12 właściwości olejku kamforowego
Olejek kamforowy jest niezwykle tanim naturalnym lekarstwem dostępnym w każdej aptece. Za buteleczkę tego specyfiku zapłacimy ok. 2 zł. Olejek kamforowy nosi również nazwę Oleum Camphoratum – możemy ją znaleźć na opakowaniach. Posiada wiele właściwości leczniczych i możemy go wykorzystać na wiele odmiennych sposobów.
Reklama
Olejek kamforowy powstaje z destylacji z parą wodną drewna i korzeni drzewa kamforowego, które pochodzi z Dalekiego Wschodu. Ma bardzo charakterystyczny, rozpoznawalny zapach: rześki i przyjemny, bardzo podobny do zapachu eukaliptusa. Poniżej lista wszystkich zastosowań olejku kamforowego, nie tylko medycznych!
Wystarczy namoczyć olejkiem watę i tak pozostawić ją w worku w środku odkurzacza. Podczas zasysania powietrza w powietrzu nie będzie już więcej wydzielał się przykry zapach kurzu i brudu.
3. Kolejek kamforowy ma również działanie dezynfekujące powietrze. Można go używać, jako wkładu w kominkach aromaterapeutycznych. Jego piękny zapach i właściwości odświeżające rozluźnią i uspokoją psychikę oraz ciało.
4. Olejku kamforowego można używać go kąpieli tworząc niepowtarzalne aromatyczne doznania. Wystarczy dodać 15 kropli olejku do kąpieli kierując go pod strumień ciepłej wody. Po chwili w pomieszczeniu powinno się poczuć łagodny, orzeźwiający aromat.
5.
Olejek kamforowy jest świetnym półproduktem, który można wykorzystać do tworzenia swoich własnych, domowych, w pełni naturalnych kosmetyków. Ponadto kilka kropel olejku kamforowego dodanego do kremu używanego, na co dzień wzbogaci jego właściwości kojące i nawilżające skórę. Można również olejku kamforowego użyć do balsamu czy szamponu.
6. Olejek kamforowy jest świetnym specyfikiem, który może służyć, jako krem do masażu. Wystarczy parę kropel rozprowadzić po ciele i zacząć energicznie je masować. Kamfora ma działanie podobne do mentolu: przynosi nagłe orzeźwienie skóry, wnikając niezwykle szybko w jej najgłębsze warstwy i wywołując lekkie uczucie chłodu.
7. Podczas grypy, kaszlu, infekcji wirusowej i bakteryjnej można używać olejku kamforowego, jako swoistego lekarstwa.
Wystarczy wmasowywać go w skórę, przez co przeniknie on do organizmu. Działa bakteriobójczo i ma działanie antywirusowe.
8. Olejek kamforowy to również świetny zamiennik dla popularnych żeli antybakteryjnych do rąk. Przede wszystkim jest tańszy, a równie poręczny. Ma silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Świetnie przyda się przy dłuższej podróży lub wyjeździe. Szybko można za jego pomocą umyć „na sucho” ręce.
9. Olejkiem kamforowym można posmarować miejsca wokół skaleczenia: po wbiciu drzazgi, stłuczeniu, wyjęciu kleszcza itd.. Można w ten sposób traktować również skórę dziecka. Pamiętajmy tylko o tym, by olejku nie nakładać bezpośrednio na ranę.
10.
Olejek kamforowy może być używamy również przez sportowców, osoby aktywne, ćwiczące czy odchudzające się. Po wysiłku fizycznym i kąpieli na czystą skórę wystarczy nanieść parę kropel i rozmasować. Ma on działanie pobudzające krążenie i wzmacniające nerwy. Dodaje sił i chęci do dalszego działania.
11. Bolące plecy czy kończyny również, jeśli ból jest o podłożu reumatycznym, można smarować olejkiem kamforowym w celu załagodzenia dolegliwości. Ma on działanie również przeciwbólowe i przeciwreumatyczne.
12. W przypadku ciężkiego kaszlu, szczególnie mokrego, olejkiem można smarować klatkę piersiową. Działa wykrztuśnie i pozwoli pozbyć się wydzieliny dużo szybciej.
Olejek kamforowy: 12 własności
1. Olejku kamforowego można używać, jako naturalnego odświeżacza do powietrza. Dodany do nawilżacza powietrza świetnie rozpłynie się w powietrzu zmieniając zapach w całym domu czy biurze. Można z olejku kamforowego wykonywać również zapachowe torebeczki, które wkłada się do szuflad i szaf, a które świetnie orzeźwiają powietrze. 2. Olejek kamforowy umieszczony w worku na odkurzacz przyniesie miły zapach podczas odkurzania.Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Aromaterapia - jak rozpocząć swoją przygodę?
Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która wykorzystuje moc zapachów do poprawy naszego samopoczucia, zdrowia fizycznego i funkcji poznawczych. Aromaterapia to nie tylko przyjemny sposób na relaks, ale również skuteczna metoda terapeutyczna, która wpływa na cały organizm. Przygotuj się na podróż do świata zapachów i ich zdumiewających właściwości!
Olejki do masażu - Twoja droga do relaksu!
Czy jest coś bardziej relaksującego niż masaż? To doskonały sposób na odprężenie, redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Aby jednak osiągnąć pełne korzyści z masażu, warto sięgnąć po odpowiednie olejki do masażu. W tym przewodniku dowiesz się, jak wybrać najlepszy olejek do masażu, jakie są różnice między olejkami do masażu twarzy a olejkami do masażu erotycznego, oraz jak prawidłowo wykonać masaż, aby cieszyć się jego dobroczynnymi efektami.
Olejek rozmarynowy - sekret pięknych włosów
Czy wiesz, że olejek rozmarynowy może być sekretem do osiągnięcia zdrowych, pięknych i lśniących włosów? Ten naturalny eliksir ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję naszych włosów. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto sięgnąć po olejek rozmarynowy i jak go stosować, aby cieszyć się piękną i zadbana fryzurą.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl