Nerwica żołądka

8 sposobów na leczenie nerwicy żołądka

Nerwica żołądka to jedna z nerwic wegetatywnych, czyli takich, w których objawy psychiczne manifestujące się lękiem i strachem dają o sobie znać fizycznie. Nerwica żołądka to ciągły ból brzucha, nieprzyjemne uczucia ze strony układu trawiennego, „podchodzenie żołądka do gardła”. To ciągły lęk związany z objawami realnymi i prawdziwymi, które odczuwa się, jako objaw choroby somatycznej.
Jak można leczyć nerwicę żołądka? Jakie są znane sposoby?

1. Zastosuj psychoterapię

Dobry psychoterapeuta pomoże uporać się ze skrywanymi problemami, które powodują lęk. Skorzystanie z porad psychologa pomoże odkryć sedno problemu, który wywołuje dalsze reakcje organizmu. Uporanie się z lękiem i strachem wywoływanym przez nerwicę pomoże również w zmniejszeniu czy całkowitym zniesieniu reakcji fizjologicznych, w tym żołądkowych, spotykanych przy nerwicy żołądka.

2. Skorzystanie z pomocy psychiatry

Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, ma możliwość zapisywania leków. Psycholog może jedynie pomagać choremu prowadząc odpowiednią terapię. Chorzy na nerwicę żołądka odczuwają ulgę po zastosowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwlękowych. Można również stosować leki rozkurczowe, które pomogą w uporaniu się ze „ściskaniem” w żołądku i problemami z jedzeniem.

3. Nauka technik relaksacyjnych

Często nerwica żołądka połączona jest ze zbyt dużym stresem, który jest wręcz obezwładniający i właśnie przez niego powstają najpopularniejsze jej objawy. Nauka technik relaksacyjnych pomoże w zniesieniu tych odczuć i pomoże znów poczuć się sobą. Można tutaj zastosować techniki takie, jak ćwiczenie i kontrola oddechu czy uprawianie jogi.

4. Zastosowanie masażu

Wiele współczesnych badań nad masażem pozwalają na wysnucie wniosku, że ma on pozytywny wpływ na osoby w depresji i osoby znerwicowane. Masaż znacznie obniża poziomy kortyzolu – hormonu stresu. Zwiększa poziomy dopaminy i serotoniny, przez co daje odczucie ukojenia, szczęścia, spokoju.

5. Lekkie leki uspokajające

W każdej aptece można również kupić lekkie ziołowe leki uspokajające. Mogą one pomóc w zniesieniu objaw lęku podczas ważnych życiowych wydarzeń. Spowoduje to uwolnienie się spod wpływu lęku i strachu, a tym samym załagodzi wszelkie objawy żołądkowe.

6. Zastosowanie ziół

Pomocne mogą się okazać również zioła uspokajające, takie jak melisa czy mięta. Można je zakupić w aptekach, drogeriach czy supermarketach. Lepiej kupować prawdziwe zioła aniżeli herbatki na ich podstawie, ponieważ herbaty zawierają np. jedynie 30% wyciąg z danego zioła. Parzenie ziół samemu da najlepszy efekt.

7. Zmiana diety

Pomóc może również zmiana diety. Lepiej podczas odczuwania dolegliwości spożywać posiłki lekkostrawne, które nie będą obciążały żołądka. Gazowane napoje lepiej zastąpić wodą mineralną, natomiast kawę – herbatą. Polecane przy nerwicy żołądka jest na przykład spożywanie bananów, które ochraniają żołądek przed działaniem soków trawiennych.

8. Zastosowanie muzykoterapii

Pomocne mogą się również okazać nowe techniki leczenia, również takie, jak muzykoterapia. Przykładową muzykę stosowaną przy leczeniu stanów lękowych można nawet znaleźć w Internecie. Mogą to być spokojne odgłosy lasu, odgłosy szumu morza czy inne. Pomocny może się okazać również biały szum, specjalnie dobrane dźwięki, które należy odsłuchiwać na słuchawkach. Pomagają one w synchronizacji pracy półkul, relaksują i pomagają w osiągnięciu rozluźnienia.
Udostępnij artykuł