Dziecko z rodzicami przed komputerem

Komputer i internet w wychowaniu dziecka

Obecnie komputer z dostępem do Internetu staje się niezbędnym minimum. Każdy dorosły korzysta z niego na co dzień. Również dzieci znacznie szybciej zapoznają się z jego funkcjonowaniem. Coraz częściej słyszymy o pokoleniu z. Zastanawialiście się kiedyś co to znaczy? Ja początkowo się z tego śmiałam, ale w momencie jak zobaczyłam jak mój mały synek obsługuje telefon dotykowy a nikt go wcześniej tego nie uczył stwierdziłam że faktycznie coś w tym jest.
Reklama
Młodym pokoleniom nauka korzystania z sprzętu elektronicznego nie sprawia absolutnie żadnych problemów.Zdarzyło wam się może że nie widzieliście jak coś przestawić w telefonie czy komputerze a wasze dziecko zrobiło to w minutę? To właśnie pokolenie Z. Oni wyssali tę wiedzę od kołyski i doskonale radzą sobie z nowoczesną technologią. Pozostaje pytanie czy to dobrze. Kiedy wprowadzać korzystanie z komputera do wychowania malucha i jak sprawić aby miało ono pozytywny wydźwięk, zamiast przekształcania się naszej pociechy w bezmyślnego odbiorcę treści często niskich lotów? Przedstawiamy nasze obserwacje.

1. Użyteczność

Życie zawodowe, do którego dołączy nasza pociecha za kilka lat będzie wymagać umiejętności korzystania z komputera.
Reklama
Jednak nie tylko. W sieci maluch nie nauczy się obcowania i rozmawiania z ludźmi ani nawiązywania relacji. A te wszystkie umiejętności będą niezbędne na rynku pracy i w biznesie. Tak więc nauka obsługi sprzętu elektronicznego jest ważna ale powinna być kontrolowana i nie może być tak że na jej rzecz pomijane są inne sfery.

2. Świat wirtualny a realny

W świecie wirtualnym ważne jest aby uwypuklić dziecku jego pozytywy. Wikipedia może stać się świetnym źródłem wiedzy, zwróćmy uwagę na projekt otwartego oprogramowania. Niech dziecko widzi, że w sieci może się uczyć i rozwijać. Nie zapominajmy jednak o świecie realnym. Nie rezygnujmy z zajęć sportowych, spotkań z przyjaciółmi. Na wagę złota jest również aktywne spędzanie czasu z rodzicami.
Reklama

3. Książki

Zauważalne jest że coraz rzadziej decydujemy się na papierowe, tradycyjne książki, niewiele z nas odwiedza bibliotekę i potrafi korzystać z katalogów bibliotecznych. Uczmy tego nasze dzieci, od najmłodszych lat. Czytajmy im i zarażajmy miłością do książki, niech sieć internetowa nie ogranicza umiejętności czytania ze zrozumieniem i chęci do tego.

4. Idol w sieci

Młodsze dzieci wybiorą bohatera gry. Jednak starsze dostrzegą możliwości sieci, wówczas zaczną uczyć się np. programowania i ich idolem stanie się haker posiadający dużą wiedzę i wykorzystujący ją w dobrym celu. Może to również być osoba, która buduje rozmaite rozwiązania dla internetowych społeczności. Takie osoby są najlepszymi idolami dla najnowszych komputerowych pokoleń.

5. Rozwój pasji

Wiele dzieci posiada twórcze pasje. Może to być muzyka lub rysunek czy malarstwo. Dzięki Internetowi może pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Jeśli twoja pociecha ma zdolności plastyczne możesz zainteresować ją grafiką komputerową. W sieci jest wiele kursów, i informacji. Taki rozwój pasji będzie korzystny, w przyszłości może stanowić zawód i sposób na życie a dziecko będzie bardzo szczęśliwe.

Podsumowując

Internet i komputer są ważne w procesie wychowawczym i poznawczym jak również w nauce. Zadaniem nas rodziców jest niedopuszczenie jest aby zdominował całe życie i nie dopuszczał innych ważnych aspektów i wartości. Po prostu wszystko z umiarem. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama