Jak leczyć pleśniawki u dzieci?
Pośród młodych mam często pojawiają się pytania o najróżniejsze zmiany jakie występują na ciałkach ich maluchów. Gdy cokolwiek zaobserwujemy chcemy wiedzieć co to jest jeszcze zanim udamy się do lekarza. Jedną z takich niepokojących zmian są pojawiające się w jamie ustnej dzieci pleśniawki.
Reklama
Pozornie przypominają one niewielkie resztki mleka, które pozostały w buźce po karmieniu, jednak gdy delikatnie je potrzemy pojawia się krew. Nie są to zmiany groźne i można je wyleczyć bez większych problemów. Jeśli jednak je zaniedbamy mogą pokryć śluzówkę dziecięcej buźki jednolitą warstwą.
Pleśniawki są niczym innym jak powierzchownym zakażeniem przez grzyb Monilla albicans. Bardzo często pierwsze pojawiają się już po tygodniu od porodu- w tej sytuacji są wynikiem niezaleczonej infekcji grzybiczej u mamy, którą zaraziła dziecko w czasie jego przyjścia na świat.
Możliwe jest również pojawienie się ich u 2-3 miesięcznego dziecka wówczas stanowią konsekwencję zachwiania się równowagi pomiędzy drożdżakami oraz bakteriami, które występują w jamie ustnej człowieka. Przyczyną może być:
Wynikiem tego będzie spowolnione przybieranie na wadze, rozdrażnienie, apatia czy problemy ze spaniem u malucha.
Leczenie
Najpowszechniejszymi preparatami zapisywanymi przez lekarzy pediatrów na pleśniawki są:
Zarówno jeden jak i drugi lek ma płynną formę. Lekarz wskaże jak je stosować oraz z jaką częstotliwością. Najczęściej zakrapla się substancję dziecku do buźki lub patyczkiem kosmetycznym nasączonym w leku smaruje zmiany.
UWAGA! Zmiany należy smarować z ogromną delikatnością, aby nie uszkodzić pleśniawki. Jeśli ją naruszymy pojawi się krew, a dla dziecka będzie to bolesne.
Pleśniawki a karmienie piersią
Jeśli karmisz dziecko piersią nanoś lek również na brodawki sutkowe. Gdyż jeśli infekcja pozostanie na twoim ciele to podczas karmienia możesz z powrotem zarazić nią dziecko.
Pleśniawki a karmienie mlekiem modyfikowanym
Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym to w przypadku wystąpienia pleśniawek niezwykle istotne jest dokładne mycie oraz sterylizowanie butelek oraz smoczków po każdym karmieniu.
Nawroty
Niemal każde znane zakażenie grzybicze wyróżnia się znaczna tendencją do nawrotów.
Podobnie jest z pleśniawkami. Aby tego uniknąć należy skrupulatnie przestrzegać zasad higieny nie tylko w odniesieniu do dziecka, ale również do siebie i wszystkich pozostałych domowników oraz gości.
Ręce powinny być myte przed każdym posiłkiem i po wizycie w toalecie. Przed i po karmieniu piersią należy umyć sutki ciepłą wodą. Jeśli natomiast karmimy sztucznie dbać o odpowiednie wyparzanie butelek i smoczków. W czasie antybiotykoterapii u dziecka stosuj probiotyki, które wspomagają utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach.
- Obniżenie odporności dziecka wywołane np. przez ząbkowanie, antybiotykoterapię,
- Nieprzestrzeganie w dostatecznym stopniu przez rodziców zasad higieny,
- Ssanie piersi mamy, która jest zakażona drożdżakami,
- Dawanie dziecku do buzi smoczka oblizanego przez mamę.
Reklama
- Przeciwgrzybiczna Nystatyna,
- Antyseptyczny Aphtin.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl