6 przyczyn powstawania hemoroidów

6 przyczyn powstawania hemoroidów

Hemoroidy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która według szacunków dotyka około ¼ dorosłych Polaków. Jest więc to problem naprawdę masowy. Z drugiej jednak strony schorzenie jest tak wstydliwe, że wiele osób wstydzi się powiedzieć o nim nawet własnemu lekarzowi. Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do choroby hemoroidalnej.
Reklama
Warto je poznać i zastosować zawczasu pewną profilaktykę aby choroby uniknąć w przyszłości. Ważne to jest szczególnie w przypadku osób, u których w rodzinie są osoby cierpiące na tą przypadłość.

1. Czynniki genetyczne

Większą sposobność do zachorowania mają osoby, które narażone są na tą przypadłość genetycznie. Jeśli w naszej rodzinie znajduje się krewny cierpiący na chorobę hemoroidalną to jesteśmy w grupie ryzyka.

2. Częste zaparcia i nieodpowiednia dieta

Jeśli cierpimy na częste zaparcia to czas aby się z tym uporać. One bowiem najczęściej prowadzą to powstawania choroby hemoroidalnej. Wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej diety ubogiej w błonnik pokarmowy oraz spożywania niedostatecznej ilości płynów. Warto na śniadanie czy kolację przygotowywać posiłki z czarnym, razowym chlebem oraz ograniczyć spożywanie ostrych przypraw i potraw.

3. Nadużywanie alkoholu

Zbyt częste picie alkoholu może prowadzić do powstawania krwawych guzków. Również zbyt duże ilości wypijanego alkoholu mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Reklama
Alkohol zwiększa rozszerzanie się naczyń krwionośnych w układzie pokarmowym.

4. Niektóre choroby

Choroby, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej lub uciskają niektóre naczynia mogą być bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów. Szczególnie są to: marskość wątroby, otyłość, guzy, niewydolność krążenia.

5. Ciąża

Kobiety w ciąży są bardziej narażone, szczególnie w ciąży zaawansowanej w ostatnich jej miesiącach. Płód uciska wiele narządów wewnętrznych i naczynia krwionośne.

6. Siedzący tryb życia

Jednym z głównych powodów powstawania tej nieprzyjemnej dolegliwości jest siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Kiedy długo pracujemy w jednej pozycji, zarówno siedzącej, jak i stojącej warto robić sobie co jakiś czas przerwy np. 5 minut ruchu na godzinę pracy. Jeśli nie uprawiamy żadnego sportu to najwyższy czas aby znaleźć parę godzin w tygodniu na wybrany przez nas trening np. jazdę na rowerze.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama