4 powody, dla których nie warto kupować tanich, azjatyckich ubrań

4 powody, dla których nie warto kupować tanich, azjatyckich ubrań

My, Polacy nie narzekamy na nadmiar pieniędzy stąd też bardzo często w ramach oszczędności kupujemy odzież produkowaną w Chinach, Tajlandii czy na Filipinach. Warto jednak wiedzieć, że niska cena pochodzących stamtąd ubrań jest wynikiem nie tylko nisko opłacanych pracowników, ale również niskiej jakości materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Państwowa Inspekcja Handlowa przebadała pochodzącą z Azji odzież i okazało się, że wiele bluzek, spodni czy sukienek wykonanych jest z tkanin zawierających toksyczne związki chemiczne. Zobacz czym mogą zaszkodzić tanie ubrania.
 
  1. Formaldehyd
To jedna z substancji najczęściej wykrywanych w odzieży niskiej jakości. Związek ten wykorzystywany jest podczas produkcji tkanin. Dzięki niemu materiał mniej się gniecie, a kolory są trwalsze i bardziej żywe. Niestety formaldehyd działa bardzo negatywnie na organizm człowieka. Przede wszystkim wywołuje reakcje alergiczne. Najczęściej występujące objawy to zaczerwienienie, swędzenie i wysypka na skórze. Formaldehyd jest niebezpieczny dla wszystkich ludzi, ale najbardziej narażone na jego negatywne działanie są niemowlęta i małe dzieci, których skóra jest jeszcze bardzo delikatna. Warto przy okazji zaznaczyć, że częste noszenie odzieży uszytej z materiału z dodatkiem formaldehydu poza objawami alergii może również prowadzić do powstawania nowotworów.  
  1. Substancje grzybobójcze
Do substancji grzybobójczych można zaliczyć wiele związków chemicznych, które w różny sposób działają na nasz organizm. Mogą wywoływać m.in. alergie oraz problemy z oddychaniem. Środkami tego typu spryskiwana jest odzież transportowana i przechowywana w kontenerach. Ich zadaniem jest zapobieganie pleśnieniu tkanin i zalęgnięciu się owadów.  
  1. Etoksylowany nonylofenol
Substancja ta zalicza się do grupy detergentów.  Jest nieszkodliwa dopóki nie ma kontaktu z wodą. W reakcji z wodą wytwarzany jest nonylophenol związek bardzo niebezpieczny dla dzieci, nastolatków i młodych ludzi. Związek ten powodować zaburzenia hormonalne, zaburzenia seksualne a nawet zakłócenia pracy układu rozrodczego.  
  1. Chrom
Warto także wiedzieć, że złej jakości odzież skórzana może być również bardzo szkodliwa dla organizmu. W wielu azjatyckich krajach do garbowania skór używany jest chrom, który może być dla człowieka niebezpieczny.   Tania odzież produkowana w Azji jest dla wielu z nas jedyną możliwością zakupu nowych ubrań. Warto jednak dobrze się nad taką inwestycją zastanowić. Zazwyczaj  dla zniechęcenia do zakupu chińskich czy wietnamskich produktów mówi się o niskich dochodach osób wytwarzających je, łamaniu praw człowieka czy uciekaniu od płacenia podatków. Jeśli jednak takie argumenty do nas nie przemawiają, to może te dotyczące szkodliwych substancji znajdujących się w odzieży będą bardziej przekonujące.23
Udostępnij artykuł