Co zrobić, gdy bliska osoba ma myśli samobójcze?

Co zrobić, gdy bliska osoba ma myśli samobójcze?

Myśli samobójcze mogą występować, jako osobny objaw wśród wielu objawów niektórych zaburzeń psychicznych, lub manifestować się na pierwszym miejscu wśród nich. Nie należy myśli samobójczych nie traktować poważnie zwłaszcza, kiedy wypowiadane są na głos. Obiegowa opinia mówi, że prawdziwi samobójcy nie mówią o swoich zamiarach. Jest to jednak bujda, która powtarzana nie staje się prawdą. Statystyka wyraźnie pokazuje, że osoby popełniające samobójstwo bardzo często przed dokonaniem samobójstwa informują swoje otoczenie o swoich zamiarach.

Myśli samobójcze, jako objaw choroby

Myśli samobójcze mogą występować z różnych przyczyn. Niezwykle ważne jest to, aby zdiagnozować, dlaczego występują one u bliskiej nam osoby. Najczęściej myśli samobójcze powstają, jako objaw depresji, nerwicy, zaburzeń psychotycznych czy osobowości, ale również w przypadku zaburzeń jedzenia np. bulimii. Czasami łatwo stwierdzić, szczególnie bliskim osobom, dlaczego myśli samobójcze występują u jednego z przyjaciół czy członków rodziny. Poznanie genezy całej choroby, czy przejściowego negatywnego etapu w życiu, niezwykle pomoże w codziennym zachowaniu wobec chorego.

Tendencje samobójcze i terapia

Istotne jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii psychologicznej. Tylko doświadczony psycholog i terapeuta może odróżnić myśli samobójcze bez i z tendencjami do ich realizacji. To bardzo pomaga w późniejszej psychoterapii i w życiu z chorym na co dzień. Osoby bez tendencji do realizacji samobójstwa również są osobami, o które powinno się dbać w specjalny sposób, ale nie wymagają opieki „24h” na dobę.

Myśli samobójcze i co jeszcze?

Kiedy bliska nam osoba przejawia myśli samobójcze należy szczególnie sprawdzić inne współwystępujące objawy. Często myślom samobójczym towarzyszą samookaleczenia, zwłaszcza w miejscach gdzie skóra jest najbardziej miękka. Mogą to być ręce lub uda czy nogi. Często nastolatki „tną” się również po brzuchu. Myślom samobójczym może towarzyszyć również nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych. Często osoba taka może balansować na granicy tego, co dopuszczalne i bezpieczne oraz angażować się w sytuacje potencjalnie zagrażające zdrowiu lub życiu.

Jak się zachować wobec bliskiej osoby?

Przede wszystkim należy uniknąć dwóch skrajnych najczęściej występujących postaw. Pierwsza z nich to postawa roszczeniowa, w której zakłada się, że dana osoba nie ma podstaw do tak srogiej oceny swojego życia. Mówimy wtedy „weź się w garść!”, ale słowa takie nie przyniosą na pewno zamierzonego skutku. Druga z obserwowanych postaw to całkowite odizolowanie się od problemu i brak odpowiedzi na „wołania” osoby chorej. Nie można się również przesadnie zamartwiać, stawiając tym samym swoje własne życie psychiczne „na włosku”. Badania pokazują, że od około 10 do nawet 20 proc. populacji przynajmniej raz w życiu miewa myśli samobójcze. Myśli samobójcze kończą się samobójstwem u paru procent osób. Najniebezpieczniejsza jest jednak choroba afektywna dwubiegunowa, gdzie mania występuje wraz z depresją. Wśród tych osób niestety aż 55 proc. z nich miewało myśli samobójcze na rok przed dokonaniem samobójstwa.

Co robić – krok po kroku!

  • Szczerze porozmawiaj z osobą, która ujawnia ci swoje uczucia, a tym samym obdarza cię naprawdę dużym zaufaniem
  • Dowiedz się dokładnie, dlaczego dana osoba chciałaby zakończyć swoje życie. Pomóż jej z tym problemem. Jeśli jest to spowodowane depresją lub innym zaburzeniem – zgłoś tę osobę do psychologa i psychiatry. Wybierz się do gabinetu razem z osobą chorą, zawsze ją wspieraj, nigdy nie krytykuj. Jeśli myśli samobójcze spowodowane są np. utratą pracy – pomóż znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. W każdym przypadku dawaj nadzieję na lepsze jutro i pomagaj rozwiązywać problemy
  • Jeśli osoba z myślami samobójczymi nie chce więcej z tobą rozmawiać, albo o myślach tych dowiedziano się w inny sposób niż bezpośrednia rozmowa np. czytając pamiętnik, wówczas przekaż jej numery do miejsc, w których może otrzymać pomoc i niezobowiązującą rozmowę.

Gdzie szukać pomocy?

  • Linia wsparcia dla dzieci i młodzieży czynna codziennie od 12:00 do 20:00: 166 111
  • Linia wsparcia dla dorosłych czynna od 14:00 do 22:00: 116 123
  • Całodobowy telefon zaufania dla wszystkich potrzebujących: 815 346 060
  • Pomoc dla chrześcijan: http://www.pogotowieduchowe.pl
Udostępnij artykuł