W jaki sposób przepraszać chłopaka/ męża/ partnera?

W jaki sposób przepraszać chłopaka/ męża/ partnera?

Najtrudniej bodaj w świecie jest wypowiedzieć słowo „przepraszam”. Czasem bardzo chcielibyśmy właśnie tylko je usłyszeć. Wszystko inne przychodzi łatwo, z łatwością mówimy „kocham”, ale równie łatwo przychodzą nam i słowa w złości, w tym –„nienawidzę”. Co jednak z przeprosinami? Dlaczego są dla nas tak trudne z psychologicznego punktu widzenia? W jaki sposób świat emocji odbierają mężczyźni, a w jaki kobiety – i ostatecznie: jak przepraszać mężczyzn?

Przeprosiny – niełatwy orzech do zgryzienia

Niełatwo jest przepraszać – to fakt. Ale czasami i równie trudno jest przeprosiny przyjmować. Jak pisała Olga Gromyko – znana białoruska pisarka – „Czasami przyjęcie przeprosin jest dużo trudniejsze niż ich wypowiedzenie”. I wydaje się, że cytat ten świetnie odnosi się do przeprosin przyjmowanych przez mężczyzn. Mężczyźni częściej niż kobiety postrzegają świat zero-jedynkowo, czyli czarno-biało. Bardzo ważne może być dla nich właśnie wypowiedzenie tego jednego słowa – nie gesty i nie potoki słów. Kobiety wolą przeprosiny wylewne – zapewnienia, kwiaty, czekoladki i poczucie bliskości. Mężczyźni wolą szorstkie, ale jak najbardziej szczere „przepraszam”. Od czego zależy jednak to, czy mężczyzna przeprosiny przyjmie? Przede wszystkim od jego nastawiania. Trzeba wiedzieć, kiedy przepraszać, a kiedy pozwolić drugiej osobie na chwilę ciszy i samotności, czasu na przemyślenie.

Przeprosiny przeprosinom nierówne

Istotne jest również to, za co przepraszamy, typ „przewinienia”, który przeprosin wymaga. W sprawach prostych, błahych, w kłótniach w związku, w sprawach, gdy wypowiedziałyśmy „za dużo” słów – przeprosiny powinny być łatwe. Najlepiej podejść do nich w pierwszej chwili, gdy największe emocje opadną, a zarówno partner, jak i Ty sama jesteście już spokojni oraz skorzy do zgody. Nie bój się wyciągnąć ręki pierwsza, mężczyźni mogą być w tej kwestii bardzo uparci. Gorzej, jeśli przewinienie jest na tyle silne, że naprawdę zraniliśmy uczucia drugiej osoby. Wtedy przepraszać trzeba wtedy, gdy wiemy, że dana osoba ochłonęła już z emocji i będzie skora z nami porozmawiać.

Jak przepraszać mężczyznę? 4 istotne porady

  1. Zawsze rób to osobiście, twarzą w twarz. Tylko wtedy przeprosiny będą miały swoją moc. Nie dzwoń, nie wysyłaj smsów, wiadomości w Internecie. Jeśli już wysyłasz wiadomość – to tylko prosząc o kolejne spotkanie, na którym powiesz „przepraszam”.
  2. Nie zmuszaj się do przeprosin, powinien to być gest, który naprawdę chcesz wykonać. Nie ulegaj również wpływom partnera czy osób Ci bliskich. Przeprosiny powinny być szczere – to Twoja decyzja.
  3. W psychologii wyróżnia się parę dobrych sposobów na przeprosiny, w ten sposób określając ich skuteczność. Przede wszystkim bardziej skora do przebaczenia będzie osoba, którą przeprosimy osobiście. Należy również powiedzieć, że podobne zachowanie już nigdy się nie zdarzy i wyrazić szczerą skruchę, dając do zrozumienia, że wiemy ile to znaczy dla danej osoby i, jak bardzo została skrzywdzona.
  4. Przeprosinom może towarzyszyć drobny gest, podarunek. Mężczyznom nie będziemy jednak kupować kwiatów czy czekoladek. To, co można zrobić to np. przygotować jego ulubiony obiad, zrobić coś specjalnie dla niego – coś, co naprawdę lubi – zaproponować wspólne wyjście, zgodzić się na wyjazd czy spędzenie weekendu w sposób, w jaki on chciałby, a my nigdy się na to nie godziłyśmy. Należy szukać kompromisów w życiu codziennym i przepraszając zaproponować w akcie skruchy coś „w zamian”.
Udostępnij artykuł