10 sposobów leczenia zapalenia ucha
Zapalenie ucha jest dolegliwością niezwykle męczącą. Domowymi sposobami można zapalenie ucha usunąć w około 2-3 dni. Jeśli po tym czasie nie przyniosą one skutków (np. olejek kamforowy) wówczas warto zgłosić się do lekarza laryngologa, który dobierze bardziej skuteczne leczenie do danego, trudnego przypadku. Niemniej większość przypadków, gdzie występuje zapalenie ucha, da się jak najbardziej wyleczyć w zaciszu własnego domu.
Reklama
W jaki sposób leczyć zapalenie ucha? Olejek kamforowy i co jeszcze?
- Olejek kamforowy: najbardziej popularnym środkiem polecanym w przypadku chorowania na zapalenie ucha jest olejek kamforowy. Kosztuje on około 2-3 zł i jest naturalnym olejkiem eterycznym z korzeni i drewna drzewa kamforowego. Olejek kamforowy ma działanie antyseptyczne, antywirusowe, przeciwbólowe i wzmacniające, dzięki czemu świetnie radzi sobie z zapaleniem ucha.
- Płukanki z herbaty i miodu: jest to świetny domowy sposób, aby poradzić sobie szybko z objawami zapalenia ucha. Miód działa w tym przypadku, jak naturalny środek odkażający. Musimy jedynie pamiętać, aby napar nie był gorący. Należy odczekać do jego ostudzenia, można jednak płukać ucho ciepłym naparem.
- Picie ciepłej wody i płukanie nozdrzy: wielu światowej sławy lekarzy poleca na zapalenie ucha płukanki nozdrzy z wody z solą oraz picie ciepłej, przegotowanej wody naturalnej. Ma to pomóc organizmowi w drenażu. Nie tyle „zbija” pierwsze objawy, co pomaga w chorobie w sposób długoterminowy.
- Spożywanie czosnku: Czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Jego skuteczność w leczeniu zapalenia ucha jest prawie tak duża, jak stosowanie specyfików takich, jak olejek kamforowy. Warto przygotowywać dania z czosnkiem np. aromatyczną i smaczną zupę czosnkową z dodatkami. Czosnku można używać również do przygotowywania potraw z mięsem, do sałatek i innych obiadów oraz kolacji.
- Gorące okłady: okłady uszu są polecane przez wielu lekarzy i farmaceutów. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie „zatykać” ucha na stałe. Jest to sposób przestarzały. Teraz wiadomo, że zapalenie ucha lepiej się samo leczy, gdy przewód nie jest jeszcze dodatkowo zatkany przez przygotowany przez nas okład. Krótkie gorące okłady z małego ręczniczka czy wacików mogą jednak pomóc w zniesieniu uciążliwych objawów choroby w sposób krótkoterminowy.
- Przemywanie ucha ciepłą oliwą z oliwek: Ważne jest to, aby oliwa nie była za gorąca i nie parzyła. Musi zostać przedtem jednak podgrzana. Ciepły płyn miło rozprowadzi się po uchu przynosząc ulgę i nakładając na nie swoistą warstwę „ochronną”. Na kilka minut od podania można ucho lekko zatkać wacikiem higienicznym, by oliwa szybko z niego nie wypłynęła.
- Wybór odpowiedniej diety: zapalenie ucha to również choroba związana ze stanem zapalnym (jak sama nazwa wskazuje), aby więc pomóc organizmowi w walce z nią warto ograniczyć spożywanie słodyczy, mlecznych przetworów, żółtego sera i lodów. W zamian za to spożywajmy ciepłe posiłki, najlepiej przygotowywane warzywne zupy.
- Picie wody: oczywiście, również przy zapaleniu ucha, jak i przy innych chorobach, ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów. Pomogą one w rozrzedzeniu śluzu i wydzieliny zalegającej w uchu.
- Wyciąg z jeżówki: jest to świetny specyfik pomagający z zwalczaniu każdego rodzaju infekcji. Można preparat ten kupić w formie tabletek, płynów, płukanek i innych. Jest to również dobra metoda na walkę z grypą.
- Żuj gumę: to nie mit! Jedne z badań wykazały, że dzieci żujące przynajmniej pięć drażetek gumy dziennie zapadały na zapalenie ucha o 40% rzadziej, niż dzieci, które nigdy nie żuły gumy. Zawarty w niej ksylitol blokuje namnażanie się szkodliwych bakterii.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Pneumokoki - czy Twoje dziecko jest bezpieczne?
W dzisiejszym artykule poruszymy temat pneumokoków - bakterii, które mogą powodować różne choroby u niemowląt i małych dzieci. Zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznice, a to tylko niektóre z chorób wywoływanych przez pneumokoki.
Zapalenie ucha - objawy, których nie możesz lekceważyć
Zapalenia ucha to dość powszechne schorzenie, które może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W tym artykule dowiesz się o najczęstszych objawach zapalenia ucha, przyczynach tego schorzenia oraz skutecznych sposobach leczenia.
Kamfora: Cudowny składnik w Twojej domowej apteczce
Kamfora jest jednym z najbardziej znanych naturalnych preparatów, często stosowanym w różnych dziedzinach. Pochodzi z destylacji drewna cynamonowca kamforowego i ma wiele zastosowań, zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o kamforze, jej właściwościach oraz sposobach stosowania.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl