Jak walczyć z mszycami?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak walczyć z mszycami?

Mszyce w ogrodach, na działkach, a nawet w doniczce na oknie to poważny problem. Hamują wzrost roślin, niszczą je, a w skrajnych wypadkach potrafią doprowadzić do całkowitego ich obumarcia. Poznaj kilka sposobów na radzenie sobie z tymi szkodnikami upraw.

Co warto wiedzieć o mszycach?

Mszyce to niewielkie owady, pasożytujące na roślinach. Można je znaleźć niemal na całym świecie. Ich rozmiar waha się od 2-5 mm i pojedyncze osobniki nie byłyby niczym groźnym, ale niestety zazwyczaj na roślinach są ich całe roje. Mszyce są niezwykłymi żarłokami, o czym można się przekonać obserwując jak niszczą kolejne uprawy roślin. Omawiając ich sposób odżywiania, warto zaznaczyć, że owady te posiadają otwór gębowy w postaci ssawki. Atakują głównie młode pędy, liście, pąki kwiatowe i kwiaty, gdzie łatwo nadgryzają zewnętrzną osłonę rośliny i wypijają soki. Powoduje to spowolnienie wzrostu lub zniszczenie rośliny. Ponadto mszyce wydzielają lepką substancję nazywaną spadzią. Jest ona zbierana przez pszczoły a następnie przerabiana na znany nam wszystkim miód spadziowy.

Z drugiej jednak strony spadź jest bardzo groźna dla atakowanych przez mszyce roślin, ponieważ staje się pożywką dla grzybów chorobotwórczych, które dodatkowo niszczą już osłabioną roślinę. Wartą uwagi jest również informacja o szybkim tempie rozmnażania się tych owadów. W ciągu jednego sezonu mszyca potrafi wydać na świat od kilku do kilkunastu pokoleń nowych osobników. W każdym pokoleniu jest nawet do kilkudziesięciu larw. Jak więc widać warto zadbać o to, by pozbyć się tych szkodników ze swoich upraw jak najszybciej.

Metody pozbywania się mszyc

W artykułach dotyczących ogrodnictwa czytamy, iż mszyc można się pozbyć na wiele sposobów.

  • Jednym z najprostszych jest oczywiście spryskanie uprawy specjalnym środkiem owadobójczym, który zniszczy populację tych owadów. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj waliki z mszycami musisz pamiętać o tym, by stosować się do instrukcji stosowania środka, ponieważ zbyt mała ilość, może nie zadziałać, zaś zbyt duża może doprowadzić do zniszczenia roślin.
  • Innym sposobem na mszyce jest hodowanie ich naturalnych wrogów – biedronek. Niestety biedronki to owady, które trudno przywołać do swojego ogródka, niemniej jednak dobrze jest, jeśli się pojawią wśród Twoich roślin.
  • Kolejną metodą na mszyce jest uprawa roślin, które je odstraszają. Wśród nich często wymienia się miętę i kolendrę. Umieszczenie tych roślin między uprawianymi skutecznie pomaga w odstraszaniu mszyc. Warto jednak zaznaczyć, że w naszych ogródkach można spotkać wiele różnorodnych gatunków tych owadów i niestety nie zawsze wskazane zioła działają na nie odstraszająco. Wśród mszyc są gatunki, które chętnie atakują również miętę czy kolendrę.

Metody z forum wzięte

Podczas pisania artykułu postanowiłam zapoznać się również z opiniami ogrodników praktyków, które zamieszczane są na forach internetowych. Tam pojawiło się kilka ciekawych i sprawdzonych metod na pozbycie się tego szkodnika. Warto zaznaczyć, że większość z nich doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, na uprawach balkonowych czy w niewielkich ogródkach, ale z pewnością nie pomoże w pozbyciu się mszyc na większą skalę.

  • Jednym z bardzo często powtarzanych sposobów na mszyce jest spryskanie roślin wodą z tytoniem. Dokładniej mówiąc zapaleni miłośnicy roślin zbierają pety z papierosów do słoika z wodą, a następnie tak powstałym roztworem spryskują rośliny zaatakowane przez szkodniki. Jak wynika z ich doświadczenia metoda ta jest bardzo skuteczna.
  • Kolejnym sposobem na mszyce jest spryskanie uprawy roztworem wody i szarego mydła. Jak wynika z obserwacji ta metoda cieszy się również poważaniem wśród ogrodników. Warto przy tym wspomnieć, że jest to świetny zamiennik wody z petami, gdyż nie ma charakterystycznego dla papierosów zapachu i nie jest szkodliwy dla dzieci.
  • W przypadku roślin doniczkowych zaatakowanych przez kolonię mszyc można spróbować czyszczenia liści i łodyg wodą z niewielka ilością płynu do naczyń. Niestety przemywanie każdego liścia z osobna nie jest możliwe w przypadku roślin na działce czy w ogrodzie.

Jak widać pomysłów na pozbycie się niechcianych gości jest całkiem sporo, a wymienione powyżej z pewnością nie są jedynymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są zawsze skuteczne i nie wszędzie można je stosować. Wśród wspomnianych wyżej metod pozbywania się mszyc powinnaś wybrać te, które mają szansę sprawdzić w Twoim wypadku.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie