Trzydniówka – co to takiego i jak ją leczyć
Trzydniówka, albo raczej rumień nagły, to choroba, która dotyka najmłodsze dzieci. Rodziców przeraża wysoka gorączka, która towarzyszy temu schorzeniu. Zobacz, co warto wiedzieć o chorobie i jej leczeniu.
Reklama
Zakażenie
Trzydniówka to choroba wirusowa atakująca dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3-4 lat. Malec zaraża się najczęściej od dorosłych np. przez włożenie do buzi oblizanego wcześniej smoczka, lub od innych dzieci.
Objawy
Rumień nagły, jak sama nazwa wskazuje przychodzi nagle i bez objawów przepowiadających. Najpierw pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni. Trwa ona zazwyczaj trzy dni, stąd też popularna nazwa choroby – trzydniówka. Czasami gorączce towarzyszy również zaczerwienienie gardła. Po ustąpieniu gorączki pojawia się delikatna wysypka w postaci czerwono-różowych plamek na szyi i tułowiu, a niekiedy również na nóżkach i pupie. Zazwyczaj po dwóch dniach wysypka znika.
Leczenie
Leczenie trzydniówki jest typowo objawowe. Przede wszystkim należy obniżać gorączkę. Najlepiej podać środek przeciwgorączkowy taki jak ibuprofen czy paracetamol. Ponadto należy schładzać ciało dziecka. Można to robić za pomocą chłodnych okładów kładzionych na czoło, kark lub brzuszek.
Jeśli gorączka nie spada można schłodzić organizm za pomocą letniej kąpieli. Kilka minut w letniej, ale nie zimnej, wodzie skutecznie pomoże obniżyć temperaturę. Ponadto trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka. Należy podawać mu jak najwięcej płynów. Jeśli dziecko nie ma ochoty na picie dużych ilości napojów na raz należy zachęcać do częstego picia po kilka łyków. W przypadku, gdy nie udaje się zbić gorączki lub dziecko wyraźnie się odwadnia należy wybrać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Kiedy już ustanie gorączka i pojawi się wysypka można odetchnąć. Plamek na ciele dziecka nie trzeba niczym smarować. Po około dwóch dniach powinny same zniknąć.
Trzydniówka to choroba, przez którą choć raz przechodzi niemal każde dziecko. Rodziców przeraża wysoka gorączka, która jej towarzyszy. Warto jednak pamiętać, że poza znacznie podwyższoną temperaturą, choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i szybko mija.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
24 kreatywne zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka
Adwent to wyjątkowy czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla dzieci jest to okazja do jeszcze większej radości i podekscytowania. Aby umilić im ten czas, warto przygotować kalendarz adwentowy z codziennymi zadaniami. Dzięki temu dzieci będą miały coś do odkrywania i robić każdego dnia. Poniżej znajdziesz 24 pomysły na zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka.
Książki, które pokochają Twoje dzieci - nauka czytania może być przyjemnością!
Jeśli szukasz skutecznych sposobów na naukę czytania dla swojego dziecka, to książki mogą być doskonałym narzędziem. Czytanie to nie tylko świetna forma rozrywki, ale także sposób na rozwijanie umiejętności językowych i rozbudzanie wyobraźni. Kilka przykładów konkretnych książek, które pomogą Twojemu dziecku w nauce czytania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!
Co robić z dzieckiem, gdy za oknem pada deszcz? Oto 5 propozycji!
Pogoda bywa kapryśna, a deszczowe dni potrafią pokrzyżować nasze plany na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jednak nie ma powodu, by siedzieć z założonymi rękoma. Oto pięć pomysłów na kreatywne i edukacyjne zajęcia, które umilą czas waszej rodzinie, gdy za oknem pada deszcz.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl