Poród

Urodziłaś przez cesarskie cięcie ? Nie jesteś prawdziwą matką - kontrowersyjna kampania

Cesarskie cięcie z założenia ma być wykonywane w szczególnych sytuacjach gdy zdrowie matki i dziecka jest zagrożone. Jest to metoda dająca dużo większe szanse na przeżycie w wielu przypadkach, bywa konieczna. Poród został w ostatnich czasach zdemonizowany wiec wiele kobiet ze strachu przed nim poszukiwało możliwości przeprowadzenia cesarki „na życzenie” i taką możliwość zwykle uzyskiwały.
Reklama
Problem w tym, że cięcie wcale nie jest łatwiejszą metodą dla matki powitania dziecka na świecie. Wie to każda mama, która musiała w ten sposób wydać swoje maleństwo. Przez pierwsze 12 godzin nie wolno nam podnieść nawet głowy, a i przez kolejne doby nie jest łatwo chociażby wstać z łóżka. Po naturalnym porodzie znacznie szybciej dochodzi się do siebie, jednak większy jest ból na sali porodowej. Liczne matki, które były zmuszone do rozwiązania ciąży poprzez cięcie marzyła o naturalnym porodzie, jednak musiały przyjąć wskazania lekarzy, aby dziecko było zdrowe. Niekiedy bardzo to przeżyły emocjonalnie i psychicznie.

Kampania grupy religijnej

Od kilku dni natomiast poczuły się niesprawiedliwie ocenione. Na facebooku pojawiła się kontrowersyjna kampania grupy religijnej o nazwie Disciples of the New Dawn.
Reklama
Głosi ona, że „cesarka to nie poród”. Kampania pełna jest haseł, które wywołują bulwersację matek, które rodziły przez cesarskie cięcie, a wśród nich: „Uzmysłów sobie pewne fakty: w rzeczywistości nigdy nie urodziłaś dziecka. Przytrafiło ci się. Okaż szacunek lepszym kobietom, które rzeczywiście zrobiły to, co do nich należało.” „Wybrałam naturalny poród, bo chce żeby moje dziecko coś wyniosło z życia. Podobnie jak genetycznie modyfikowane jedzenie i szczepionki, znieczulenie zewnątrzoponowe i zwykłe znieczulenie zawierają niebezpieczne neurotoksyny, które są szkodliwe dla dziecka.” „Jeżeli nie dbasz o siebie w czasie ciąży miej przynajmniej tyle przyzwoitości i zakryj swoją hańbę.”
Cesarskie cięcie
To tylko niektóre słowa, które pojawiły się na ostrych memach na stronie tej grupy religijnej.
Reklama
Ich zdaniem cesarskie cięcie jest krzywdzeniem dziecka, a blizna na brzuchu jest ujmą na honorze kobiety. W sieci, a głownie na facebooku rozgorzała ostra dyskusja. Kobiety, które powitały swoje ukochane dzieci na świecie właśnie dzięki tej operacji są zbulwersowane takim przedstawieniem sprawy. Uważają je za płytkie i pozbawione logiki. Oczywiście dyskusja obfituje w emocje, gdyż sprawia, że ogromna grupa kobiet czuje się niepełnowartościowa.
Reklama
Jednak czy z medycznego punktu widzenia cesarka jest porodem? „Poród” to określenie jakim nazywa się naturalne przyjście dziecka na świat poprzez drogi rodne kobiety. Cesarkę można nazwać operacją umożliwiającą pojawienie się dziecka na świecie, która niweluje wiele groźnych komplikacji. To czy jest porodem nie jest do końca określone w nomenklaturze. Jednak wypis ze szpitala zawiera informację „poród przez cesarskie cięcie”. Z całą pewnością dla kobiety stanowi równie silne przeżycie i wysiłek jak naturalne wydanie dziecka na świat, dlatego takim paniom również należy się szacunek za powołanie na świat nowego życia, zaś blizna nie powinna być czymś skrzętnie ukrywanym. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama