Fakty i mity na temat wypełnień zęba amalgamatem
Udostępnij Google News
Zdrowie

Fakty i mity na temat wypełnień zęba amalgamatem

Najbardziej popularnym wypełnieniem zęba jest amalgamat. Przybiera on kolor srebrno-czarny i dlatego coraz rzadziej zostaje używany, na rzecz innych wypełnień koloru białego, które naświetlane mogą być dostosowane do kolorystyki pozostałych zębów. Często jednak nadal trzeba za nie płacić, a wypełnienie amalgamatem jest darmowe i co najważniejsze – najbardziej trwałe.

Wielu ludzi odchodzi jednak od tego rodzaju wypełnień przez mylną wiedzę dotyczącą tego środka. Masowy przekaz podaje czasem bardzo dużo wad tego wyjścia po to aby bardziej wypromować nowe metody o wiele droższe. Oto kilka mitów i faktów na temat wypełnień amalgamatem.

Mit 1: Amalgamat jest szkodliwy

Zawarta rtęć w amalgamacie nie jest szkodliwa ponieważ dodatkowo zawiera on również inne metale, przez co rtęć traci swoją toksyczność. Inne metale zawarte w amalgamacie to cyna, srebro i miedź. Rtęć jest tutaj niejako spoiwem, które łączy całość.

Mit 2: Z wypełnieniami nie można zbliżać się do magnesów

Nie mamy na myśli tutaj zwykłych magnesów ale na przykład technikę fMRI i badania mózgu. Osoby z wypełnieniami amalgamatem mogą brać w nich udział. Amalgamat nie zostanie wyrwany razem z zębem czy dziąsłem w takiej maszynie. Jedynie co można odczuwać to lekkie mrowienie strony twarzy, po której znajduje się tak wypełniony ząb.

Mit 3: Amalgamat trudno przygotować

Niegdyś amalgamat był szkodliwy dla pielęgniarek i lekarzy stomatologów, którzy musieli go przygotowywać przed zabiegiem ręcznie. Teraz jednak produkowany jest w specjalnych kapsułkach. Jego założenie jest również znacznie szybsze i prostsze niż w przypadku innych substancji. Niezwykle szybko przylega on do zęba i zabieg jest naprawdę prosty do przeprowadzenia.

Fakt 1: Amalgamat nie jest atrakcyjny

To prawda, że wypełnianie przednich zębów amalgamatem może nie być dobrym pomysłem. Jego kolor raczej odstręcza i przywodzi na myśl zmiany próchnicowe, które przecież właśnie dzięki niemu zostały zaleczone. Dodatkowo sprawia on, że zęby stają się ciemniejsze i tracą swoją naturalną, białą barwę. Przebarwienia zębów są więc główną wadą tego sposobu wypełnień zębów.

Fakt 2: Przy amalgamacie tracimy więcej zęba

Jeśli decydujemy się na wypełnienie amalgamatowe lekarz stomatolog musi usunąć więcej zęba aby moc zaleczyć chore miejsce tą substancją. W przypadku nowszych wypełnień nie trzeba borować tak głęboko po usunięciu tkanki chorobowo zmienionej i dotkniętej próchnicą.

Fakt 3: Amalgamat jest najtrwalszą substancją wypełniającą

Amalgamat jest najbardziej solidną z substancji do wypełnień zęba. Jest on niezwykle twardy i wytrzymały, w większości przypadków bardziej wytrzymały od samego zęba. Z tego też powodu bardzo rzadko należy go wymieniać, oraz takie plomby znacznie rzadziej wypadają.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie