Choroba lokomocyjna

10 pewnych sposobów na chorobę lokomocyjną!

Choroba lokomocyjna nazywana jest w medycynie również kinetozą. Związana jest ona z ruchem środków transportu. W przypadku żeglugi morskiej występuje choroba morska, a w przypadku lotów samolotem – choroba powietrzna. Choroba morska powstaje poprzez zaburzenia narządu równowagi wywoływane przez kołysanie statku przez fale.
Reklama

Jak powstaje choroba lokomocyjna?

Nie jest to choroba związana stricte z psychiką, jak można by uważać. Wywołują ją przyczyny somatyczne. Człowiek, który doświadcza objawów choroby lokomocyjnej odbiera ze swojego otoczenia przeciwstawne bodźce, co powoduje, że organizm źle na nie reaguje. Jadąc, chory widzi zmieniające się otoczenie – sygnały wzrokowe wskazują więc na to, że znajduje się w ruchu. Jednak sam błędnik nie odbiera ruchu, ponieważ człowiek znajduje się w spoczynku względem swojego środka transportu. To powoduje, że mózg dostaje dwie przeciwstawne informacje: „jestem w ruchu” i „jestem w spoczynku” jednocześnie. Błędnik przy okazji odbiera jednak inne informacje również świadczące o znajdowaniu się w ruchu: działają na organizm siły hamowania, przyspieszania i tak dalej.

Pewne i sprawdzone sposoby na chorobę lokomocyjną:

1. Najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym środkiem aptecznym jest znany Aviomarin.
Reklama
Można go stosować już u dzieci powyżej 5. roku życia. Lek ma działanie przeciwwymiotne oraz zmniejszające wrażliwość błędnika. 2. Przed podróżą należy spożyć najwyżej lekki posiłek. Nie można jednak jechać również z tzw. „pustym żołądkiem”. Jedzenie powinno być lekkostrawne i nie należy zjadać dużych ilości. 3. W czasie samej jazdy nie należy spożywać dodatkowych pokarmów, również lepiej wtedy nie przyjmować płynów. 4. Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu jeszcze przed podróżą. W przypadku kiedy wystąpią na tyle silne mdłości, które wywołają wymioty, należy na bieżąco uzupełniać ilości wody w organizmie – np. na krótko zatrzymując się, gdy jedziemy samochodem. 5. W przypadku kiedy mamy taką możliwość warto robić sobie krótkie przerwy w podróży. Wychodzić z auta, przespacerować się kawałek, pooddychać świeżym powietrzem oraz napić się wody. W przypadku podróży pociągiem – również warto częściej wstawać i przejść się przynajmniej po korytarzu. 6.
Reklama
Osoby chore na chorobę lokomocyjną zgodnie twierdzą, że objawy nasilają się wtedy, gdy siedzą one w przeciwną stronę do kierunku jazdy. Należy więc siadać przodem do kierunku jazdy. 7. Często pomaga lekkie odchylenie ciała i pozycja półleżąca. Głowa powinna spoczywać na podwyższeniu. 8. Miejsca, w których powinny siadać osoby z chorobą lokomocyjną to te, w których występują najmniejsze wstrząsy i kołysania. W samolocie – najbliższej skrzydeł. W pociągu – najbliżej lokomotywy. W samochodzie czy w autobusie: na miejscu środkowym. 9. Jadąc najlepiej patrzeć do przodu, przed siebie, w kierunku jazdy. Patrzenie w boczne okna i obserwowanie przesuwającego się krajobrazu może wywoływać nasilone mdłości. 10. Warto również zakupić cukierki imbirowe, których ssanie może na krótki czas wyhamować odczuwane objawy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama