6 przyczyn powstawania hemoroidów

6 przyczyn powstawania hemoroidów

Hemoroidy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która według szacunków dotyka około ¼ dorosłych Polaków. Jest więc to problem naprawdę masowy. Z drugiej jednak strony schorzenie jest tak wstydliwe, że wiele osób wstydzi się powiedzieć o nim nawet własnemu lekarzowi. Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do choroby hemoroidalnej.
Warto je poznać i zastosować zawczasu pewną profilaktykę aby choroby uniknąć w przyszłości. Ważne to jest szczególnie w przypadku osób, u których w rodzinie są osoby cierpiące na tą przypadłość.

1. Czynniki genetyczne

Większą sposobność do zachorowania mają osoby, które narażone są na tą przypadłość genetycznie. Jeśli w naszej rodzinie znajduje się krewny cierpiący na chorobę hemoroidalną to jesteśmy w grupie ryzyka.

2. Częste zaparcia i nieodpowiednia dieta

Jeśli cierpimy na częste zaparcia to czas aby się z tym uporać. One bowiem najczęściej prowadzą to powstawania choroby hemoroidalnej. Wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik pokarmowy oraz spożywania niedostatecznej ilości płynów. Warto na śniadanie czy kolację przygotowywać posiłki z czarnym, razowym chlebem oraz ograniczyć spożywanie ostrych przypraw i potraw.

3. Nadużywanie alkoholu

Zbyt częste picie alkoholu może prowadzić do powstawania krwawych guzków. Również zbyt duże ilości wypijanego alkoholu mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Alkohol zwiększa rozszerzanie się naczyń krwionośnych w układzie pokarmowym.

4. Niektóre choroby

Choroby, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej lub uciskają niektóre naczynia mogą być bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów. Szczególnie są to: marskość wątroby, otyłość, guzy, niewydolność krążenia.

5. Ciąża

Kobiety w ciąży są bardziej narażone, szczególnie w ciąży zaawansowanej w ostatnich jej miesiącach. Płód uciska wiele narządów wewnętrznych i naczynia krwionośne.

6. Siedzący tryb życia

Jednym z głównych powodów powstawania tej nieprzyjemnej dolegliwości jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Kiedy długo pracujemy w jednej pozycji, zarówno siedzącej, jak i stojącej warto robić sobie co jakiś czas przerwy np. 5 minut ruchu na godzinę pracy. Jeśli nie uprawiamy żadnego sportu to najwyższy czas aby znaleźć parę godzin w tygodniu na wybrany przez nas trening np. jazdę na rowerze.
Udostępnij artykuł