Nocna zmiana szkodzi zdrowiu

Nocna zmiana szkodzi zdrowiu

Praca w trybie zmianowym jest bardzo męcząca ale również źle wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu. Praca nocą ma negatywny wpływ na wiele funkcji naszego organizmu, o których często nawet nie mamy pojęcia. Pracujesz na zmiany – zobacz jak radzić sobie z negatywnymi skutkami drugiej zmiany.
Reklama
  Sen i zmęczenie Najbardziej dokuczliwym przejawem pracy na drugą zmianę jest niewyspanie i zmęczenie. Ludzki organizm w naturalny sposób przystosowany jest do trybu dobowego. Jednym z tego przejawów jest wydzielanie melatoniny w nocy, kiedy jest ciemno. Melatonina to hormon, który pozwala nam na zdrowy i głęboki sen. Niestety w ciągu dnia wydzielany jest w niewielkich ilościach, co sprawia, że trudniej jest się wyspać.   Jak sobie radzić? Aby skutecznie odespać nockę należy przed wyjściem z pracy zażyć tabletkę z melatoniną. Wracając do domu można założyć ciemne okulary, które pozwolą choć w części oszukać organizm, co do pory dnia. Po powrocie do domu należy jak najszybciej położyć się do łóżka. Warto zwrócić uwagę na to, by w sypialni było, na ile to możliwe, ciemno i cicho. Układ pokarmowy Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, to podczas drugiej zmiany cierpi również nasz układ pokarmowy.
Reklama
Mało kto, w normalnych okolicznościach, jada w nocy. Natomiast na nocnej zmianie pracownik je co najmniej jeden posiłek i pije różne napoje, w tym również pobudzające takie jak kawa. To wszystko nie wpływa dobrze na układ pokarmowy. Z badań prowadzonych na osobach pracujących na zmiany wynika, że występują u nich znacznie częściej wrzody, zgaga czy wzdęcia. Jak sobie radzić? Bardzo trudno jest zrezygnować zupełnie z posiłków na nocnej zmianie. Jednak warto zadbać o to, aby nie były one zbyt obfite. Najlepiej jeść niewielkie porcje co 3-4 godziny, a rano zjeść lekkie śniadanie. Układ krążenia Praca na nocne zmiany ma też wpływ na działanie serca i całego układu krążenia. Ludzki organizm w nocy, podczas snu, zwalnia nieco swoje działanie, odpoczywa i regeneruje się.
Reklama
Jeśli pracujemy na zmiany naturalny dobowy rytm zostaje naruszony, co źle wpływa m.in. na serce. Jak sobie radzić? Większość z nas nie może odejść z pracy i zrezygnować z nocek, dlatego należy zadbać o swoje serce. Najlepiej stosować lekkostrawną dietę, z dużą ilością witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto należy jak najwięcej się ruszać. Świetnie sprawdza się amatorskie uprawianie sportów. Można też codziennie wybierać się na długie spacery lub przejażdżki rowerowe. Praca na nocne zmiany nie służy zdrowiu, jednak często nie ma innego wyjścia. Pracownicy służby zdrowia, policji, ochrony czy wielu zakładów produkcyjnych muszą pracować na drugich zmianach. Jeśli ty także pracujesz w ten sposób zacznij o siebie dbać, tak, abyś potem nie miała problemów ze zdrowiem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama