Jakie są objawy egzemy?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jakie są objawy egzemy?

Egzema to inaczej po łacinie eczema, stąd też wzięła się właśnie ta nazwa choroby. Popularnie egzemę nazywa się po prostu „wypryskiem”. Jest to choroba skóry, która może mieć alergicznie bądź niealergiczne podłoże. Głównym objawem choroby jest zapalenie powierzchni skóry, które powoduje zaczerwienienie skóry.

Objawy choroby – poszczególne etapy

Choroba rozwija się powoli w wielu etapach. Każdy z nich charakteryzuje się występowaniem innych objawów.

1 etap: pojawianie się na skórze czerwonych grudek

2 etap: czerwone grudki powoli zaczynają przekształcać się w pęcherzyki

3 etap: pęcherzyki zaczynają pękać, a z nich powstają nadżerki

4 etap: czasami nadżerki ulegają zakażeniu, przez co skóra zaczyna ropieć. Z nadżerek wydziela się nieprzyjemna w zapachu ropa, która tworzy strupki

Inne objawy choroby

  • Skóra zaczyna swędzieć
  • Występuje obrzęk skóry
  • Największe objawy widoczne są na skórze powiek, twarzy i na rękach
  • Skóra staje się bardziej czerwona i mniej sprężysta
  • Skóra jest nierówna, pokryta grudkami, może ulec zliszajowaceniu
  • Powstające drobne pęcherzyki na skórze mogą pękać, co spowoduje wydostawanie się na zewnątrz wodnistego płynu
  • Skórę łatwo uszkodzić i zadrapać
  • Skóra łuszczy się z upływem czasu, staje się zbyt mocno wysuszona i pozbawiona wody
  • Chory może uskarżać się również na jej bolesność czy pieczenie
  • Skóra może się odbarwiać z czasem na ciemniejszy kolor

Rodzaje choroby, a jej objawy

Często objawy egzemy bezpośrednio zależą od jej rodzaju. W ponad 80 proc. przypadków zachorowania występuje podstawowy typ choroby – wyprysk kontaktowy. Może on mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. W przypadku egzemy związanej z alergią objawy mogą rozwinąć się również na te typowe dla alergii.

Kiedy wystąpi egzema potnicowa jej objawami są występujące zaczerwienienia i wypryski jedynie na skórze dłoni i stóp, szczególnie na palcach. Specyficznym objawem choroby jest również bardzo specyficzny i mocny świąd. Egzema tego typu może być wywoływana przez infekcje grzybicze lub alergię na nikiel.

Występuje również egzema łojotokowa. Tutaj głównym objawem będzie gromadzenie się łoju pod skórą w miejscach zmienionych chorobowo. Łój może czasem samoistnie wydostawać się na powierzchnię skóry, może zostać również „wyciśnięty”.

Gdzie najczęściej objawia się egzema?

Do zmian skórnych najczęściej dochodzi na powierzchni twarzy, na miękkiej skórze na zgięciu kolan, na zgięciu łokciowym oraz na rękach i stopach. Egzema może dojść nawet w okolice oczu. Wtedy bardzo ważne jest, aby skóry nie drapać mimo swędzenia i stosować się bardzo szczegółowo do zaleceń lekarza dotyczących leczenia choroby.

Egzema przewlekła

Przewlekłe i nieustępujące objawy choroby mogą być związane na przykład z żylakami i podeszłym wiekiem. W wyniku nieustępowania choroby powoli może dojść do zliszajowacenia skóry. Powoduje to pogrubienie samej skóry, a w dotyku staje się ona szorstka i nieprzyjemna. Zliszajowacenie skóry spotyka się również w atopowym zapaleniu skóry. Czasami egzema pojawia się u osoby, która wcześniej przechodziła chorobę, pod wpływem mocnego stresu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie