4 kroki do mądrych badań laboratoryjnych

4 kroki do mądrych badań laboratoryjnych

Każdy z nas powinien od czasu do czasu wykonywać badania profilaktyczne. Zaleca się co najmniej raz do roku wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Zobacz jak mądrze je wykonać.
Reklama
Krok 1. Wybór laboratorium Kiedy otrzymasz skierowanie od lekarza nie idź do pierwszego lepszego laboratorium. Jeśli to możliwe wybierz jednostkę, która posiada certyfikaty jakości. Dzięki temu będziesz miała pewność, że badanie zostało wykonane zgodnie z najwyższymi normami. Krok 2. Przygotowanie się do badań Zanim znajdziesz się w poczekalni w laboratorium, najpierw tam zadzwoń i zapytaj jak powinnaś się przygotować do badania. Niekiedy przygotowanie do badania wiąże się z samym badaniem, a czasami z procedurami obowiązującymi w laboratorium. Powinnaś widzieć np. czy na badanie masz przyjść na czczo czy po posiłku. Przydatne są również informacje na temat wymaganych pojemników. Niektóre laboratoria udostępniają swoje pojemniki na mocz czy kał, inne wymagają pojemników sterylnych zakupionych w aptece a jeszcze inne przyjmują mocz w wygotowanych i szczelnie zamkniętych słoiczkach.
Reklama
Jeśli zaniesiesz materiał do badania w nieodpowiednim pojemniku może okazać się, że nie zostanie on przyjęty. Krok 3. Wyniki Badania robi się po to, aby otrzymać wyniki. Przede wszystkim należy pamiętać, aby odebrać je jak najszybciej to możliwe. Kiedy już będziesz miała kartkę z wynikami w ręku zobaczysz na niej listę czynników, które były badane. Obok znajdować się będzie liczba określająca Twój wynik, a nieco dalej zakres prawidłowych wyników. Już na pierwszy rzut oka będziesz widziała, czy wszystkie badane czynniki są w normie czy może czegoś jest za dużo albo za mało. Krok 4. Konsultacja lekarska Kiedy już masz wyniki w ręku nie czekaj tylko umów się na wizytę do lekarza, który zlecił badania.
Reklama
Niech przejrzy wyniki i dokładnie powie Ci czy wszystko jest dobrze. Jeśli coś go zaniepokoi, wówczas zleci kolejne badania lub poda odpowiednie leki. Ważne! Nigdy nie konsultuj wyników badań z dr Google. Wiele osób widząc, że w wynikach pojawia się zbyt mało lub za dużo  wybranych czynników zaraz sprawdza co to może oznaczać w internecie. Nie jest to mądre posunięcie, ponieważ w ten sposób można wynaleźć sobie nieistniejące choroby. Doskonałym przykładem może być podwyższona ilość białych ciałek krwi. Takie zjawisko może świadczyć zarówno o zapaleniu ucha, czy katarze jak i np. o białaczce. O tym jak odczytać prawidłowo wynik wie tylko lekarz, dlatego zamiast przeglądać strony internetowe należy wybrać się z wynikami do specjalisty.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama