5 sposobów na spędzenie weekendu majowego we dwoje
Udostępnij Google News
Urlop

5 sposobów na spędzenie weekendu majowego we dwoje

W tym roku długi weekend majowy wypada niestety w piątek, sobotę i niedzielę, a więc nie będzie tak długi, jak zeszłoroczne majówki. Trzy dni to jednak nadal sporo czasu na odwiedzenie miejsc, które mogą oczarować. Najlepiej podróżować po Polsce, krótki czas trwania weekendu może nie pozwolić na wybranie się w dalsze zakątki Europy czy świata. W Polsce nadal jest mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć. Być może nieznana i czarująca Polska czeka właśnie na Was.

1. Romantyczne wieczory w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie)

Historyczne i królewskie miasteczko położone w niezwykłe malowniczym miejscu w Polsce. Przechadzając się uliczkami miasta zatopić się można w średniowiecznej i renesansowej architekturze. Rynek w Kazimierzu zachwyci praktycznie każdego. Liczne restauracje i bary pomogą przeżyć nawet deszczowe dni w miły i przyjemny sposób.

Popołudniami można zwiedzić Ruiny Zamku, zabytkowy spichlerz czy udać się na nadwiślański bulwar. Okolice Kazimierza znane są z przepięknych leśnych krajobrazów z wąwozami lessowymi, chyba jednym z najbardziej magicznych jest Korzeniowy Dół.

2. Ruch, odpoczynek i przepiękne widoki – Iława i Mazury zapraszają (woj. warmińsko-mazurskie)

Drugim pomysłem na majówkę jest wybranie się na Mazury. Wydaje się to wyjście klasyczne i niezaskakujące, ale my polecamy właśnie okolice Iławy i jeziora Jeziorak. Warto wybrać się w rejony wyspy „Wielka Żuława”, gdzie znajduje się kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych. Nie powinno być więc problemu z zarezerwowaniem swojego miejsca.

Wyspa i okolice zachwycają przede wszystkim cudownymi krajobrazami, ale również osoby z zacięciem historycznym znajdą tam coś dla siebie odwiedzając relikty staropruskiego grodu z XIII wieku.

3. Wieś Złoty Potok na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (woj. śląskie)

Ze śmiałością można stwierdzić, że Złoty Potok i krajobrazy Jury to jedne z najpiękniejszych i najmniej docenianych miejsc w Polsce. Tamtejszy klimat, sympatyczni ludzie, ciekawe obiekty i wspaniała przyroda: wszystko to sprawia, że to idealne miejsce do spędzania weekendu we dwoje. Podróżując samochodem odwiedzić można dodatkowo ruiny zamku w Olsztynie, jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd – majestatyczny i zachwycający gród mający już ponad 700 lat. Sam Złoty Potok oferuje świetne naturalne skałki wspinaczkowe dla osób lubiących wyzwania, pierwsze w Polsce pstrągarnie i mnóstwo jezior dla rybaków.

Znajduje się tam także dworek Krasińskich i pałac Hrabiny wraz z przepięknym parkiem dla zakochanych i romantyków. Przepiękna oraz jednocześnie smutna historia rodziny Krasińskich rozciąga się jeszcze dalej ku tamtejszym lasom i naturalnym jurajskim źródłom Zygmunta i Elżbiety.

4. Zamość i pobliski Roztoczański Park Narodowy (woj. lubelskie)

Zamość jest jednym z niewielu romantycznych i pięknych miasteczek w Polsce zaprojektowanych całkowicie od początku przez jednego architekta. Nazywany „perłą renesansu” bywa dzisiaj troszkę zapomnianym zakątkiem wschodniej Polski. Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i posiada jeden z najpiękniejszych rynków w całej Polsce, a nawet Europie środkowo-wschodniej.

Znajdujący się w pobliżu Roztoczański Park Narodowy stanie się świetnym miejscem wypadowym dla aktywnych i posiadających dzieci wczasowiczów. Szczególnie polecamy „Szlak Szumów” uznany za jeden z „7 cudów polskiej natury”, gdzie zobaczyć można na żywo kilkadziesiąt małych wodospadów.

5. Przełom Dunajca i Sokolica, czyli Pieniny w pigułce (woj. małopolskie)

Fani górskich szlaków i niezapomnianych przeżyć mogą wybrać się w okresie weekendu majowego właśnie w okolice Przełomu Dunajca. Tatry z pewnością macie już odwiedzone, to samo z Karkonoszami, Bieszczadami i Beskidami, ale Pieniny… chyba są troszkę zapomnianymi górami. Przełom Dunajca natomiast uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Europie, świetnie obserwować można tą okolicę właśnie ze szczytu umieszczonej w tytule Sokolicy. Jedna z miejscowych legend opowiada o tym, że to sam Bolesław Chrobry zmusił swoim mieczem rzekę i góry do powstania tak majestatycznego krajobrazu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie