Mszyca

Jak walczyć z mszycami?

Mszyce w ogrodach, na działkach, a nawet w doniczce na oknie to poważny problem. Hamują wzrost roślin, niszczą je, a w skrajnych wypadkach potrafią doprowadzić do całkowitego ich obumarcia. Poznaj kilka sposobów na radzenie sobie z tymi szkodnikami upraw.
Reklama

Co warto wiedzieć o mszycach?

Mszyce to niewielkie owady, pasożytujące na roślinach. Można je znaleźć niemal na całym świecie. Ich rozmiar waha się od 2-5 mm i pojedyncze osobniki nie byłyby niczym groźnym, ale niestety zazwyczaj na roślinach są ich całe roje. Mszyce są niezwykłymi żarłokami, o czym można się przekonać obserwując jak niszczą kolejne uprawy roślin. Omawiając ich sposób odżywiania, warto zaznaczyć, że owady te posiadają otwór gębowy w postaci ssawki. Atakują głównie młode pędy, liście, pąki kwiatowe i kwiaty, gdzie łatwo nadgryzają zewnętrzną osłonę rośliny i wypijają soki. Powoduje to spowolnienie wzrostu lub zniszczenie rośliny. Ponadto mszyce wydzielają lepką substancję nazywaną spadzią. Jest ona zbierana przez pszczoły a następnie przerabiana na znany nam wszystkim miód spadziowy. Z drugiej jednak strony spadź jest bardzo groźna dla atakowanych przez mszyce roślin, ponieważ staje się pożywką dla grzybów chorobotwórczych, które dodatkowo niszczą już osłabioną roślinę.
Reklama
Wartą uwagi jest również informacja o szybkim tempie rozmnażania się tych owadów. W ciągu jednego sezonu mszyca potrafi wydać na świat od kilku do kilkunastu pokoleń nowych osobników. W każdym pokoleniu jest nawet do kilkudziesięciu larw. Jak więc widać warto zadbać o to, by pozbyć się tych szkodników ze swoich upraw jak najszybciej.

Metody pozbywania się mszyc

W artykułach dotyczących ogrodnictwa czytamy, iż mszyc można się pozbyć na wiele sposobów.
  • Jednym z najprostszych jest oczywiście spryskanie uprawy specjalnym środkiem owadobójczym, który zniszczy populację tych owadów. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj waliki z mszycami musisz pamiętać o tym, by stosować się do instrukcji stosowania środka, ponieważ zbyt mała ilość, może nie zadziałać, zaś zbyt duża może doprowadzić do zniszczenia roślin.
  • Innym sposobem na mszyce jest hodowanie ich naturalnych wrogów – biedronek. Niestety biedronki to owady, które trudno przywołać do swojego ogródka, niemniej jednak dobrze jest, jeśli się pojawią wśród Twoich roślin.
  • Kolejną metodą na mszyce jest uprawa roślin, które je odstraszają. Wśród nich często wymienia się miętę i kolendrę. Umieszczenie tych roślin między uprawianymi skutecznie pomaga w odstraszaniu mszyc. Warto jednak zaznaczyć, że w naszych ogródkach można spotkać wiele różnorodnych gatunków tych owadów i niestety nie zawsze wskazane zioła działają na nie odstraszająco. Wśród mszyc są gatunki, które chętnie atakują również miętę czy kolendrę.

Metody z forum wzięte

Podczas pisania artykułu postanowiłam zapoznać się również z opiniami ogrodników praktyków, które zamieszczane są na forach internetowych.
Reklama
Tam pojawiło się kilka ciekawych i sprawdzonych metod na pozbycie się tego szkodnika. Warto zaznaczyć, że większość z nich doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, na uprawach balkonowych czy w niewielkich ogródkach, ale z pewnością nie pomoże w pozbyciu się mszyc na większą skalę.
  • Jednym z bardzo często powtarzanych sposobów na mszyce jest spryskanie roślin wodą z tytoniem. Dokładniej mówiąc zapaleni miłośnicy roślin zbierają pety z papierosów do słoika z wodą, a następnie tak powstałym roztworem spryskują rośliny zaatakowane przez szkodniki. Jak wynika z ich doświadczenia metoda ta jest bardzo skuteczna.
  • Kolejnym sposobem na mszyce jest spryskanie uprawy roztworem wody i szarego mydła. Jak wynika z obserwacji ta metoda cieszy się również poważaniem wśród ogrodników. Warto przy tym wspomnieć, że jest to świetny zamiennik wody z petami, gdyż nie ma charakterystycznego dla papierosów zapachu i nie jest szkodliwy dla dzieci.
  • W przypadku roślin doniczkowych zaatakowanych przez kolonię mszyc można spróbować czyszczenia liści i łodyg wodą z niewielka ilością płynu do naczyń. Niestety przemywanie każdego liścia z osobna nie jest możliwe w przypadku roślin na działce czy w ogrodzie.
Jak widać pomysłów na pozbycie się niechcianych gości jest całkiem sporo, a wymienione powyżej z pewnością nie są jedynymi.
Reklama
Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są zawsze skuteczne i nie wszędzie można je stosować. Wśród wspomnianych wyżej metod pozbywania się mszyc powinnaś wybrać te, które mają szansę sprawdzić w Twoim wypadku. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama