Rozmowa o pracę
Canva.com

4 błędy na rozmowie o pracę. Tego absolutnie nie rób!

Szukasz pracy i nagle widzisz ofertę, do której idealnie pasujesz, aplikujesz, a rek dzwonią do Ciebie, bo chcą Cię poznać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jesteś po rozmowie i jednak nikt nie dzwoni? Sprawdź te cztery najczęściej popełniane grzeszki przez aplikujących o pracę.
Reklama

Nie wykazujesz zainteresowania.

W każdym procesie selekcji ważne jest nie tylko wykazanie zainteresowania samą pracą, ale także firmą. Istotne jest, abyś przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną dowiedział się o bezpośrednich celach firmy, jej historii i ewolucji, misji, wizji i wartościach itp. Dzięki temu rekruter będzie wiedział, że przygotowałeś się do rozmowy i że jesteś świadomy tego, co wiąże się z aplikowaniem na dane stanowisko. Co więcej, jeśli po raz pierwszy zamierzasz pracować w konkretnej branży, warto również dowiedzieć się, jak ona funkcjonuje oraz o najbardziej bezpośredniej konkurencji firmy, do której aspirujesz.

Nie mówisz prawdy.

Rozmowa o pracę
Canva.com

Kłamstwo w CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej prowadzi tylko do ślepego zaułka. Nigdy nie próbuj zawyżać swojego doświadczenia czy wykształcenia, bo prędzej czy później zorientują się, że nie masz kwalifikacji do pracy. Lepiej powiedzieć prawdę: na przykład, jeśli pytają o doświadczenie w pewnych zadaniach, a Ty go nie masz, zawsze możesz argumentować, że chętnie podejmiesz nowe wyzwania lub że poprzednie obowiązki Cię do nich przygotowały.

Reklama

Źle mówisz o byłym pracodawcy.

Przeżycie trudnych doświadczeń zawodowych nie usprawiedliwia krytykowania byłego pracodawcy czy byłego szefa. Te złe oceny mogą być obrócone przeciwko Tobie: czy wyobrażasz sobie, że osoba przeprowadzająca rozmowę, będąca z tego samego sektora, jest związana z Twoją byłą firmą? Twoje złe słowa mogą też sprawić, że nowi pracodawcy pomyślą, że w przyszłości będziesz w stanie powtórzyć tę samą krytykę — ale tym razem w ich kierunku. Wskazane jest podkreślenie pozytywnych aspektów i wyciągniętych wniosków.

Spóźniłeś się na rozmowę kwalifikacyjną.

Może się to wydawać zbyt oczywiste, ale punktualność jest najważniejsza. Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną świadczy o braku zainteresowania, braku motywacji.

Reklama

Zawsze lepiej jest planować z wyprzedzeniem. Jeśli przyjeżdżasz z pewnym zapasem czasu, poczekaj na odpowiedni moment, aby dostać się na miejsce rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli uda Ci się uniknąć tych czterech błędów, będziesz bliżej wymarzonej pracy. I nie zapominaj, że pozytywne i proaktywne nastawienie zawsze będzie liczyć się jako plus.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama