Fakty i mity w temacie dopajania niemowląt
Udostępnij Google News
Dziecko

Fakty i mity w temacie dopajania niemowląt

Woda stanowi zdecydowaną większość ludzkiego ciała, a jeszcze większą u noworodków. Dlatego jej wprowadzanie do diety dziecka jest bardzo ważne. Powinniśmy z uwagą dobierać kolejne składniki w diecie naszego malucha i dostarczać mu wszystkiego co potrzebuje, gdyż będzie to miało wielki wpływ w późniejszych etapach jego życia.

Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące dopajania niemowląt. Jest to niezwykle ważna kwestia, a za sprawą opinii rodziców oraz licznych specjalistów narosło naokoło niej wiele mitów.

Dlaczego?

Woda jest ważna dla małego dziecka, jeśli wokół niego jest gorąco, zaczynają się problemy z brzuszkiem, maluch dopomina się piersi, jest niespokojny. To mogą być oznaki silnego pragnienia i potrzeby podania płynów. Na rynku dostępne są liczne herbatki dla malutkich dzieci, można również podawać niewielkie ilości czystej wody. Najlepsza dla dzieci będzie woda źródlana z odpowiednimi atestami. Wiele matek stosuje również wodę przegotowaną.

Gdy karmię piersią nie muszę podawać wody.

MIT. Wszystko zależy od sytuacji. Nasze dziecko samo da nam znać czy potrzebuje dodatkowych płynów. Oczywiście specjaliści wskazują że od urodzenia do około 6 miesiąca życia wyłącznym pokarmem malucha powinno być mleko matki. Jeśli jednak wystąpią dokuczliwe zaparcia, biegunki, wzrośnie temperatura ciała, pojawią się wymioty, a mocz będzie wyglądał i pachniał inaczej niż do tej pory może okazać się, że dziecko potrzebuje dodatkowych płynów, które koniecznie powinniśmy uzupełniać.

Czy podawać wodę dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym?

Tak. W przypadku podawania dziecku sztucznych mieszanek mleka modyfikowanego zamiast mleka matki konieczne jest uzupełnianie płynów. Maluch powinien dostawać picie nawet kilka razy w ciągu dnia.

Kiedy zaczynamy dopajanie?

W zależności od potrzeb można rozpocząć już w pierwszym miesiącu życia. Warto korzystać z wody źródlanej z odpowiednimi atestami i na jej bazie przygotowywać wszystkie napoje dla malucha. Około 1 miesiąca życia można już podawać herbatki rumiankową i z kopru włoskiego. Po ukończeniu przez dziecko 5 miesięcy wprowadzimy odpowiednie soczki.

Dlaczego specjalna woda?

Woda dla dzieci znacząco różni się składem od tej klasycznej czy też z domowego kranu czy przydomowej studni. Właściwa ilość poszczególnych składników mineralnych wpływa na odpowiedni rozwój, zdrowie malucha jak również na pojawienie się alergii pokarmowych.

Odwodnienie?

Dzieci szybko się odwadniają dlatego woda powinna być obecna w ich diecie już w pierwszych miesiącach życia. Jeśli dziecko jest karmione piersią potrzeba taka może pojawić się znacznie później, gdyż niezbędną ilość płynu dostarcza maluchowi matka. Jeśli jednak dziecko jest karmione sztucznie to potrzebuje uzupełniania płynów regularnie. Już od początku życia możemy budować zdrowy nawyk picia wody przez nasze dzieci. Najlepiej w kwestii dopajania decydować się właśnie na podawanie czystej wody.

Marta

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie