1. Romantyczne wieczory w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie)
Historyczne i królewskie miasteczko położone w niezwykłe malowniczym miejscu w Polsce. Przechadzając się uliczkami miasta zatopić się można w średniowiecznej i renesansowej architekturze. Rynek w Kazimierzu zachwyci praktycznie każdego. Liczne restauracje i bary pomogą przeżyć nawet deszczowe dni w miły i przyjemny sposób.
Popołudniami można zwiedzić Ruiny Zamku, zabytkowy spichlerz czy udać się na nadwiślański bulwar. Okolice Kazimierza znane są z przepięknych leśnych krajobrazów z wąwozami lessowymi, chyba jednym z najbardziej magicznych jest Korzeniowy Dół.
2. Ruch, odpoczynek i przepiękne widoki – Iława i Mazury zapraszają (woj. warmińsko-mazurskie)
Drugim pomysłem na majówkę jest wybranie się na Mazury. Wydaje się to wyjście klasyczne i niezaskakujące, ale my polecamy właśnie okolice Iławy i jeziora Jeziorak. Warto wybrać się w rejony wyspy „Wielka Żuława”, gdzie znajduje się kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych. Nie powinno być więc problemu z zarezerwowaniem swojego miejsca.
Wyspa i okolice zachwycają przede wszystkim cudownymi krajobrazami, ale również osoby z zacięciem historycznym znajdą tam coś dla siebie odwiedzając relikty staropruskiego grodu z XIII wieku.
3. Wieś Złoty Potok na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (woj. śląskie)
Ze śmiałością można stwierdzić, że Złoty Potok i krajobrazy Jury to jedne z najpiękniejszych i najmniej docenianych miejsc w Polsce. Tamtejszy klimat, sympatyczni ludzie, ciekawe obiekty i wspaniała przyroda: wszystko to sprawia, że to idealne miejsce do spędzania weekendu we dwoje. Podróżując samochodem odwiedzić można dodatkowo ruiny zamku w Olsztynie, jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd – majestatyczny i zachwycający gród mający już ponad 700 lat. Sam Złoty Potok oferuje świetne naturalne skałki wspinaczkowe dla osób lubiących wyzwania, pierwsze w Polsce pstrągarnie i mnóstwo jezior dla rybaków.
Znajduje się tam także dworek Krasińskich i pałac Hrabiny wraz z przepięknym parkiem dla zakochanych i romantyków. Przepiękna oraz jednocześnie smutna historia rodziny Krasińskich rozciąga się jeszcze dalej ku tamtejszym lasom i naturalnym jurajskim źródłom Zygmunta i Elżbiety.
4. Zamość i pobliski Roztoczański Park Narodowy (woj. lubelskie)
Zamość jest jednym z niewielu romantycznych i pięknych miasteczek w Polsce zaprojektowanych całkowicie od początku przez jednego architekta. Nazywany „perłą renesansu” bywa dzisiaj troszkę zapomnianym zakątkiem wschodniej Polski. Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i posiada jeden z najpiękniejszych rynków w całej Polsce, a nawet Europie środkowo-wschodniej.
Znajdujący się w pobliżu Roztoczański Park Narodowy stanie się świetnym miejscem wypadowym dla aktywnych i posiadających dzieci wczasowiczów. Szczególnie polecamy „Szlak Szumów” uznany za jeden z „7 cudów polskiej natury”, gdzie zobaczyć można na żywo kilkadziesiąt małych wodospadów.
5. Przełom Dunajca i Sokolica, czyli Pieniny w pigułce (woj. małopolskie)
Fani górskich szlaków i niezapomnianych przeżyć mogą wybrać się w okresie weekendu majowego właśnie w okolice Przełomu Dunajca. Tatry z pewnością macie już odwiedzone, to samo z Karkonoszami, Bieszczadami i Beskidami, ale Pieniny… chyba są troszkę zapomnianymi górami. Przełom Dunajca natomiast uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Europie, świetnie obserwować można tą okolicę właśnie ze szczytu umieszczonej w tytule Sokolicy. Jedna z miejscowych legend opowiada o tym, że to sam Bolesław Chrobry zmusił swoim mieczem rzekę i góry do powstania tak majestatycznego krajobrazu.