Niezbędnik pani domu - usuwanie trudnych plam
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Niezbędnik pani domu - usuwanie trudnych plam

Każda zaradna kobieta musi sprawdzać się na wielu płaszczyznach. Oczywiście zależy nam na robieniu kariery zawodowej, ale oprócz tego zajmujemy się dziećmi i domem. Bardzo często natykamy się przy tym na niezwykle uciążliwe plamy, których trudno jest się pozbyć z ulubionych ubrań naszej rodziny. Jednak nie byłybyśmy świetnymi gospodyniami gdybyśmy nie znały sposobów na wywabienie najtrudniejszych zabrudzeń. Oto stworzona przez nas ściąga.

Buraki – plamę od razu moczymy gąbką, na noc moczymy w zimnej wodzie, następnie nakładamy bezpośrednio na nią detergent, nie rozcieńczając go uprzednio. Świetnie sprawdza się również zalanie świeżej plamy wrzątkiem, jednak weźmy pod uwagę rodzaj tkaniny i czy jej takie działanie nie zaszkodzi.

Atrament – zanim plama wyschnie moczymy ją zimną wodą, wcieramy w nią detergent w płynie i płuczemy. W usuwaniu takich plam niezwykle skuteczny jest sok z cytryny. Usuwa atrament z mebli, ubrań, wyrobów skórzanych, dłoni czy podłogi. Miejsce, na którym znajduje się plama delikatnie pocieramy szmatką nasączoną sokiem z cytryny aż zostanie ona usunięta. Ze względu na możliwość zniszczenia drewnianej powierzchni, po zabiegu należy umyć ją wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto – przy dzieciach jedna z częstszych plam. Czekamy aż całkowicie zaschnie, następnie szczotkujemy aby usunąć cały piasek. Namaczamy plamę spirytusem metylowym, płuczemy i zapieramy płynnym detergentem.

Długopis – usuwanie zależne jest od tego czy plama jest świeża czy zaschnięta. Te, które powstały przed chwilą należy zaprać w kwaśnym mleku, a następnie wyprać w wodzie. Jeśli plama jest starsza wykorzystajmy sok z cytryny lub 10% roztwór kwasku cytrynowego.

Czekolada – Resztki smakołyku zdrapujemy, płuczemy w zimnej wodzie a następnie namaczamy w proszku enzymatycznym. Jeśli jakieś plamy się utrzymają używamy odplamiacza do tkanin.

Artystyczna farba olejna – świeża może zostać wywabiona detergentem, dużą skuteczność wykazuje zastosowanie terpentyny.

Emulsyjna farba – czyścimy plamy zanim całkowicie zaschną w późniejszym czasie ich pozbycie stanie się nie możliwe.

Olejna farba – plamę początkowo czyścimy benzyną do tego przeznaczoną a następnie namaczamy i pierzemy w płynnym detergencie.

Jajka- plamy przez nie wywołane moczymy w zimnej wodzie a następnie pierzemy w proszku enzymatycznym.

Flamastry – plamy najpierw zapieramy mydłem bądź gliceryną, następnie wykonujemy klasyczne pranie. Jeśli zostaną pozostałości usuwamy je spirytusem metylowym.

Herbata – plamę z niej namaczamy w ciepłym roztworze detergentu piorącego. Czyścimy alkoholem metylowym, pozostałości wywabiamy rozcieńczonym perhydrolem. Jeśli plama pojawi się na białym obrusie od razu zalej ją sokiem z cytryny i następnie spłucz letnią wodą.

Guma do żucia – tkaninę do której przywarła wkładamy do zamrażalnika, okładamy kostkami lodu, gdy zamarznie wykruszamy gumę, a pozostałości usuniemy benzyną do czyszczenia.

Jodyna – plamy lekko moczymy i kładziemy na słońcu lub usuwamy spirytusem metylowym.

Kawa – postępujemy identycznie jak w przypadku herbaty.

Karmel – płuczemy w letniej wodzie z dodatkiem detergentu. W razie problemów wykorzystujemy rozcieńczony perhydrol.

Klej epoksydowy – do usuwania używamy spirytusu metylowego jeszcze zanim stwardnieje.

Ketchup – płuczemy w letniej wodzie z dodatkiem płynnego detergentu. Jeśli nie uda się usunąć wszystkiego możemy wykorzystać spirytus metylowy.

Klej z etykiet – moczymy w wodzie lub przykrywamy mokrą ściereczką do namoczenia, a następnie usuwamy spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Kwiaty – materiał należy namoczyć w wodzie i gdy będzie mokra pocierać płynnym detergentem.

Krew – świeże plamy spierzemy w chłodnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Nie stosujmy ciepłej wody. Jeśli plamy są zaschnięte w pierwszej kolejności szczotkujemy, a następnie spieramy w wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego, amoniaku lub roztworze perhydrolu. Sprawdza się również zimna woda z mydłem.

Mocz – zalewamy grupą warstwą soli, a po jakimś czasie płuczemy zimną wodą. Zniknie również po zastosowaniu roztworu perhydrolu.

Masło – gdy plamy są świeże zapieramy w ciepłej wodzie z mydłem. Poplamione miejsce można również zasypać mąką ziemniaczaną a następnie zeszczotkować. Usuniemy je również ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Piwo – plamę moczymy czystym octem, później w razie potrzeby w proszku enzymatycznym.

Olej roślinny – materiał dobrze moczymy w wodzie, zapieramy alkoholem metylowym wymieszanym z octem. Można również czyścić płynem do mycia naczyń.

Wilgotne plamy na jasnym jedwabiu – przed praniem delikatnie skop je sokiem z cytryny a na pewno całkowicie znikną.

Pleśń – świeże plamki usuwamy szmatką namoczoną w wodzie utlenionej.

Zżółkła bielizna – wkładamy do zsiadłego mleka i zostawiamy tak namoczone na całą noc, następnie płuczemy i pierzemy tak jak zwykle.

Pomadka do ust – miejscowo czyścimy benzyną lub wywabiaczem do plam. Jeśli nie uda się usunąć kolorowego pigmentu zastosujmy alkohol metylowy.

Sos na dywanie – posypujemy grubą warstwą talku, jego zadaniem będzie wchłonięcie tłuszczu. Pozostawiamy tak na 24 godziny, po czym zbieramy odkurzaczem. Jeśli nie uda się usunąć plamy należy zastosować środki chemiczne.

Rdza – niedawno powstałą plamę posypujemy solą, skrapiamy sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym i zostawiamy na godzinę.

Trawa – plamy z trawy czyścimy wodą wymieszaną z solą z dodatkiem alkoholu.

Szpinak - brudne miejsce pocieramy surowym ziemniakiem.

Wino – gdy się na coś wyleje, plamę należy niezwłocznie obsypać solą. Wchłonie ona cały płyn. Następnie namaczamy w zimnej wodzie. Jeśli powstały plamy z białego wina, to znikną gdy przetrzemy je 90% alkoholem a następnie wodą.

Tusz do pieczątek – czyścimy benzyną, a następnie namaczamy w płynnym detergencie.

Żywica – plamę nasączamy terpentyną , a później pierzemy w wodzie z mydłem.

Wosk – materiał można włożyć do zamrażalnika bądź obłożyć lodem a później wykruszyć wosk. Inną metodą jest również włożenie materiału pomiędzy dwie szmatki i zaprasowanie żelazkiem. Pozostałości możemy usunąć detergentem do prania lub usunąć spirytusem metylowym. Jeśli świeca była kolorowa przetrzyjmy plamę denaturatem a następnie wypierzmy w pralce.

Owoce – zanim przystąpimy do prania zasypujemy materiał solą, płuczemy w chłodnej wodzie i namaczamy w detergencie do prania. Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony rodzaju tkaniny to wypierzmy w gorącej wodzie. Owocowe plamy znikną również:

  • Plamy na bawełnie przetrzyj na kwadrans przed praniem sokiem z cytryny, dzięki czemu staną się bardziej blade i łatwo się spiorą.
  • Plamę wstępnie zapieramy w mleko najlepiej skwaśniałym.
  • Owocowe plamy polewamy wrzątkiem aż znikną.

Pasta do obuwia – czyścimy przy użyciu rozpuszczalnika, a następnie płynnego detergentu do prania lub spirytusu metylowego.

Marta

 

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie