Plama

Niezbędnik pani domu - usuwanie trudnych plam

Każda zaradna kobieta musi sprawdzać się na wielu płaszczyznach. Oczywiście zależy nam na robieniu kariery zawodowej, ale oprócz tego zajmujemy się dziećmi i domem. Bardzo często natykamy się przy tym na niezwykle uciążliwe plamy, których trudno jest się pozbyć z ulubionych ubrań naszej rodziny. Jednak nie byłybyśmy świetnymi gospodyniami gdybyśmy nie znały sposobów na wywabienie najtrudniejszych zabrudzeń. Oto stworzona przez nas ściąga.
Reklama
Buraki – plamę od razu moczymy gąbką, na noc moczymy w zimnej wodzie, następnie nakładamy bezpośrednio na nią detergent, nie rozcieńczając go uprzednio. Świetnie sprawdza się również zalanie świeżej plamy wrzątkiem, jednak weźmy pod uwagę rodzaj tkaniny i czy jej takie działanie nie zaszkodzi. Atrament – zanim plama wyschnie moczymy ją zimną wodą, wcieramy w nią detergent w płynie i płuczemy. W usuwaniu takich plam niezwykle skuteczny jest sok z cytryny. Usuwa atrament z mebli, ubrań, wyrobów skórzanych, dłoni czy podłogi. Miejsce, na którym znajduje się plama delikatnie pocieramy szmatką nasączoną sokiem z cytryny aż zostanie ona usunięta. Ze względu na możliwość zniszczenia drewnianej powierzchni, po zabiegu należy umyć ją wodą z mydłem i osuszyć. Błoto – przy dzieciach jedna z częstszych plam. Czekamy aż całkowicie zaschnie, następnie szczotkujemy aby usunąć cały piasek. Namaczamy plamę spirytusem metylowym, płuczemy i zapieramy płynnym detergentem. Długopis – usuwanie zależne jest od tego czy plama jest świeża czy zaschnięta. Te, które powstały przed chwilą należy zaprać w kwaśnym mleku, a następnie wyprać w wodzie. Jeśli plama jest starsza wykorzystajmy sok z cytryny lub 10% roztwór kwasku cytrynowego. Czekolada – Resztki smakołyku zdrapujemy, płuczemy w zimnej wodzie a następnie namaczamy w proszku enzymatycznym.
Reklama
Jeśli jakieś plamy się utrzymają używamy odplamiacza do tkanin. Artystyczna farba olejna – świeża może zostać wywabiona detergentem, dużą skuteczność wykazuje zastosowanie terpentyny. Emulsyjna farba – czyścimy plamy zanim całkowicie zaschną w późniejszym czasie ich pozbycie stanie się nie możliwe. Olejna farba – plamę początkowo czyścimy benzyną do tego przeznaczoną a następnie namaczamy i pierzemy w płynnym detergencie. Jajka- plamy przez nie wywołane moczymy w zimnej wodzie a następnie pierzemy w proszku enzymatycznym. Flamastry – plamy najpierw zapieramy mydłem bądź gliceryną, następnie wykonujemy klasyczne pranie. Jeśli zostaną pozostałości usuwamy je spirytusem metylowym. Herbata – plamę z niej namaczamy w ciepłym roztworze detergentu piorącego. Czyścimy alkoholem metylowym, pozostałości wywabiamy rozcieńczonym perhydrolem. Jeśli plama pojawi się na białym obrusie od razu zalej ją sokiem z cytryny i następnie spłucz letnią wodą. Guma do żucia – tkaninę do której przywarła wkładamy do zamrażalnika, okładamy kostkami lodu, gdy zamarznie wykruszamy gumę, a pozostałości usuniemy benzyną do czyszczenia. Jodyna – plamy lekko moczymy i kładziemy na słońcu lub usuwamy spirytusem metylowym. Kawa – postępujemy identycznie jak w przypadku herbaty.
Reklama
Karmel – płuczemy w letniej wodzie z dodatkiem detergentu. W razie problemów wykorzystujemy rozcieńczony perhydrol. Klej epoksydowy – do usuwania używamy spirytusu metylowego jeszcze zanim stwardnieje. Ketchup – płuczemy w letniej wodzie z dodatkiem płynnego detergentu. Jeśli nie uda się usunąć wszystkiego możemy wykorzystać spirytus metylowy. Klej z etykiet – moczymy w wodzie lub przykrywamy mokrą ściereczką do namoczenia, a następnie usuwamy spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia. Kwiaty – materiał należy namoczyć w wodzie i gdy będzie mokra pocierać płynnym detergentem. Krew – świeże plamy spierzemy w chłodnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Nie stosujmy ciepłej wody. Jeśli plamy są zaschnięte w pierwszej kolejności szczotkujemy, a następnie spieramy w wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego, amoniaku lub roztworze perhydrolu. Sprawdza się również zimna woda z mydłem. Mocz – zalewamy grupą warstwą soli, a po jakimś czasie płuczemy zimną wodą. Zniknie również po zastosowaniu roztworu perhydrolu. Masło – gdy plamy są świeże zapieramy w ciepłej wodzie z mydłem. Poplamione miejsce można również zasypać mąką ziemniaczaną a następnie zeszczotkować. Usuniemy je również ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Piwo – plamę moczymy czystym octem, później w razie potrzeby w proszku enzymatycznym.
Reklama
Olej roślinny – materiał dobrze moczymy w wodzie, zapieramy alkoholem metylowym wymieszanym z octem. Można również czyścić płynem do mycia naczyń. Wilgotne plamy na jasnym jedwabiu – przed praniem delikatnie skop je sokiem z cytryny a na pewno całkowicie znikną. Pleśń – świeże plamki usuwamy szmatką namoczoną w wodzie utlenionej. Zżółkła bielizna – wkładamy do zsiadłego mleka i zostawiamy tak namoczone na całą noc, następnie płuczemy i pierzemy tak jak zwykle. Pomadka do ust – miejscowo czyścimy benzyną lub wywabiaczem do plam. Jeśli nie uda się usunąć kolorowego pigmentu zastosujmy alkohol metylowy. Sos na dywanie – posypujemy grubą warstwą talku, jego zadaniem będzie wchłonięcie tłuszczu. Pozostawiamy tak na 24 godziny, po czym zbieramy odkurzaczem. Jeśli nie uda się usunąć plamy należy zastosować środki chemiczne. Rdza – niedawno powstałą plamę posypujemy solą, skrapiamy sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym i zostawiamy na godzinę. Trawa – plamy z trawy czyścimy wodą wymieszaną z solą z dodatkiem alkoholu. Szpinak - brudne miejsce pocieramy surowym ziemniakiem. Wino – gdy się na coś wyleje, plamę należy niezwłocznie obsypać solą. Wchłonie ona cały płyn. Następnie namaczamy w zimnej wodzie. Jeśli powstały plamy z białego wina, to znikną gdy przetrzemy je 90% alkoholem a następnie wodą.
Reklama
Tusz do pieczątek – czyścimy benzyną, a następnie namaczamy w płynnym detergencie. Żywica – plamę nasączamy terpentyną , a później pierzemy w wodzie z mydłem. Wosk – materiał można włożyć do zamrażalnika bądź obłożyć lodem a później wykruszyć wosk. Inną metodą jest również włożenie materiału pomiędzy dwie szmatki i zaprasowanie żelazkiem. Pozostałości możemy usunąć detergentem do prania lub usunąć spirytusem metylowym. Jeśli świeca była kolorowa przetrzyjmy plamę denaturatem a następnie wypierzmy w pralce. Owoce – zanim przystąpimy do prania zasypujemy materiał solą, płuczemy w chłodnej wodzie i namaczamy w detergencie do prania. Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony rodzaju tkaniny to wypierzmy w gorącej wodzie. Owocowe plamy znikną również:
  • Plamy na bawełnie przetrzyj na kwadrans przed praniem sokiem z cytryny, dzięki czemu staną się bardziej blade i łatwo się spiorą.
  • Plamę wstępnie zapieramy w mleko najlepiej skwaśniałym.
  • Owocowe plamy polewamy wrzątkiem aż znikną.
Pasta do obuwia – czyścimy przy użyciu rozpuszczalnika, a następnie płynnego detergentu do prania lub spirytusu metylowego. Marta  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama