Kret w ogrodzie

Jak pozbyć się kretów z ogrodu ?

Wszyscy doskonale znamy krecika z kreskówki dla dzieci. To przemiłe zwierzątko chętnie pomaga, jest uczynne i bardzo przyjazne. Zresztą prawdziwe krety też są miłymi i bardzo eleganckimi zwierzętami, aczkolwiek większość z nas nie jest zbyt szczęśliwa, jeśli taki zwierz zamieszka w naszym ogrodzie. Kiedy się jednak nieproszony gość już zjawi trzeba go w delikatny sposób wyprosić. Poznaj kilka metod na pozbycie się kreta z ogrodu.
Reklama

Co warto wiedzieć o kretach?

Zanim jednak zaczniesz walkę z kretem w swoim ogródku, powinnaś dobrze poznać przeciwnika. Przede wszystkim warto wiedzieć, że:
  • kret znajduje się w naszym kraju pod częściową ochroną, przez co nie można go zabijać;
  • krety żywią się w dużej mierze rolnicami i pędrakami – czyli szkodnikami, które znajdują się pod ziemią i niszczą nasze uprawy. Tym samym pojawienie się kreta w ogrodzie zazwyczaj jest sygnałem mówiącym, że w górnej warstwie gleby dzieje się coś niedobrego;
  • krety kopiąc swoje tunele doskonale napowietrzają glebę, ale niestety pozostawiają również niechciane kretowiska.

Zasady usuwania kretów z ogrodu

Jeśli chcesz pozbyć się kreta ze swojego ogródka musisz pamiętać, że to pożyteczne zwierzę i nie warto go zabijać.
Reklama
Znacznie lepszym sposobem będzie przegonienie go w inne miejsce. Można to zrobić na kilka sposobów.
  1. Pozbycie się szkodników upraw – krety żywią się pędrakami i rolnicami, które są szkodnikami naszych upraw. Jeśli pozbędziemy się szkodników jest bardzo duża szansa, że kret sam przeniesie się w miejsce, gdzie ma większy dostęp do pożywienia. Tym samym swoje działania warto rozpocząć od dokonania wszelkich, możliwych zabiegów związanych z pozbyciem się pędraków i rolnic.
  2. Odstraszanie dźwiękiem – nikt nie lubi, gdy wokół jest stale hałas. Również krety nie są szczególnymi miłośnikami stale powtarzających się, nieprzyjemnych dźwięków, co często jest wykorzystywane podczas walki z nimi. W sklepach ogrodniczych można kupić różnego rodzaju grzechotki oraz urządzenia wydające dźwięki i ultradźwięki, które montuje się tuż przy kretowiskach. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczny sprzęt hałasujący, możesz również samodzielnie przygotować taki odstraszacz. Warto do tego celu wykorzystać puszki aluminiowe po napojach lub plastikowe butelki. Zamocuj je na prętach i wbij w okolicy kretowisk. Poruszane wiatrem puszki czy butelki robią sporo zamieszania w kretowisku, a jego mieszkaniec chętniej się wyprowadzi.
  3. Odstraszanie zapachem – w sklepach ogrodniczych można również kupić płyny o zapachach nie lubianych przez krety. Oczywiście można również skorzystać z domowych odstraszaczy zapachowych. Krety nie lubią zapachu aksamitki, komosy, wilczomlecza czy bazylii. Te rośliny posadzone w ogrodzie mogą skutecznie odstraszyć kreta. Można również wykorzystać zapachowe środki takie jak np. olejek miętowy czy lawendowy. Roztwór olejku należy wlać do kretowiska, a zwierzę powinno uciec. Zamiast olejków zapachowych można również wykorzystać olej napędowy, ropę lub inne substancje ropopochodne – wlane w niewielkiej ilości do kretowiska skutecznie odstraszą intruza.
  4. Substancje wspomagające walkę z kretami – w sklepach ogrodniczych dostępne są również płyny wspomagające walkę z kretami. Ich działanie jest bardzo różnorodne. Niektóre posiadają zapach, który odstrasza zwierzęta, a inne oblepiają pożywienie kretów substancją powodującą zaburzenia układu pokarmowego. Kret, który dostanie niestrawności w wyniku jedzenia pędraków w określonym miejscu, najprawdopodobniej postara się uniknąć nieprzyjemnych doznań i przeniesie się nieco dalej.
  5. Odławianie – jeśli w ogródku grasuje tylko jedno zwierzę można spróbować odłowienia go. W sklepach można zakupić specjalne pułapki na krety, które montuje się w krecich korytarzach. Odłowione zwierzę można przenieść na najbliższą łąkę, gdzie znajdzie pożywienie i dobre warunki do życia.
Bardzo rzadko udaje się przepędzenie kretów za pomocą tylko jednego środka, dlatego najlepiej połączyć kilka działań.

Profilaktyka

Pozbycie się kreta z ogrodu bywa niekiedy dość trudne i czasochłonne, dlatego warto postarać się o to, aby zwierzę to omijało nasze uprawy z daleka. Kopce kretów najgorzej szpecą trawniki. Można je zabezpieczyć przed wizytami kretów zakładając specjalną siatkę ochronną. Niemniej jednak musi to być zrobione podczas zakładania trawnika. Jeśli trawnik już od dawna istnieje wówczas najlepszym sposobem zapobieganiu wizytom kretów jest wkopanie siatki na około 50 cm w głąb, wokół całego ogrodu. Taka przeszkoda skutecznie ochroni ogród przed niechcianym gościem. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama