Jak walczyć z mszycami?
Mszyce w ogrodach, na działkach, a nawet w doniczce na oknie to poważny problem. Hamują wzrost roślin, niszczą je, a w skrajnych wypadkach potrafią doprowadzić do całkowitego ich obumarcia. Poznaj kilka sposobów na radzenie sobie z tymi szkodnikami upraw.
Reklama
Co warto wiedzieć o mszycach?
Mszyce to niewielkie owady, pasożytujące na roślinach. Można je znaleźć niemal na całym świecie. Ich rozmiar waha się od 2-5 mm i pojedyncze osobniki nie byłyby niczym groźnym, ale niestety zazwyczaj na roślinach są ich całe roje. Mszyce są niezwykłymi żarłokami, o czym można się przekonać obserwując jak niszczą kolejne uprawy roślin. Omawiając ich sposób odżywiania, warto zaznaczyć, że owady te posiadają otwór gębowy w postaci ssawki. Atakują głównie młode pędy, liście, pąki kwiatowe i kwiaty, gdzie łatwo nadgryzają zewnętrzną osłonę rośliny i wypijają soki. Powoduje to spowolnienie wzrostu lub zniszczenie rośliny. Ponadto mszyce wydzielają lepką substancję nazywaną spadzią. Jest ona zbierana przez pszczoły a następnie przerabiana na znany nam wszystkim miód spadziowy. Z drugiej jednak strony spadź jest bardzo groźna dla atakowanych przez mszyce roślin, ponieważ staje się pożywką dla grzybów chorobotwórczych, które dodatkowo niszczą już osłabioną roślinę.Reklama
Metody pozbywania się mszyc
W artykułach dotyczących ogrodnictwa czytamy, iż mszyc można się pozbyć na wiele sposobów.- Jednym z najprostszych jest oczywiście spryskanie uprawy specjalnym środkiem owadobójczym, który zniszczy populację tych owadów. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj waliki z mszycami musisz pamiętać o tym, by stosować się do instrukcji stosowania środka, ponieważ zbyt mała ilość, może nie zadziałać, zaś zbyt duża może doprowadzić do zniszczenia roślin.
- Innym sposobem na mszyce jest hodowanie ich naturalnych wrogów – biedronek. Niestety biedronki to owady, które trudno przywołać do swojego ogródka, niemniej jednak dobrze jest, jeśli się pojawią wśród Twoich roślin.
- Kolejną metodą na mszyce jest uprawa roślin, które je odstraszają. Wśród nich często wymienia się miętę i kolendrę. Umieszczenie tych roślin między uprawianymi skutecznie pomaga w odstraszaniu mszyc. Warto jednak zaznaczyć, że w naszych ogródkach można spotkać wiele różnorodnych gatunków tych owadów i niestety nie zawsze wskazane zioła działają na nie odstraszająco. Wśród mszyc są gatunki, które chętnie atakują również miętę czy kolendrę.
Metody z forum wzięte
Podczas pisania artykułu postanowiłam zapoznać się również z opiniami ogrodników praktyków, które zamieszczane są na forach internetowych.Reklama
- Jednym z bardzo często powtarzanych sposobów na mszyce jest spryskanie roślin wodą z tytoniem. Dokładniej mówiąc zapaleni miłośnicy roślin zbierają pety z papierosów do słoika z wodą, a następnie tak powstałym roztworem spryskują rośliny zaatakowane przez szkodniki. Jak wynika z ich doświadczenia metoda ta jest bardzo skuteczna.
- Kolejnym sposobem na mszyce jest spryskanie uprawy roztworem wody i szarego mydła. Jak wynika z obserwacji ta metoda cieszy się również poważaniem wśród ogrodników. Warto przy tym wspomnieć, że jest to świetny zamiennik wody z petami, gdyż nie ma charakterystycznego dla papierosów zapachu i nie jest szkodliwy dla dzieci.
- W przypadku roślin doniczkowych zaatakowanych przez kolonię mszyc można spróbować czyszczenia liści i łodyg wodą z niewielka ilością płynu do naczyń. Niestety przemywanie każdego liścia z osobna nie jest możliwe w przypadku roślin na działce czy w ogrodzie.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak oświetlić ogród?
Oświetlenie ogrodu odgrywa niezwykle ważną rolę, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale także w tworzeniu przyjemnej atmosfery. Planując oświetlenie zewnętrzne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na różne typy lamp i ich rozmieszczenie. W poniższym artykule omawiamy to, jak efektywnie wykorzystać lampy solarne i stojące oraz inne źródła światła, aby uzyskać najlepszy efekt we własnym ogrodzie.
Marzec w ogrodzie - co robić?
Czy wiesz, że marzec to idealny czas na rozpoczęcie prac ogrodniczych? Choć może się wydawać, że jeszcze jest zimno, to właśnie teraz możemy zacząć przygotowywać nasze ogrody na nadchodzący sezon. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma poradami dotyczącymi prac ogrodniczych, które warto wykonać w marcu.
Jakie kwiaty do gruntu w lutym?
Choć luty może być jeszcze zimny i szary, to właśnie teraz możemy rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego. Warto wiedzieć, że istnieje wiele kwiatów, które możemy siać i sadzić w lutym. Dzięki temu nasze ogrody będą pełne pięknych kolorów już od wczesnej wiosny. Poniżej przedstawiamy listę kwiatów, które warto zasadzić w lutym.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl