Jak leczyć jęczmień na oku?
Nazwa jęczmienia na oku pochodzi od ziarna zboża, które przypomina on wyglądem. Z medycznego punktu widzenia jest to ropień o charakterze grudkowym dotyczący jednego bądź kilku gruczołów, które posiadają swoje ujście na obrzeżach powieki. Jęczmień jest wadą nie tylko kosmetyczną, która nie zbyt ładnie wygląda ale również powoduje dolegliwości bólowe.
Reklama
Schorzenie to wywołane jest przez bakterie gronkowca. Jej rozwojowi sprzyjać mogą takie czynniki jak : stosowanie niewłaściwych kosmetyków w okolicach oczu, pocieranie oczu brudnymi rękoma, niedbałe i niedokładne zmywanie makijażu, kontakt z oparami substancji chemicznych czy przebywanie w pomieszczeniach mocno zadymionych.
Uwaga! Jeśli jęczmień pojawia się bardzo często w dużych ilościach to stanowi podstawę do zbadania poziomu cukru we krwi, gdyż może świadczyć o nieleczonej bądź nie wyrównanej cukrzycy.
Choroba objawia się bardzo charakterystycznie – światłowstrętem, łzawieniem oczu, bólem, obrzękiem oraz zaczerwienieniem obrzeży powieki, wydzieliną ropną wydostająca się wzdłuż rzęs (jęczmień zewnętrzny) lub przedostającą się pod powiekę (jęczmień wewnętrzny).
Wizyta u okulisty może okazać się konieczna. Jeśli leczenie nie przyniesie rezultatu wskazane może być nacięcie zmiany i wykonanie posiewu wydzieliny, dzięki czemu uzyskamy informację na temat tego jak najlepiej leczyć chorobę.
Jeśli domowe metody nie przynoszą efektów lub jęczmień jest mnogi najlepiej udać się do lekarza. Istnieją schorzenia podobne, które jednak leczy się inaczej. Jeśli podejmiemy samodzielną walkę z jęczmieniem i popełnimy błędy może dojść do jego rozsiania i zwiększenia się ilości zmian przez co czas terapii się wydłuży i znacznie większy okres będziemy musieli oglądać tę nieestetyczną wadę w obrębie naszej twarzy.
Reklama
- Jęczmienia nie wolno wyciskać, gdyż może to spowodować jego rozsianie się.
- Lekarz okulista zapisze maści oraz krople zawierające antybiotyki, w trudniejszych przypadkach antybiotyk doustny lub zaleci chirurgiczne nacięcie.
- Złoto – ma ono właściwości bakteriobójcze. Jest to zdecydowanie najstarszy sposób radzenia sobie z jęczmieniem. Do zabiegu świetnie nadaje się złota obrączka. Szybko pocieramy nią o materiał aby ją nagrzać a następnie przykładamy do zmiany na oku na kilka sekund aż wystygnie. Powtarzamy około 5 razy i kilka razy dziennie.
- Kompresy – napar z świeżej zielonej pietruszki, rumianku, świetlika. Moczymy wacik i przykładamy do oka. Okłady powtarzamy co najmniej 4 razy dziennie.
- Mniszek lekarski – pij z niego napar w formie herbatki co najmniej dwa razy dziennie. Pomaga wyeliminować bakterie odpowiedzialne za powstawanie jęczmienia.
- Okład z zielonej herbaty – przed pójściem spać zalej torebkę zielonej herbaty niewielką ilością wrzątku, jak nieco przestygnie połóż na chorym oku i zawiń bandażem. Zostaw tak na całą noc.
- Ciepły okład z jajka – gotujemy je na twardo, ciepłe bez obierania ze skorupki przykładamy do zamkniętego oka.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl