Jak utrzymać sylwetkę jeśli pracuję za biurkiem?
Siedzący tryb życia jest jednym z najgorszych dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wpływa na kształt i rozmiar naszego ciała, przez co trudniej zachować piękną, szczupłą sylwetkę. To oczywiście rzutuje także na nasze samopoczucie i samoocenę - rzecz jasna w sensie negatywnym. Utrzymanie odpowiedniej wagi, ćwiczenia, zdrowa dieta i parę motywujących rad pozwolą jednak na zachowanie zdrowego wyglądu nawet podczas pracy przy komputerze za biurkiem.
Reklama
Dlaczego siedzący tryb życia jest dla nas nieodpowiedni
Jesteśmy ssakami przystosowanymi do ruchu. Siedzący tryb życia nie jest nam przeznaczony. Szybciej odkłada się tkanka tłuszczowa, mięśnie coraz bardziej słabną poprzez brak ruchu i ćwiczeń, obniża się ogólna sprawność fizyczna i wydolność całego organizmu, co wpływa również na gorsze samopoczucie. Ogólnie więc siedzący tryb życia zagraża nam od strony zarówno zniszczenia wytrzymałości fizycznej, jak i psychicznej. Praca za biurkiem prowadzi również często do zaburzeń postawy ciała, które utrwalone zamieniają się w stałe wady postawy.Jak trzymać zdrową, prawidłową postawę siedząc?
Prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia pozwoli na uniknięcie bólu mięśni i stawów, a również na uniknięcie powstania wad postawy, które mogłyby wpływać na pogorszenie wyglądu całej naszej sylwetki. Siadajmy z głową wprost nad klatką piersiową, bez wysuwania jej do przodu. Biodra i stopy również powinny być ustawione w tej samej pozycji.Reklama
Co robić, aby pozostać "fit" pracując przy komputerze?
Większym problemem pracy biurowej jest częste i dość szybkie przybierane na wadze. Dzieje się tak dlatego, że zero ruchu łączymy zazwyczaj z wysokokalorycznymi przekąskami, które organizm odkłada w postaci tłuszczu nie mając możliwości spalić zbędnych kalorii. Pracując przy komputerze powinniśmy przestrzegać następujących zasad: Należy postarać się jeść posiłki zrównoważone, odpowiednie kalorycznie względem codziennego wysiłku fizycznego i takiego trybu życia- Należy robić sobie krótkie przerwy, przynajmniej 5-8 minutowe raz na godzinę. Podczas przerwy można się wyprostować i przespacerować po biurze lub poświęcić ten czas na proste, nieforsujące ćwiczenia fizyczne. Parę skłonów, wymachów czy szybszy marsz będą miały bardzo dobre skutki na naszą sylwetkę i nasze późniejsze samopoczucie.
- W pracy siedzącej nie wolno podjadać. Szczególnie należy odłożyć na bok słodycze oraz napoje gazowane. Lepiej pić wodę mineralną, a jeśli lubimy coś przekąsić, zawsze mieć przy sobie parę sucharków, jabłko czy soczystą marchewkę.
- Przynajmniej dwa dni w tygodniu należy poświęcić na dłuższe ćwiczenia. Po powrocie z pracy lub przed nią wykonać przynajmniej godzinny trening. Możemy uprawiać aerobic, w cieplejsze dni jeździć na rowerze lub biegać - wybór dyscypliny zależy od nas samych.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl