Badania kobiece

Badania profilaktyczne - 10 badań ginekologicznych i kobiecych

Każda kobieta dbająca o swoje zdrowie nie powinna zapominać o wymaganych badaniach profilaktycznych, które należy wykonywać na wielu etapach swojego życia. Wiele chorób typowo kobiecych, czy też chorób ciężkich, takich jak nowotwory, najlepiej leczy się przy szybkim ich wykryciu. Z tego względu profilaktyka jest niezwykle ważną rzeczą, która powinna stać się rutyną w życiu każdej z nas. Badania tego typu mogą nawet ratować życie!
Reklama

Dlaczego należy wykonywać badania profilaktyczne?

  • Kobieta w ten sposób dowiaduje się o stanie swojego zdrowia i organizmu
  • Można zahamować rozwój wielu chorób odpowiednio wcześnie rozpoczynając leczenie
  • Badania ginekologiczne i kobiece dają szansę na dłuższe, bardziej satysfakcjonujące życie
  • Pozwolą wykryć każdą zmianę w organizmie pomagając w dalszej profilaktyce chorób, które jeszcze się nie ujawniły, ale pojawiły się już pewne negatywne tendencje

Najważniejsze badania profilaktyczne dla kobiet

1. Samobadanie piersi Wiek badania: w każdym wieku od ukończenia 19-20 lat Badanie to powinna wykonywać każda kobieta sama przynajmniej raz w miesiącu. Badając piersi należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu rąk.
Reklama
Ręka przy badanej piersi powinna być podniesiona do góry, aby móc lepiej namacalnie wyczuć każdą zmianę. Należy pamiętać o tym, że samobadanie piersi powinno się wykonywać pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu miesiączkowego. 2. Mammografia Wiek badania: co rok dla kobiet po 25-roku życia, co pół roku dla osób w grupie ryzyka z historią rodzinną choroby raka sutka lub innych nowotworów. U pozostałych kobiet po 35-roku życia, co rok Ta metoda badania piersi daje pewność, co do wykrycia rozwijającego się nowotworu. 3. USG piersi Wiek badania: po ukończeniu 45 lat Jest to kolejne dodatkowe badanie kontrolne, które pomaga ocenić stan zdrowia kobiety i stan gruczołów sutkowych, pomagając w prawidłowej diagnozie raka piersi. USG piersi wykonuje się po mammografii. 4. Badania ginekologiczne wraz z cytologią Wiek badania: raz do roku w wieku od 25 do 40 lat, następnie raz na pół roku Cytologia jest jednym z najważniejszych badań ginekologicznych.
Reklama
Pozwala na klarowną ocenę stanu komórek nabłonka szyjki macicy. Pozwala na szybkie wykrycie kobiecych nowotworów i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. 5. Ogólne badania lekarskie Wiek badania: w każdym wieku przynajmniej raz w roku Ogólne badanie lekarskie pozwoli na ocenę stanu zdrowia kobiety. W skład badania powinno wchodzić zmierzenie glukozy we krwi, badanie ciśnienia tętniczego, zbadanie moczu, lipidogram oraz morfologia krwi. Ogólne badanie powinno również zawierać rozmowę z lekarzem, w której można ujawnić wszystkie swoje obawy. Lekarz przedstawiając wyniki powinien dać wskazówki względem np. zmiany stylu życia, aby poprawić niektóre z wyników w przypadku ich gorszego wyniku.
Reklama
6. RTG klatki piersiowej Wiek badania: od ukończenia 25-roku życia, co 5 lat Rentgen klatki piersiowej pomaga w diagnozie chorób układu krążenia oraz chorób płuc i układu oddychania. Pomaga również w określeniu stanu serca i płuc oraz węzłów chłonnych śródpiersia. 7. USG przezpochwowe Wiek badania: raz po skończeniu 30 lat, następnie, jeśli zlecone przez lekarza USG przezpochwowe jest najlepszym sposobem badania stanu układu rodnego kobiety. Pomaga w wykryciu nawet najmniejszych zmian nowotworowych, w tym łagodnych przerostów i guzów. Pomaga ocenić również stan przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. 8. Gastroskopia i EKG Wiek badania: badania wykonywane profilaktycznie po ukończeniu 50+ lat Elektrokardiogram należy następnie wykonywać raz na kolejne 3-4 lata, chyba, że zostanie to inaczej zatwierdzone przez lekarza. 9. Oznaczenie poziomu hormonów Wiek badania: po ukończeniu 50+ lat Pomaga w określeniu poziomu hormonów płciowych kobiety. Daje możliwość przygotowania się do czasu menopauzy, pomaga w leczeniu pierwszych objawów. 10. Pozostałe badania profilaktyczne Każda z kobiet powinna również zadbać o pozostałe, dodatkowe badania profilaktyczne. Badanie krwi w kale powinny wykonywać osoby po 40 roku życia, przynajmniej raz w roku. Każdy powinien również co około 5 lat wykonywać badanie okulistyczne oraz badanie słuchu po ukończeniu 30-tego roku życia. Przeglądu stomatologicznego powinno się za to dokonywać raz, co pół roku od czasu nastoletniego.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama