. Najbezpieczniej będzie to robić wzorem kulturystów na ugiętych kolanach w niewielkim rozkroku, plecy proste i wypięta pupa. Pozycja może wydawać się śmieszna ale będzie zdecydowanie najbardziej bezpieczna. Zbytnie forsowanie się nadmiernym ciężarem może spowodować nasilenie się krwawienia.
4. Kółko ratunkowe – możesz wykorzystać zwykłe dmuchane kółko do pływania dla dzieci, istnieją jednak również specjalnie przygotowane tego typu przedmioty dla kobiet po porodzie, które wypełnione są styropianem. Zapewne od wielu koleżanek mających już dzieci usłyszysz że jest to całkowicie niepotrzebne. Jednak każda z nas ma inną odporność na ból, każdy poród jest inny, tak więc może okazać się że w twoim wypadku ból krocza jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia siedzenie, a co za tym idzie znacząco utrudnia zajmowanie się małym dzieckiem. Warto więc przygotować kółko i siadać bez obaw i bólu.
5. Leki – jeśli doskwiera ci bardzo silny ból w kroczu, którego nie jesteś w stanie wytrzymać ani zminimalizować udaj się do lekarza, który poleci leki o działaniu przeciwbólowym, które nie będą miały wpływu na dziecko w czasie karmienia piersią.
6. Silniejszy w czasie karmienia – ból staje się bardziej dokuczliwy gdy przystawiasz malucha do piersi? Nic w tym dziwnego, gdyż w tym czasie organizm wytwarza oksytocynę, która powoduje skurcze macicy.
7. Często siusiam – potrzeba częstego odwiedzania toalety również jest bardzo powszechna w okresie połogu, ponieważ nasz organizm musi się pozbyć nadmiaru wody, który pozostał w nim w wyniku ciąży.
8. Pieczenie - jeśli w czasie oddawania moczu czujesz silne pieczenie w okolicy intymnej to dbaj szczególnie o higienę i po każdej wizycie w toalecie podmywaj się ciepłą wodą aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie.
9. Bolesne zaparcia i wypróżnianie – wówczas należy wprowadzić do diety bogactwo warzyw i kasz oraz produktów bogatych w błonnik i wypijać duże ilości wody mineralnej.
Jeśli problemy nie ustąpią najlepiej zakupić czopki glicerynowe.
10. Higiena intymna – krwawienia mogą utrzymywać się dłuższy czas warto używać delikatnych podpasek, i skrupulatnie dbać o higienę intymną. Polecane są łagodne preparaty myjące jednak bardzo szeroko polecane jest szare mydło w płynie. W tym okresie konieczna jest rezygnacja z tamponów oraz wstrzymanie się od współżycia z partnerem – wolno do niego wrócić dopiero gdy lekarz wyrazi na to zgodę po zakończeniu połogu. Używaj zawsze suchego i czystego ręcznika do wycierania krocza bądź korzystaj z miękkich ręczników jednorazowych. Do czasu wygojenia się ran warto brać prysznic i całkowicie zrezygnować z wylegiwania się w wannie. Bielizna powinna być wykonana z bawełny lub jednorazowa. Ważne jest również wietrzenie krocza, podłóż podpaskę lub inny materiał który zapobiegnie szkodom i leż pozwalając ranie oddychać.
11. Współżycie – teoretycznie dopiero po zakończeniu połogu, jednak każdy organizm jest inny i w innym tempie wraca do siebie. Skonsultuj tę decyzje z lekarzem, który oceni postępy gojenia się ran. Nie rezygnujcie jednak całkowicie z bliskości – pieszczoty i pocałunki są wręcz wskazane. Zmieniła się wasza sytuacja i potrzebujecie siebie nawzajem, a bliskość z pewnością pomoże się przystosować.
12. Dieta – jeśli w ciąży sporo przytyłaś nie decyduj się na strasznie wymagające diety zaraz po porodzie. Jeśli karmisz piersią to tym bardziej potrzebujesz wartościowych posiłków. Zrezygnuj z niezdrowych produktów ale nie z jedzenia.
13. Po cesarce – dolegliwości jakie pojawiają się u kobiet po cesarskim cięciu są nieco inne. Dochodzą tu skutki znieczulenia – bóle głowy, drętwienie nóg, bóle pleców, problemy z chodzeniem, ból gardła, wymioty.
Pierwszy raz wstać kobieta powinna po upływie 6-8 godzin od porodu pod opieką położnej. Wskazane są próby wyprostowania się, rana się nie rozejdzie, miejsce po szyciu może boleć. Na zdjęcie szwów zgłaszamy się po upływie około 7 dni, chyba że zastosowano rozpuszczalne. Jeśli rana prawidłowo się goi nie musimy nic z nią robić, jeśli pojawią się jakieś sączenia, zaczerwienienia lub opuchlizna warto pokazać to lekarzowi. Zdarzają się również zapalenia pęcherza moczowego wynikające z założonego do operacji cewnika- ten fakt najlepiej również zgłosić lekarzowi w szpitalu.
14. Psychika mamy – w każdym tygodniu zorganizujcie się tak abyś miała choć trochę czasu tylko dla siebie, na spotkanie z koleżanką czy relaks. Mama tez musi być odprężona i czasem wyjść z domu sama jeśli ma się dobrze zajmować maleństwem.
15. Regeneracja – jeśli dziecko budzi cię w nocy, śpij razem z nim w dzień aby twój organizm mógł się zregenerować.
16. Pomoc – nie bój się prosić o pomoc – zrobić zakupy, posprzątać czy ugotować może ktoś za ciebie, ty skup się na powrocie do formy i opiece nad maluchem.
17. Nadmierne pocenie się – pierwszy tydzień możesz się mocno pocić, szczególnie w czasie nocnego snu, dodatkowo mogą pojawić się opuchnięcia na stopach. Wynika to z pozbywania się przez organizm nadmiaru wody, który został nagromadzony w czasie ciąży. Jest to również wynik zmian hormonalnych jakie zachodzą w twoim organizmie po urodzeniu dziecka.
18. Odwiedziny bliskich, krewnych i przyjaciół – panuje mit, że przez pierwsze tygodnie kobieta nie powinna przyjmować gości i skupić się na dziecku.
Nie ma w tym ani odrobiny prawdy. Jest to trudny okres pod względem fizycznym i psychicznym. Musimy zaadoptować się do nowej sytuacji a okazywane przez nich zainteresowanie i wsparcie może nam tylko pomóc.
19. Pękanie szwów – kolejny mit. Nie ma możliwości aby popękały nawet jeśli będziesz mocno napinać mięśnie. Zaleca się jednak aby unikać długiego przebywania w pozycji stojącej, gdyż w ten sposób są one bardzo obciążone a tkanki napięte, co nie sprzyja prawidłowemu gojeniu.
20. Zaparcia – są dość powszechne ze względu na ból w okolicy krocza lub na brzuchu po cesarce. Same odmawiamy sobie wizyty w toalecie aby się nie męczyć.
21. Mimo że boli chodzimy do toalety – można sobie pomóc pijąc dużo wody mineralnej i spożywając produkty z wysoką zawartością błonnika. Wypróżnienia są konieczne. Podobnie z siusianiem, należy chodzić jak najczęściej do toalety nawet jeśli nie czujemy silnej potrzeby. Aby nie odczuwać dyskomfortu można siusiać na stojąco pod prysznicem, wtedy strumień znajdzie się w pewniej odległości od szwów i ich nie podrażni.
22. Podwyższona temperatura ciała – przez pierwsze 6 tygodni możesz mieć lekką gorączkę lub stan podgorączkowy, która pojawia się jako wynik obkurczania się macicy i gojenia się ran. Do lekarza należy się zgłosić jeśli temperatura przekraczająca 38 stopni utrzymuje się przez co najmniej dwa dni.
23. Wahania nastrojów – pojawiają się u wielu kobiet po porodzie. Nie bój się wówczas prosić bliskich o pomoc. Będziesz jej potrzebować. Jeśli nie uda ci się dojść szybko do siebie skontaktuj się z lekarzem.
Marta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl