Trawnik

Piękny trawnik – jak siać i pielęgnować trawę aby była pięknie zielona

Wiosna i początek lata to najlepszy czas na posianie przydomowego trawnika. Do wyboru mamy przede wszystkim trawniki dekoracyjne i rekreacyjne. Te pierwsze cudownie wyglądają, ale gorzej znoszą deptanie i zabawę. Trawniki tego typu również gorzej znoszą zacienienie i wolniej wzrastają. Posiadając dzieci albo spędzając czas aktywnie w ogrodzie lepiej wybrać trawnik uniwersalny i rekreacyjny. Są one równocześnie najbardziej popularnymi trawnikami.
Reklama

Jak przygotować ziemię do zasiania trawnika?

Przede wszystkim należy przekopać ogródek jeśli występują spadki terenu powyżej 15-20%. Podłoże pod trawnik powinno być w miarę równe, bez mniejszych gór i dolin. Jeśli ziemi nie można zrównać, to najlepiej w przypadku występowania stromych zbocz czy wysokich górek ułożyć tam wyściółkę, a miejsce przystroić krzewami czy innymi roślinami ozdobnymi. Jeśli ogród znajduje się na terenie wilgotnym, podmokłym, to najlepiej wyposażyć się w rurki drenarskie i wyłożyć na ziemi, na której będziemy chcieli sadzić przyszły trawnik. Odpływ rurek, przy ich większym użyciu należy pokierować do najbliższego spływu, rowu, czy innego miejsca gdzie woda może zalegać lub spokojnie wsiąknąć. Następnie wysypujemy miejsce żwirem lub piaskiem. Ostatnią częścią przygotowań jest ułożenie ziemi do trawników.
Reklama
Ta warstwa powinna posiadać co najmniej 10-15 centymetrów grubości. Do tej warstwy warto dodać również odkwaszony torf. Jeśli decydujemy się nie na zasianie, ale na ułożenie trawy zakupionej z rolki, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na równość podłoża.

Trawnikowe ciekawostki:

  • Optymalny odczyn podłoża do wyhodowania przepięknego trawnika ogrodowego wynosi od 5,5 do 6,5 pH. Jeśli na trawniku wyrastają chwasty lub mchy to najpewniej należy winić za to właśnie odczyn pH ziemi.
  • Na bieżąco należy usuwać chwasty wyrastające na miejscu nowo zasianej trawy. Tylko w ten sposób przyszły trawnik będzie rósł prosto i bez żadnych późniejszych problemów.
  • Trawniki najlepiej siać w miesiącu kwietniu i maju oraz w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu. W lipcu zazwyczaj temperatury są zbyt wysokie, aby trawa miała szansę na bujny rozkwit, natomiast wysianie późniejsze może zakończyć się przemarznięciem trawnika w okresie zimy.

Przygotowanie dla zaawansowanych

Przed posianiem trawnika podłoże należy jeszcze wałować, aby lepiej ułożyć glebę, sprzyjając późniejszemu przyjęciu się trawnika.
Reklama
Jest to krok raczej dla osób zdeterminowanych i nieco bardziej zaawansowanych w temacie. Wałowanie pomaga również później w lepszym pobudzeniu krzewienia oraz zaraz po wysianiu aby docisnąć do podłoża wysiane nasiona. Ręczny walec ogrodowy do trawy kupimy za około 190 zł w każdym większym sklepie ogrodowym i w niektórych supermarketach.
Reklama

Jak wysiewać trawę?

Przed bezpośrednim wysianiem ziemię należy raz jeszcze leciutko przekopać, tak żeby rozbić większe grudki i lepiej przygotować podłoże do przyjęcia nasion. Później można raz jeszcze wałować ziemię, aby nasiona lepiej wbiły się w jej powierzchnię. Ziemi nie podlewamy przed wysianiem, ale powinna ona być lekko wilgotna. Najlepiej więc wysiać nasiona rano po deszczowej nocy. Nasiona trawy sieje się na głębokość około 0,5 do 1 centymetra. Zasianie ich głębiej może skutkować niewybiciem się siewek powyżej gruntu. Sianie można powtórzyć, jeśli występują silne deszcze, które zwyczajnie mogą „wymyć” zasiane nasiona.

Jak pielęgnować już wysiany trawnik?

Pielęgnacja trawnika polega przede wszystkim na jego koszeniu.
Reklama
Koszenie trawy wzmaga jej wzrost i „objętość”. Trawnik, który już ładnie kwitnie należy kosić co około dwa tygodnie. Po każdym koszeniu należy grabić skoszoną trawę, w czasie jesieni należy również grabić opadające liście drzew. Następnym podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie trawnika. Trawa potrzebuje ogromnych ilości wody do prawidłowego wzrostu. Zapotrzebowanie na wodę w okresie wzrostu i w okresie letnim sięga około 3 litrów na metr kwadratowy. Nie należy jednak z podlewaniem również przesadzić, bo wtedy ziemia i trawa mogą zwyczajnie zagnić. Lepiej również podlewać częściej i mniej niż jednorazowo, a dużo. Podlewając trawę warto również zainwestować w odpowiednie dla niej nawozy i mieszać je z wodą, którą wykorzystujemy do podlewania.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama