Jak przygotować się do podróży samolotem?

Jak przygotować się do podróży samolotem?

Podróż samolotem i cała odprawa z tym związana może okazać się dość problematyczna szczególnie dla kogoś, kto ma z tym styczność po raz pierwszy. Nie należy się jednak bać, ponieważ wbrew pozom proces ten jest łatwy do zapamiętania i zupełnie bezstresowy. Aby odpowiednio przygotować się do podróży samolotem należy jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego rodzaju środku transportu.
Reklama

Co przygotować do odprawy? Jak ona wygląda?

Przed lotem przygotowujemy dowód osobisty oraz paszport, jeśli chcemy lecieć do krajów spoza strefy Schengen i spoza Unii Europejskiej. Na lotnisko należy również zabrać rezerwację lotu. Przy odprawie pokazujemy pracownikowi lotniska swój dowód i rezerwację lotu, a w zamian otrzymujemy kartę pokładową. Po dotarciu na lotnisko należy udać się do odprawy bagażowej. Na tablicy, gdzie znajdziemy kierunek lotu będzie informacja o stanowisku, przy którym odbywa się ta odprawa. Odprawę bagażową należy wykonać najpóźniej na 20-30 minut przed lotem. Na bagażu umieszczamy kartkę z imieniem i nazwiskiem oraz adresem. Następnie należy udać się do odprawy paszportowej. Wstęp mają już tylko osoby z kartami pokładowymi. Przyjaciół i rodzinę, którzy żegnają nas na lotnisku zostawiamy już za sobą. Po tej odprawie należy już tylko wsiąść do naszego samolotu udając się w kierunku odpowiedniej bramki (gate). Informacja o niej również znajduje się na widocznych tablicach odlotów.
Reklama
Przy bramce może zostać prześwietlony nasz bagaż podręczny.

Podróż z dzieckiem i w czasie ciąży

Kobiety w ciąży mogą podróżować samolotem do 32. tygodnia. Powyżej tego tygodnia, nie tylko podróż może być dla takiej kobiety niebezpieczna, ale również nie zostanie ona wpuszczona na pokład samolotu bez okazania specjalnego zaświadczenia (należy pobrać i wypełnić formularz MEDIF). Ten sam formularz muszą wypełnić rodzice, którzy przewożą niemowlę młodsze niż siedem dni.

Podróż samolotem z psem lub kotem

Na pokładzie samolotu wolno przewozić psy, koty i tchórzofretki. Należy przygotować książeczki szczepień, szczególnie zaś zaszczepić zwierzę przeciwko wściekliźnie i nosówce. Ważne są również zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia danego zwierzęcia. Różne kraje mogą wymagać innych zaświadczeń. W przypadku podróży do innego kraju Unii Europejskiej wymagane jest posiadanie specjalnego paszportu dla zwierzęcia, który wydawany jest przez weterynarza. Należy niezwłocznie, na minimum 48-godzin przed odlotem, poinformować przewoźnika o zamiarze przewozu zwierzęcia.
Reklama
Liczba miejsc dostępnych dla zwierząt może być ograniczona. Właściciel musi zapewnić zwierzęciu również odpowiedni pojemnik, który będzie spełniał standardy IATA Live Animals Regulations. W kabinie pasażerskiej również wolno w samolocie przewozić zwierzęta, ale ich waga wraz z klatką nie może przekraczać 8 kg. Za przelot zwierzęcia pobierana jest również odpowiednia opłata zależna od jego wielkości i wagi.

Podróż do USA samolotem

Przygotowania należy rozpocząć w Polsce. Trzeba zdobyć odpowiedniego rodzaju wizę. Przy samej odprawie należy podać podstawowe dane osobowe, oraz również numer paszportu, miejsce zatrzymania w kraju docelowym oraz wypełnić później deklarację celną. Deklarację tę najczęściej otrzymuje się od stewardesy (tak jest np. w przypadku LOT-u). Czego nie wolno zabierać na pokład i przewozić? Owoców, warzyw, roślin, gleby, mięsa, przetworów oraz żywych zwierząt i produktów zwierzęcych.
Reklama
Po zgłoszeniu takiego towaru lub po zgłoszeniu przewozu zwierząt można otrzymać zgodę, ale tylko przy poinformowaniu celnika.

Sytuacje ekstremalne i wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą:

  • Według statystyk najbezpieczniejszymi miejscami w samolocie są te przy jego skrzydłach. W tym miejscu samolot jest najtrwalszy.
  • W przypadkach nagłych zagrożenia zdrowia i życia interweniuje personel pokładowy, który uczony jest pierwszej pomocy. Na pokładzie samolotu znajduje się odpowiedni zestaw pierwszej pomocy. Niestety na pokład nie jest zabierany lekarz i zawsze w takich sytuacjach pyta się pasażerów, czy pośród nich jest lekarz, który mógłby udzielić fachowej pomocy. Samolot może awaryjnie lądować, kiedy zagrożone jest życie jednego z pasażerów.
  • Jedzenie podawane w samolotach to zazwyczaj potrawy odgrzewane albo łatwe w przygotowaniu. Nie ma tam miejsca na pieczenie czy smażenie. Nie podaje się również zup.
  • Co warto mieć w bagażu podręcznym? Malutką buteleczkę wody mineralnej, mp3, książkę, ciekawe czasopismo, tabletki przeciwbólowe, tabletki na chorobę lokomocyjną, dodatkowy sweter do ubrania.
  • Jeśli w bagażu podręcznym chcemy przewozić płyny (np. żele czy inne) to należy przepakować je do pojemniczków najwyżej do 100 ml (do zakupienia np. w znanych drogeriach). Płyny w tym przypadku, to również: krem, szminka, woda, pasta do zębów, płyn do soczewek, płynny puder i tak dalej. Wszystkie płyny należy umieścić w osobnej przezroczystej torebce.
  • Maksymalne wymiary bagażu podręcznego: 56 cm x 45 cm x 25 cm.
  • Jeśli w samolocie występują turbulencje, to może to być uczucie niemiłe, najlepiej wtedy (o co pewnie poprosi obsługa samolotu) wrócić na swoje miejsce i zapiąć pasy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama