Dlaczego warto zostać krwiodawcą – 7 plusów
Udostępnij Google News
Zdrowie

Dlaczego warto zostać krwiodawcą – 7 plusów

Bycie dawcą krwi to bardzo honorowe przedsięwzięcie, nie daje nam ono żadnych materialnych korzyści – przynajmniej pozornie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w Polsce donacja krwi jest całkowicie darmowa, nie otrzymuje się za nią pieniędzy. Honorowy dawca ma jednak pewne przywileje, które mogą pomóc mu w zaoszczędzeniu jakiejś kwoty pieniędzy. Dodatkowo z oddaniem krwi wiążą się również inne pozytywy. Oto niektóre z nich:

1. Zwolnienie z pracy/szkoły

W dniu donacji krwi dostajemy całodzienne zwolnienie z pracy, szkoły czy uczelni, które musi zostać respektowane przez pracodawcę. A to oznacza, że poświęcając dosłownie 40 minut, możemy cały dzień mieć wolny i spędzić go w dowolny sposób.

2. Zwrot kosztów dojazdu

W wielu placówkach zwraca się również krwiodawcy koszt dojazdu czyli ceny dwóch biletów normalnych lub ulgowych, które krwiodawca mógł zakupić aby dostać się do krwiodawstwa.

3. 8 czekolad, soki i poczęstunek

Największym plusem oddawania krwi jest słodka wyprawka, którą funduje nam krwiodawstwo. Wszędzie w kraju jest identycznie – na koniec naszego pobytu dostajemy 8 różnych czekolad oraz owocowy sok. Niekiedy dostaje się również wafelki i inne dodatki. Czekolady nie są najwyższej jakości, ale zawsze jest to jakiś miły podarunek. Dodatkowo przed samym oddaniem krwi w wielu miejscach dostajemy darmową kawę, herbatę, ciastko lub wafelka.

4. Darmowe przejazdy komunikacją miejską

Kiedy oddamy już należytą ilość krwi i otrzymamy tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi w większości miast Polski mamy możliwość podróżowania za darmo dzięki komunikacji miejskiej. Już nigdy więcej nie będziemy musieli kupować biletu!

5. Zniżki na leki i brak kolejek

Również po otrzymaniu tytułu ZHDK możemy w bardzo korzystnych cenach zakupić niektóre wpisane na specjalną listę leki. Każdy honorowy dawca (a takim staje się już po pierwszym oddaniu krwi) ma również prawo do zakupu leków w aptece poza kolejką. Również w szpitalach respektują honorowych dawców i kiedy zaistnieje jakiś większy wypadek, a brakuje krwi to właśnie krwiodawcy dostają ją na pierwszym miejscu.

6. Wyniki laboratoryjne

Każdy krwiodawca może za darmo dostać zaawansowane wyniki laboratoryjne próbek własnej krwi. W innych wypadach trzeba za takie badania płacić.

7. Mniejszy podatek

W rozliczeniu podatkowym stali krwiodawcy mogą odliczyć sobie pewną sumę podatku. Im więcej oddanej krwi (liczonej w litrach) tym większy upust podatkowy.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie